Dzielnica: Felin
Projekt zakłada rozbudowę parku na Felinie. Zakłada się kompleksowy projekt łączników pieszych i placu zabaw, wyposażenie do wyczerpania środków. Realizacja placu zabaw nastąpiłaby w rejonie kościoła przy ul. Jagiełły.
Liczba głosów: 997
Zadanie zrealizuje: Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin, tel.
Stan realizacji (29.03.2023 r.):
W 2022 roku uzgodniono lokalizację placu zabaw, uzyskano zgodę na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane, przeprowadzono postępowanie przetargowe na wybór wykonawcy robót. Postępowanie zostało unieważnione z powodu złożenia ofert przekraczających kwotę przewidzianą na to zadanie. Postępowanie zostanie powtórzone w 2023 roku - trwa uzgadnianie dokumentacji przetargowej.
Zadanie zrealizowane. Wybudowano oświetlenie uliczne ulic Krwawicza i Lazurowej.
Dzielnica: Węglin Płn.
Projekt ma na celu dokończenie oświetlenia ulic Tadeusza Krwawicza i Lazurowej na os. Lipniak w dzielnicy Węglin Północny. Zakres projektu obejmuje montaż latarni ulicznych w całym pasie drogowym ulicy Tadeusza Krwawicza od skrzyżowania z ulicą Feliksa Skubiszewskiego, jako kontynuacja odcinka wykonanego w ramach wcześniejszych edycji BO, a także na nieoświetlonym odcinku ulicy Lazurowej pomiędzy skrzyżowaniami tej ulicy z ulicami Tadeusza Krwawicza/Witolda Klepackiego oraz Stanisława Piątkowskiego. Realizacja projektu wpłynie pozytywnie na standard życia i bezpieczeństwo mieszkańców osiedla Lipniak, którzy od wielu lat wyczekują realizacji docelowego układu drogowego na swoim osiedlu, a poniższy projekt stanowi spełnienie części tych oczekiwań. Oświetlenie wspomnianych ulic będzie również oddziaływało na mieszkańców ulic sąsiadujących tworząc dodatkowo bezpieczne miejsce całorocznych spacerów, czy też aktywności sportowych (jazdy na rowerze, joggingu).
Liczba głosów: 269
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 349.981,66 zł
Zadanie zrealizowane. Wybudowano plac zabaw dla dzieci wyposażony w linarium, ściankę wspinaczkową, czworościan gimnastyczny, zestaw zabawowy ze zjeżdżalnią, huśtawki ważka, bocianie gniazdo, siedzisko płaskie, bujak króliczki oraz street workout. Pod urządzeniami zainstalowano nawierzchnie bezpieczne.
Dzielnica: Kośminek
Szacunkowy koszt realizacji: 140.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 139.974,98 zł
Liczba głosów: 470
Zadanie zrealizowała Szkoła Podstawowa nr 15
Zadanie zrealizowane. Wykonano remont odcinków chodników przy ul. Magnoliowej i ul. Hiacyntowej, wybudowano oświetlenie uliczne ul. Magnoliowej na odcinku od al. Spółdzielczości Pracy do ul. Bazylianówka oraz ul. Bazylianówka na odcinku od ul. Mariańskiej do ul. Węglarza.
Dzielnica: Ponikwoda
Projekt zakłada wykonanie remontu chodników przy ul. Magnoliowej oraz ul. Hiacyntowej, a także budowie brakujących odcinków oświetlenia ulicznego na ul. Bazylianówka i ul. Magnoliowej.
Szacunkowy koszt realizacji: 257.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 257.000,00 zł
Liczba głosów: 322
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów
Dzielnica: Szerokie
Projekt obejmuje budowę nowoczesnej i atrakcyjnej infrastruktury sportowej w dzielnicy Szerokie uzupełniającej ofertę rekreacyjno-sportową osiedla. Dodatkowo proponowane jest zamontowanie trzech ogólnodostępnych tablic ogłoszeniowych dla mieszkańców.
Szacunkowy koszt realizacji: 218.600,00 zł
Liczba głosów: 233
Zadanie zrealizuje: Wydział Inwestycji i Remontów, tel. 81 466 24 00
Stan realizacji (17.01.2023 r.):
Opracowano dokumentację projektową. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu, który wyłoni wykonawcę robót budowlanych. Wystąpiono o wydanie pozwolenia na budowę, przy czym procedura przedłuża się w związku z uwagami do sporządzonej dokumentacji. Rozważane jest odstąpienie od umowy z projektantem.
Zadanie zrealizowane. Wykonano remont fragmentu ul. Junoszy.
Dzielnica: Wieniawa
Remont nawierzchni jezdni ulicy Junoszy, wymiana krawężników w zależności od potrzeb, regulacja wysokościowa elementów uzbrojenia podziemnego oraz chodników, zjazdów do nowej nawierzchni. Ulica Junoszy, nie była remontowana od samego początku swego istnienia (zły stan techniczny nawierzchni przez wieloletnią eksploatację). Przywróćmy ulicę Junoszy na miarę XXI wieku.
Liczba głosów: 596
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 350.000,00 zł
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów
Zadanie zrealizowane. Wykonano remont odcinka ul. Furmańskiej w Lublinie stanowiącej dojazd do posesji przy ul. Kowalskiej 8 do 16, Placu Zamkowym 2 do 10 oraz al. Tysiąclecia 5 i 5a wraz z remontem chodników.
Dzielnica: Stare Miasto
Projekt przewiduje wymianę nawierzchni bitumicznej drogi na asfaltową, lub z kostki brukowej, jak również wymiana nawierzchni ciągów pieszych z płyt betonowych na kostkę brukową. Uporządkowanie i wyznaczenie dodatkowych miejsc postojowych dla samochodów osobowych.Jest to bardzo ważna inwestycja dla lokalnej społeczności, jak również ze względu na poprawę wizerunku Miasta Lublina wśród turystów. W pobliskich budynkach zlokalizowanych jest duża ilość mieszkań wynajmowanych w trybie najmu krótkoterminowego.
Liczba głosów: 215
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 350.000,00 zł
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów
Zadanie zrealizowane. Wybudowano chodnik wzdłuż ul. Franczaka "Lalka".
Dzielnica: Kośminek
Projekt zakłada poprawę bezpieczeństwa kierowców i pieszych na ul. Franczaka Lalka. W ramach projektu zostanie: uzupełnione oświetlenie uliczne na odcinku: od okolicy skrzyżowania z ul. Doświadczalną do skrzyżowania z ul. Królowej Bony
Liczba głosów: 769
Szacunkowy koszt realizacji: 210.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 172.198,38 zł
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów, tel. 81 466 57 00
Zadanie zrealizowane. Opracowano dokumentację projektową i wybudowano ścieżkę rowerową wzdłuż al. Solidarności na odcinku od istniejącej ścieżki wzdłuż al. Solidarności do ścieżki przy rondzie W. Pileckiego.
Dzielnica: Sławin
budowa fragmentu ścieżki pieszo-rowerowej łączącego istniejącą ścieżkę biegnącą wzdłuż Al. Solidarności z budowanym fragmentem ścieżki przy ul. Północnej na odcinku od ul. Kosmowskiej do skrzyżowania z ul. Sikorskiego i Ducha.
Liczba głosów: 423
Szacunkowy koszt realizacji: 342.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 341.894,88 zł
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów, tel. 81 466 57 00
Dzielnica: Sławinek
Ten przystanek autobusowy zbiorowej komunikacji miejskiej rozwiąże problem trudności z dojściem na przystanek starszym mieszkańcom okolicy. Spełni również oczekiwania mieszkańców: okolicznych ulic, całej dzielnicy jak również dla szerszej grupy pasażerów. Dla przystanku zostanie wyznaczona zatoka i zostanie on wyposażony w wiatę z ławką oraz śmietnik. Dokładne usytuowanie przystanku znajduje się za skrzyżowaniem ul. Czeremchowej z al. Warszawską.
Liczba głosów: 794
Szacunkowy koszt realizacji: 250.000,00 zł
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów, tel. 81 466 57 00
Stan realizacji (17.01.2023 r.):
Opracowano dokumentację projektową. Ze względu na wysoki koszt prac, których nie dało się przewidzieć na etapie oceny ich przeprowadzenie uzależnione jest od realizacji projektu współfinansowanego ze środków europejskich (budowy ścieżki rowerowej wzdłuż al. Warszawskiej).
Dzielnica: Śródmieście
Projekt ma na celu poprawę warunków życiowych drzew przy Lubartowskiej poprzez zdjęcie kostki betonowej w ich pobliżu wraz z nasadzeniem krzewów w nowo-powstałych rabatach które będą zabezpieczać przed nielegalnie parkującymi samochodami.
Liczba głosów: 277
Szacunkowy koszt realizacji: 270.000,00 zł
Zadanie realizuje: Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin, tel. 81 466 31 00
Stan realizacji (29.03.2023 r.):
Na podstawie opracowanej w 2022 roku koncepcji sporządzono dokumentację projektową i przystąpiono do prac w terenie. Zakończyły się prace brukarskie - poszerzono misy istniejących drzew i utworzono miejsca na nowe nasadzenia drzew i krzewów, w których wymieniane jest podłoże na ziemie urodzajną. W kolejnym etapie posadzone zostaną drzewa (29 szt.) oraz krzewy - róża okrywowa 'Short Track' na łącznej powierzchni blisko 900 m2. Planuje się zakończenie realizacji zadania do 15.04.2023 r.
Zadanie zrealizowane. Wykonano remont parkingu na ul. Perłowej wraz z remontem chodników i fragmentu jezdni.
Dzielnica: Czuby Południowe
Projekt dotyczy wykonania remontu nawierzchni asfaltowej części ul. Perłowej z przyległymi zatokami parkingowymi i chodnika. Ulica Perłowa, przyległe zatoki parkingowe, chodnik zostały wybudowane w 1990 r. są użytkowane od 30 lat i nie były przez ten czas remontowane. Obecny stan techniczny ulicy, zatok parkingowych, chodnika jest bardzo zły, zagraża bezpieczeństwu ich użytkowaniu i wymaga pilnego remontu.
Liczba głosów: 1385
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 343.170,00 zł
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów, tel. 81 466 57 00
Zadanie zrealizowane. Wykonano remont i odwodnienie placu przy ul. Kresowej 9 oraz wykonano miejsca parkingowe na placu przy ul. Gospodarczej 1.
Dzielnica: Tatary
Remont ciągu chodników (wymiana nawierzchni asfaltowej na kostkę brukową) przy ul. Gospodarczej od budynku nr 22 do garaży (budynek nr 10a), remont chodnika wzdłuż ulicy Krzemionki, ułatwiający dojście do sklepu „Biedronka”, remont placu przy ul. Kresowej 9, przy OZB- stworzenie miejsc postojowo - parkingowych oraz stworzenie ok. 80 ogólnodostępnych miejsc parkingowych na placu przy ul. Gospodarczej 1.
Liczba głosów: 187
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 349.993,78 zł
Zadanie zrealizował: Zarząd Dróg i Mostów, tel. 81 466 57 00
Zadanie zrealizowane. Wykonano przebudowę ul. Kawaleryjskiej.
Dzielnica: Czuby Północne
Projekt dotyczy wykonania remontu ulicy Kawaleryjskiej wraz z elementami jej zagospodarowania. Remont obejmuje powierzchnię asfaltową ulicy i parkingów z wymianą krawężników oraz wymianę chodników z płytek chodnikowych na kostkę brukową. Ulice, parangi są w złym stanie technicznym. Liczne nierówności stwarzają duże zagrożenia dla ich użytkowników. Celem realizacji niniejszego projektu jest poprawa bezpieczeństwa mieszkańców zarówno w zakresie poruszania się po ciągach jezdnych i pieszych jak również prawidłowego parkowania.
Liczba głosów: 1338
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 349.510,65 zł
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów, tel. 81 466 57 00
Zadanie zrealizowane. Wykonano plac zabaw przy SP nr 1 i powiększono powierzchnię treningową boiska trawiastego na stadionie Sygnał.
Dzielnica: Dziesiąta
Projekt przewiduje budowę placu zabaw na terenie Szkoły Podstawowej nr 1, a także powiększenie powierzchni treningowej boiska trawiastego głównego na stadionie Sygnału.
Liczba głosów: 700
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 266.499,48 zł
Zadanie zrealizowali:
- w zakresie placu zabaw - Szkoła Podstawowa nr 1
- w zakresie powiększenia powierzchni treningowej głównego boiska trawiastego na stadionie Sygnał - Wydział Inwestycji i Remontów, tel. 81 466 24 00
Zadanie zrealizowane. Stworzono przestrzeń pełną zieleni i obiektów prowokujących do twórczości i zabawy.
Dzielnica: Śródmieście
Ogród Twórczości to projekt stworzenia przestrzeni pełnej zieleni i obiektów prowokujących do twórczości i zabawy, inspirowanej sztuką. To przestrzeń dedykowana najmłodszym dzieciom (1-9 lat) i ich rodzinom. Ma służyć spontanicznej, swobodnej, nieskrępowanej ekspresji twórczej, bez oceny, metodą prób i błędów, wspierającej przy tym ich sprawność manualną, sensoryczną, a także rozwój wyobraźni, samooceny i wiary w siebie. To miejsce, w którym dzieci odpoczną, zainspirują się, poznają barwy, figury, nurty malarskie, stworzą własny utwór muzyczny, literacki czy poznają zasady kompozycji na bazie cenionych twórców dawnych i współczesnych. Poza tym dzieci wyciszą się pozytywnie lub wzmocnią. Miejsce będzie przestrzenią dla szkoły, na terenie której się znajduje, jej sąsiadów, matek z dziećmi, rodzin i mieszkańców Lublina, którzy zechcą z niej skorzystać. Ma łączyć funkcję odpoczynku, zabawy i czerpania inspiracji do tworzenia.
Liczba głosów: 149
Szacunkowy koszt realizacji: 80.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 80.000,00 zł
Zadanie zrealizowała Szkoła Podstawowa nr 19
Zadanie zrealizowane. Wybudowano siłownię plenerową przy Zespole Szkół Odzieżowo-Włókienniczych.
Dzielnica: Kalinowszczyzna
10 elementowa siłownia na świeżym powietrzu usytuowana na niezagospodarowanym obszarze działki (pomiędzy boiskiem do piłki nożnej i boiskiem wielofunkcyjnym typu orlik) administrowanej przez Zespół Szkół Odzieżowo - Włókienniczych. Siłownia będzie się składać z odpornych na czynniki atmosferyczne urządzeń do ćwiczeń fizycznych. Z obiektu będą mogli korzystać mieszkańcy osiedla Kalinowszczyzna (osoby w różnym wieku), członkowie klubu seniora "Odeon", dzieci i opiekunowie pobliskiego przedszkola oraz uczniowie Zespołu Szkół Odzieżowo-Włókienniczych. Głównym celem budowy siłowni jest podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej, propagowanie zdrowego stylu życia, poprawa kondycji fizycznej i zdrowia, aktywizacja mieszkańców, integracja życia społecznego.
Liczba głosów: 313
Szacunkowy koszt realizacji: 153.510,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 81.524,40 zł
Zadanie zrealizował Zespół Szkół Odzieżowo-Włókienniczych
Zadanie zrealizowane. Zakupiono skuter wodny oraz samochód typu pick-up wraz z niezbędnym wyposażeniem na potrzeby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Sprzęt przekazano jednostce Państwowej Straży Pożarnej, w zakresie działania której pozostaje Zalew Zemborzycki.
Dzielnica: Zemborzyce
Z roku na rok Zalew Zemborzycki przyciąga coraz większą liczbę odwiedzających. Większa liczba turystów, oznacza również wzmożoną pracę dla służb ratowniczych. W chwilach, kiedy każda sekunda się liczy, najważniejszy, oprócz ludzkich umiejętności, jest odpowiednio dobrany, specjalistyczny sprzęt. Niestety żadna ze służb działających w rejonie Zalewu Zemborzyckiego nie posiada odpowiedniego wyposażenia. Projekt zakłada zakup samochodu typu pick-up umożliwiającego brodzenie w wodzie o głębokości do 80 cm w zestawie ze skuterem wodnym oraz platformą ratowniczą. Zatroszczmy się wspólnie o specjalistyczny sprzęt, by nikt tam więcej nie utonął!
Liczba głosów: 329
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 355.310,00 zł (zadanie zostało dofinansowane kwotą 5.310,00 zł ze środków przeznaczonych na inwestycje Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie)
Zadanie zrealizowała: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie
Dzielnica: Głusk
Celem projektu jest budowa na terenie dzielnicy Głusk obiektu rekreacyjno-sportowego. Przedsięwzięcie docelowo ma za zadanie adaptację i rewitalizację przestrzeni pod utworzenie profesjonalnej bazy sportowej wraz z zewnętrznym kompleksem rekreacyjnym i amfiteatrem letnim. Realizacja projektu poprawi warunki uprawiania sportu, a także umożliwi dostępność obiektów sportowych i miejsca wypoczynku. Skatepark ma być adresowany przede wszystkim dla młodzieży zamieszkałej na terenie dzielnicy Głusk, która obecnie nie ma miejsca,gdzie mogłaby uprawiać jazdę na deskorolkach, rolkach i hulajnogach, spotykać się i aktywnie spędzić czas w realu, a nie tylko wirtualnie. W dobie zaawansowanej technologii internetowej coraz rzadziej organizowane są spotkania osobiste, które tak niezbędne są do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju młodego pokolenia. Pamiętajmy o tym, że mamy wśród mieszkańców Mistrza Polski i członka Kadry Narodowej Skateboardingu. Niech nasza dzielnica będzie najlepsza!
Liczba głosów: 232
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Zadanie zrealizuje: Wydział Inwestycji i Remontów, tel. 81 466 24 00
Stan realizacji (29.03.2023 r.):
W 2022 roku ustalano wytyczne niezbędne do projektowania zadania, w szczególności w zakresie skate parku, zawarto umowę z projektantem i wykonano wstępną koncepcję. Trwa projektowanie.
Zadanie zrealizowane. Wybudowano oświetlenie uliczne ul. Nałkowskich na odcinku od ul. Romera w kierunku ul. Żeglarskiej za skrzyżowanie z ul. Woronieckiego.
Dzielnica: Wrotków
W ramach projektu będzie zamontowane oświetlenie w postaci latarni po obydwu stronach drogi na odcinku od ulicy Nałkowskich 213 do połączenia z ulicą Żeglarską. Jest to odcinek pozbawiony stałego oświetlenia w postaci latarni zamontowanych w określonych odstępach . Bliskość Zalewu Zemborzyckiego sprawia, że jest to teren bardzo uczęszczany na trasie w stronę Zalewu i z powrotem. W pobliżu ulicy Nałkowskich umiejscowiony jest plac zabaw który dodatkowo oświetlony latarniami będzie mógł być wykorzystany dłużej, niż obecnie. Na tej trasie znajdują się także przystanki autobusowe, których oświetlenie zwiększa bezpieczeństwo czekających na przystanku mieszkańców dzielnicy oraz Lublina udających się nad Zalew Zemborzycki lub wracających z wypoczynku nad Zalewem. Oświetlenie tej drogi zwiększy bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak i kierowców poruszających się po tej drodze samochodami. Przyczyni się do zmniejszenia ataków agresji oraz ewentualnych napadów prowokowanych brakiem oświetlenia
Liczba głosów: 206
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Zadanie zrealizuje: Zarząd Dróg i Mostów
Zadanie zrealizowane. Wybudowano chodnik od ul. Strumykowej do ul. Wądolnej wraz z oświetleniem.
Dzielnica: Szerokie
Celem projektu jest budowa dwóch poniższych chodników na Szerokim, które usprawnią komunikację pieszą w dzielnicy. Chodnik od ulicy Strumykowej (na przedłużeniu ulicy Morawian) wraz z oświetleniem do ulicy Wądolnej.
Liczba głosów: 224
Szacunkowy koszt realizacji: 131.400,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 154.980,00 zł
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów
Dzielnica: Bronowice
Projekt jest czwartym etapem działania zmierzającego do powstania Centrum Aktywności Sportowej Bronowice w ramach obiektu sportowego zlokalizowanego na terenie Zespołu Szkół Budowlanych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przy ul. Słowicze 3 w Lublinie. Przedsięwzięcie docelowo ma za zadanie adaptację i rewitalizację przestrzeni pod utworzenie profesjonalnej bazy treningowej wraz z zewnętrznym kompleksem rekreacyjnym. Realizacja projektu poprawi warunki uprawiania sportu uczniów zespołu szkół, a także zwiększy jego dostępność względem wszystkich grup społecznych w dzielnicy Bronowice oraz innych dzielnic przylegających. W ramach Budżetu Obywatelskiego 2022 podjęte zostaną działania utworzenia bieżni lekkoatletycznej.
Ilość głosów: 696
Szacunkowy koszt realizacji: 349.998,00 zł
Zadanie zrealizuje: Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin, tel.
Stan realizacji (29.03.2023 r.):
Wykonano aktualizację kosztorysów inwestorskich w zakresie budowy bieżni lekkoatletycznej na terenie Zespołu Szkół Budowlanych. Realizację projektu w 2022 roku wstrzymano ponieważ planowane koszty znacznie przekraczają środki zabezpieczone w budżecie miasta. W 2023 roku wznowiono realizację zadania - trwa procedura przetargowa.
Zadanie zrealizowane. Wykonano nasadzenia w lokalizacjach: u zbiegu al. Spółdzielczości Pracy i al. Andersa (6 szt.), u zbiegu ul. Węglarza i al. Spółdzielczości Pracy (34 szt.) oraz przy ul. Magnoliowej (6 szt.).
Dzielnica: Ponikwoda
Polskie środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Dziś możemy zacząć naprawę kraju od naszej małej Ojczyzny. Projekt zakłada zakup i nasadzenie sadzonek różnych gatunków drzew (na ile tylko starczy pieniądza, zieleni nigdy za wiele!) na terenie całej dzielnicy Ponikwoda.
Liczba głosów: 160
Szacunkowy koszt realizacji: 93.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 61.466,88 zł
Zadanie zrealizował Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin, tel. 81 466 31 00
Zadanie zrealizowane. Wykonano nasadzenia w lokalizacjach: al. Andersa (43 szt.), al. Tysiąclecia (10 szt.), ul. Krokusowa oraz w Parku Zawilcowa (196 szt.).
Dzielnica: Kalinowszczyzna
Polskie środowisko jest coraz bardziej zanieczyszczone. Dziś możemy zacząć naprawę kraju od naszej małej Ojczyzny. Projekt zakłada zakup i nasadzenie sadzonek różnych gatunków drzew (na ile tylko starczy pieniądza, zieleni nigdy za wiele!) na terenie całej dzielnicy Kalinowszczyzna.
Liczba głosów: 196
Szacunkowy koszt realizacji: 196.490,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 195.553,44 zł
Zadanie zrealizował Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin, tel. 81 466 31 00
Dzielnica: Czechów Północny
Naturalny Plac Zabaw w Parku Czechów to pierwsze z działań rewitalizacyjnych centralnych terenów zieleni w dzielnicy Czechów Północny. Przestrzeń będzie służyć dzieciom i młodzieży wraz z rodzinami, jako miejsce spotkań i rekreacji. Plac będzie składał się z urządzeń drewnianych w pełni naturalnych, m.in. ścieżek sprawnościowych, podestów sprężynowych, altan wiklinowych, domków i hamakowisk. Naturalny Plac Zabaw jest jednym z elementów powstałej w 2020 roku spójnej koncepcji zagospodarowania terenu Parku Czechów - jego realizacja będzie zgodna z założeniami projektowymi oraz całościową wizją rewitalizacji przyszłego parku wewnątrzdzielnicowego.
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Ilość głosów: 139
Zadanie zrealizuje: Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin, tel.
Stan realizacji (29.03.2023 r.)
W 2022 roku zawarto umowę na zaprojektowanie placu zabaw z terminem zakończenia projektowania do końca listopada 2022 roku. Biuro projektowe dostarczyło dokumentację z opóźnieniem, po weryfikacji przekazano uwagi projektantom celem naniesienia poprawek. Trwa oczekiwanie na poprawioną dokumentację.
Dzielnica: Czechów Południowy
Wniosek zielonej rewitalizacji terenów wzdłuż ul. Radzyńskiej, a także utworzenia zielonego skweru przy ul. Lipińskiego. Projekt ten, obok stworzenia projektu budowlanego (do gotowej już koncepcji) zakłada przede wszystkim różnorodne nasadzenia roślinne (krzewy, trawy, drzewa, rośliny ozdobne), zaplanowane usytuowanie miejsc do odpoczynku (ławki, podesty, meble, hamaki) oraz koszy na śmieci i psie odchody. Utworzenie przedeptów w miejscu istniejących ścieżek. Zweryfikowanie obecnego drzewostanu. Wskazana lokalizacja to teren miejski, który porastają drzewa, znajduje się tu stary fragment wybetonowanego placu ze zniszczonymi ławkami, pozostałościami po piaskownicy, zaniedbany trawnik. Przemyślane zagospodarowanie tego terenu zapobiegnie dewastacji zieleni. Realizacja projektu ma na celu stworzenie wspólnej, zielonej, nowoczesnej przestrzeni do odpoczynku dla mieszkańców osiedla. Doprowadzi ona do rewitalizacji zdegradowanego terenu.
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Ilość głosów: 357
Zadanie zrealizuje: Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin, tel.
Stan realizacji (29.03.2023 r.):
Opracowana została dokumentacja projektowa budowy skweru, jednak zgłoszono do niej zastrzeżenia, zlecono jej poprawianie. Niestety biuro projektowe odstąpiło od realizacji umowy.
Zadanie zrealizowane. Wybudowano drogę dla rowerów wzdłuż ul. Abramowickiej od pętli komunikacji miejskiej w pobliżu nieruchomości nr 24A w kierunku centrum miasta do okolic nieruchomości nr 16C.
Dzielnica: Abramowice
Projekt zakłada drugi etap realizacji projektu - w oparciu o wykonaną dokumentację wykonanie brakującego odcinka drogi rowerowej wzdłuż ul. Abramowickiej
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 332.090,33 zł
Liczba głosów: 107
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów
Dzielnica: Węglin Południowy
Plac Zabaw na Węglinie! Masz dość małych przyblokowych placów zabaw na ogrodzonych osiedlach? Mamy rozwiązanie. W centralnym miejscu naszej Dzielnicy chcemy stworzyć wspólna przestrzeń: plac zabaw i skwer jakiego potrzebujemy. Miejsce spotkań dzieci z różnych bloków, z różnych części dzielnicy i miejsce odpoczynku dla trochę starszych mieszkańców.
Szacunkowy koszt realizacji: 349.965,00 zł
Liczba głosów: 605
Zadanie zrealizuje: Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin, tel.
Stan realizacji (29.03.2023 r.):
Uzyskano zgodę na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane w zakresie placu zabaw. W ponownym postępowaniu przetargowym wybrano wykonawcę zadania w trybie "zaprojektuj i wybuduj" i opracowywano dokumentację projektową, następnie uzyskano pozwolenie na budowę. Trwają prace budowlane.
Zadanie zrealizowane. Wykonano remont ul. Rymwida wraz z chodnikami, remont chodnika przy ul. Chmielewskiego po stronie parzystej oraz remont ciągu pieszego w ul. Chrobrego w okolicy Domu Studenckiego "Kronos". Wykonano nasadzenia, zamontowano ławki i pergolę w okolicy budynku Przedszkola nr 33 przy ul. Grażyny 8. Wykonano nasadzenia (jałowiec Blue Arrow) w celu wyciszenia szkolnego boiska od strony osiedla im. A.Mickiewicza i zamontowano ławki przed wejściem do Szkoły Podstawowej nr 29.
Dzielnica: Rury
Projekt zakłada remont drogi, remonty chodników i schodów terenowych, nowe nasadzenia roślin, ustawienie ławek i wykonanie pergoli. Z uwagi na charakter inwestycji i lokalizacje poszczególnych zadań, oddziaływanie projektu będzie dotyczyło wszystkich osiedli LSM i całej dzielnicy Rury.
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 349.635,98 zł
Liczba głosów: 801
Zadanie zrealizowali:
Zadanie zrealizowane. Wykonano remont ulic: Zadębie, Dojazdowa, Jarmarczna.
Dzielnica: Hajdów-Zadębie
Budowa nowej nawierzchni asfaltowej na ulicach: Zadębie, Dojazdowa, Jarmarczna.
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 350.000,00 zł
Liczba głosów: 200
Zadanie zrealizował Zarząd Dróg i Mostów
Zadanie zrealizowane. Wybudowano zatoki postojowe w pasie drogowym ul. Konstantynów oraz ustawiono ławki i kosze na śmieci przy ul. Krasińskiego. Wykonano także zielony przystanek.
Dzielnica: Konstantynów
Koronawirus na wiele miesięcy wstrzymał planowe przyjęcia chorych do szpitali i przychodni specjalistycznych. Projekt zakłada poprawienie infrastruktury parkingowej w okolicy szpitala im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w celu zwiększenia przepustowości przyjmowanych pacjentów. Chodniki w tej okolicy są silnie wyeksploatowane co utrudnia poruszanie się starszym i schorowanym osobom, projekt zakłada ich remont. Z racji silnego deficytu miejsc parkingowych ulica Konstantynów często jest zastawiana przez samochody dla których brakuje miejsca na okolicznych parkingach, dodatkowe około 34 miejsca powinny poprawić sytuację. Z nowych parkingów będą mogli również korzystać studenci KUL, którego obiekty znajdują się przy tej ulicy. Projekt zakłada również wykonanie zielonego przystanku komunikacji miejskiej przy szpitalu. W ramach zadania dotyczącego okolic Szkoły Podstawowej nr 57 ustawione zostaną dodatkowe ławki, kosze na śmieci oraz nasadzone wisterie.
Szacunkowy koszt realizacji: 350.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 371.779,01 zł
Liczba głosów: 365
Zadanie zrealizuje:
Zadanie zrealizowane. Wykonano siłownię na świeżym powietrzu.
Dzielnica: Dziesiąta
Realizacja zadania obejmuje teren zlokalizowany przy ul. Zemborzyckiej 82 na terenie Zespołu Szkól Transportowo-Komunikacyjnych w Lublinie w dzielnicy Dziesiąta. Dokładną lokalizację wnioskowanej siłowni na świeżym powietrzu przedstawia mapa w Geoportalu Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej w Lublinie, działka 50/8, arkusz: 17, obręb:9-Dziesiąta II Lublin - trawiaste boisko szkolne. Siłownia na zewnątrz to bardzo dobry pomysł, mający na celu zachęcić społeczeństwo do aktywności fizycznej. Jak wiadomo ćwiczenia dają wiele dobrego, dlatego warto skorzystać z tak wspaniałej inicjatywy. Ćwiczymy, jeżeli mamy taką możliwość, wychodzimy na świeże powietrze. Jednak jeżeli chcemy schudnąć i żyć zdrowo, ćwiczenia na siłowni zewnętrznej są dodatkiem zdrowej diety.
Szacunkowy koszt realizacji: 80.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 59.040,00 zł
Liczba głosów: 294
Zadanie zrealizował Zespół Szkół Transportowo-Komunikacyjnych
Zadanie zrealizowane. Uruchomiono wszystkie planowane zajęcia sportowe. W bieżącej edycji utworzona została nowa platforma internetowa, która służy jako system zapisów online oraz źródło promocji projektu. Głównym kanałem informacyjno-promocyjnym jest profil na Facebooku – Aktywny Lublin & Aktywne Pokolenie, gdzie zamieszczane są komunikaty, fotorelacje itp. Zajęcia rozpoczęły się w lutym. Zajęcia dostępne w ofercie: Pływanie, Tenis ziemny, Siłownia, Koszykówka, Badminton, Tenis stołowy, Unihokej, Zajęcia ogólnorozwojowe dla dzieci. W lipcu i sierpniu br. we współpracy z Zarządami Dzielnic Felin, Dziesiąta, Zemborzyce, Rury, Wrotków, Czechów Południowy oraz Szerokie przeprowadzono akcję bezpłatnych zajęć rekreacyjnych i sportowych w poszczególnych dzielnicach Miasta Lublin pt. Aktywne lato w dzielnicach. Zajęcia obejmowały gimnastykę, fitness, zumbę oraz trening obwodowy.
Zadanie realizuje Organizacja Środowiskowa Akademickiego Związku Sportowego Województwa Lubelskiego. Rozpoczęły się już zapisy na zajęcia! Więcej informacji znaleźć można na http://aktywnylublin.eu oraz na Fb projektu.
Obserwując bardzo duże zainteresowanie i coroczną liczną mobilizację młodych mieszkańców miasta Lublin zgłaszam projekt Aktywne Pokolenie. Zakłada on realizację zajęć sportowo-rekreacyjnych w Lublinie przez okres przynajmniej 25 tygodni w minimum 7. dyscyplinach. Będą to regularne treningi - 2 razy w tygodniu po 1,5h w miesiącach luty-grudzień. Pandemia koronawirusa (COVID-19) pokazała, że młodzież zamieszkująca miasto Lublin potrzebuje aktywności i domaga się organizacji dodatkowych bezpłatnych zajęć sportowo-rekreacyjnych. Projekt Aktywne Pokolenie wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom i będzie dobrą wizytówką dla miasta Lublin, który im to umożliwia i wspiera w rozwoju osobistym.
Szacunkowy koszt realizacji: 200.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 200.000,00 zł
Liczba głosów: 335
Zadanie zrealizowane. W ramach projektu zrealizowano kampanię edukacyjno-informacyjną, promującą ideę adopcji zwierząt oraz Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie pod hasłem: ,,Każdy potrzebuje przyjaciela”.
Celem kampanii było popularyzowanie idei odpowiedzialnej adopcji zwierząt, wypromowanie lubelskiego Schroniska na terenie Miasta Lublin oraz w regionie, przełamanie lęku związanego z adopcją zwierząt o nieznanym pochodzeniu, kształtowanie szacunku do zwierząt, odpowiedzialności za ich życie i dobrostan.
Jednym z podstawowych działań kampanii było opracowanie i realizacja wystawy edukacyjnej. Wystawa dotyczyła problemu samotności (ludzi i zwierząt) jako choroby cywilizacyjnej, odpowiedzialnej adopcji oraz sposobów przeciwdziałania bezdomności zwierząt. Wystawa przybliżała funkcjonowanie Schroniska i budowała jego pozytywny obraz. Celem było ukazanie działalności Schroniska przez pryzmat pracujących tam profesjonalistów i pasjonatów. Dbając o dobrostan zwierząt, prowadząc leczenie, rehabilitacje i resocjalizację, doradzając, prowadząc szczegółowy wywiad z potencjalnym adoptującym dokładają wszelkich starań by proces adopcji był udany i zwierzę nigdy więcej nie wróciło do Schroniska. Na planszach wystawowych prezentowane były także sylwetki ludzi, którzy adoptowali zwierzęta ze Schroniska i opowiadają o swoich doświadczeniach z tym związanych. Wystawa została zaprezentowana w Lublinie, Nałęczowie, Lubartowie, Łęcznej, Niedrzwicy Dużej i Bychawie.
Do celów kampanii zostały przygotowane i użyte ulotki w nakładzie 3000 sztuk oraz dwie wersje plakatu w nakładzie 500 sztuk. Obie pod hasłem „Każdy potrzebuje przyjaciela. Adoptuj ze Schroniska. Znajdź przyjaciela na całe życie”. Wersja plakatu dedykowana dzieciom i rodzinom, miała za zadanie zwrócić uwagę na korzyści wychowania dzieci ze zwierzętami, płynąca z tego radość ale i odpowiedzialność. Druga wersja plakatu profilowana na odbiorcę z grupy senioralnej podkreślała rolę zwierząt w przeciwdziałaniu samotności, wpływie na aktywność fizyczną i przyjaźń. Dystrybucja materiałów edukacyjno-informacyjnych realizowana była w autobusach MPK, klinikach weterynaryjnych i sklepach z produktami dla zwierząt. Przekazane zostały one również do BOM-ów Urzędu Miasta Lublin, bibliotek, dzielnicowych domów kultury, spółdzielni mieszkaniowych. Część dystrybucji odbywała się w miastach w których prowadzone były działania eventowe związane z kampanią: Nałęczów, Lubartów, Łęczna, Niedrzwica Duża, Bychawa. Rozwinięciem kampanii plakatowej była kampania billboardowa. Bilbordy oparte były na tej samej kreacji co plakaty. Ekspozycja realizowana była we wrześniu, z wykorzystaniem 10 nośników.
Ważną platformą działań informacyjno-edukacyjnych kampanii były Media Społecznościowe (Facebook, Youtube). Wiele działań odbywało się na profilu Facebook „Miasto to też Twój dom”.
Na potrzeby kampanii przygotowany został utwór muzyczny pod tytułem „Każdy potrzebuje przyjaciela”, który posłużył jako swoisty hymn akcji. Utwór skomponował i wykonał Zbyszek Zbiggi Kowalczyk, lubelski muzyk, gitarzysta „Orkiestry Świętego Mikołaja”. Utwór „Każdy potrzebuje przyjaciela” opowiada o trudach i smutkach życia w samotności oraz pokazuje jak życie może się odmienić kiedy adoptujemy zwierzę. W lubelskim Schronisku, z udziałem zwierząt do adopcji, nagrany został teledysk, który pokazuje, że przygarnięcie psa/kota może być doskonałą okazją do poznania nowych ludzi i rozpoczęcia nowego, pełnego radości życia. Utwór i teledysk miał swoją premierę na profilu Facebook „Miasto też twój dom”, profilach twórców, a także platformie YouTube Miasto Lublin. Utwór posłużył także jako ścieżka dźwiękowa do wszelkich materiałów multimedialnych kampanii, filmów, rolek, zapowiedzi video. Był wykonywany w trakcie wydarzeń plenerowych kampanii.
Podczas kampanii powstały 4 filmy z wypowiedziami osób, które adoptowały psa lub kota i opowiadają o związanych z tym doświadczeniach, poruszają kwestię kosztów i trudności z opieką nad zwierzętami. W filmach pokazano ujęcia z życia bohaterów i ich zwierząt. Celem filmów było zaprezentowanie autentycznej osoby, która opowiada o prawdziwych, czasem trudnych doświadczeniach wiążących się z adopcją. Dodatkowo wyprodukowano film podsumowujący kampanię, jej cele i założenia. Filmy emitowane były na profilu facebookowym „Miasto to też Twój dom” oraz kanale Youtube Lublin Miasto Inspiracji.
Kolejnym działaniem odbywającym się w przestrzeni miejskiej był szablon uliczny. Za jego pomocą informowano o projekcie, idei kampanii i organizatorach. Na potrzeby kampanii wykonano wykonano 55 aplikacji na lubelskich chodnikach.
W ramach realizowanego projektu poza kampanią zakupiono również wyprawki dla osób adoptujących psy i koty ze Schroniska. W ramach wyprawek zakupiono: dla psów - obrożę, smycz i matę węchową (300 kompletów), dla kotów - transporter, drapak, zabawkę (300 kompletów).
Wspaniale mieć w domu psa. Polskie hodowle oferują szeroki wachlarz ras. By zdobyć idealnego pupila wydajemy niekiedy tysiące złotych. Tymczasem w schronisku czeka setki psiaków, które nie urodziły się pod "szczęśliwą gwiazdą" i nie mają rodowodu. Zamiast kupować psa, możemy uratować jakiegoś z lubelskiego schroniska. Kochać będzie tak samo jak ten z rodowodem. Ludzie nie wygłupiajcie się - adoptujcie psiaki ze schroniska! Projekt ma na celu przeprowadzenie kampanii edukacyjno promocyjnej na rzecz popularyzowania adoptowanie zwierząt z lubelskiego schroniska.
Szacunkowy koszt realizacji: 200.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 196.571,23 zł
Liczba głosów: 239
Zadanie zrealizował Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin tel. 81 466 3100
Aleja Miast Partnerskich położona w wąwozie Rury jest w bardzo złym stanie technicznym.Jej asfaltowa nawierzchnia jest spękana, w wielu miejscach zapadnięta i nierówna, co stwarza zagrożenie dla przemieszczających się po niej licznych spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. W związku z powyższym niezbędne jest pilne przeprowadzenie jej remontu.
Szacunkowy koszt realizacji: 1.000.000,00 zł
Liczba głosów: 1707
Zadanie zrealizuje: Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin, tel.
Stan realizacji (29.03.2023 r.):
W 2022 roku dokonano uzgodnień z MPWiK, uzyskano zgodę na dysponowanie nieruchomością na cele budowlane, opracowano dokumentację projektową przebudowy Alei Miast Partnerskich i uzyskano pozwolenia na budowę. Uruchamiana jest procedura przetargowa na I etap prac. Postępowanie przetargowe na wykonanie I etapu (ok. 500 mb) zostanie ogłoszone wspólnie z II etapem (ok. 500 mb) realizowanym w ramach projektu O-35 w ramach IX edycji Budżetu Obywatelskiego.
Projekt zakłada budowę boiska wielofunkcyjnego oraz placu rekreacji ruchowej (siłownia zewnętrzna i plac do gry w bule) przy V Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Budowa nowoczesnego obiektu sportowego umożliwiałoby rozwój ruchowy nie tylko uczniom szkoły, ale również mieszkańcom dzielnicy i miasta. Miejsce, w którym mieszkańcy Lublina mogliby uprawiać sport, pozwoliłoby na wyjście z pozbawionej ruchu rzeczywistości pandemicznej. Dlatego też projekt ma na celu aktywizację lokalnej społeczności w tak ważnych aspektach jak zdrowie, kultura fizyczna, rodzinne spędzanie wolnego czasu. Głównym założeniem jest dążenie do aktywnego, zdrowego trybu życia młodzieży i dorosłych.
Szacunkowy koszt realizacji: 1.000.000,00 zł
Liczba głosów: 4540
Zadanie realizuje: Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin, tel.
Stan realizacji (29.03.2023 r.):
W 2022 roku opracowano dokumentację projektową budowy boiska i uzyskano pozwolenie na budowę, następnie w grudniu 2022 roku ogłoszono przetarg na rozbiórkę istniejącego boiska i budowę nowych boisk wraz z budową placów rekreacji ruchowej. W lutym 2023 roku zawarto umowę z wykonawcą, który ma 6 miesięcy na realizację zadania. Trwają prace budowlane.
Zadanie zrealizowane. W ramach projektu zakupiono 200 budek lęgowych dla jerzyków i 300 schronów dla nietoperzy. Zakupiony asortyment rozdysponowano zgodnie z otrzymanym zapotrzebowaniem do lubelskich placówek oświatowych (szkoły podstawowe i przedszkola) oraz zarządców nieruchomości. W październiku 2022 r. na stronie Facebook „Miasto to też twój dom” został ogłoszony konkurs „Czy jeże rymują oraz kłujące fotografie” w ramach którego na nagrody przeznaczono między innymi 30 schronów dla nietoperzy. Dodatkowo w ramach projektu pokryto koszt montażu 106 budek lęgowych dla jerzyków oraz 20 schronów dla nietoperzy u zainteresowanych zarządców oraz placówek oświatowych. Pokryto również koszt montażu 10 schronów dla nietoperzy w wąwozie na Czechowie.
Ponadto przeprowadzono zamgławianie terenów zieleni miejskiej (parki, skwery, zieleńce, ścieżki rowerowe oraz pasy drogowe) o łącznej powierzchni 630 ha. Akcję podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich odbył się pod koniec lipca a drugi na początku września. Procesy zamgławiania prowadzone były w godzinach późnowieczornych oraz nocnych, w czasie zmniejszonej aktywności owadów zapylających. Stosowany preparat jest nieszkodliwy dla ludzi i zwierząt i ma na celu likwidację co najmniej 90% kleszczy oraz 80% komarów i meszek na terenach zieleni miejskiej.
Ten projekt to zaiste prawdziwy pakiet premium przeciw komarom! Nie pozwólmy spajać swojej krwi! Komary i kleszcze to jedne z największych wrogów, jakie czekają na nas w wąwozach, parkach, lasach i na podwórkach. Powiedzmy NIE! tej krwiopijczej szarańczy! Projekt zakłada bezpieczne dla ludzi, ale zwalczające komary i kleszcze opryski na terenie całego miasta. Nie tylko w kilku wybranych miejscach, żeby ulgę odczuli wybrani, ale w całym mieście, taka wersja premium. Miejmy spokojne życie i nie dajmy spajać swojej krwi insektom i pajęczakom! Do tego projekt zakłada rozwieszenie w mieście 500 budek dla zjadających komary jerzyków. Lokalizacje będą ustalane z chętnymi na przyjęcie takiej budki właścicielami nieruchomości.
Szacunkowy koszt realizacji: 200.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 188.712,18 zł
Liczba głosów: 691
Zadanie zrealizował Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin, tel. 81 466 31 00
Zadanie zrealizowane. Uruchomiono wszystkie planowane zajęcia sportowe dla różnych grup wiekowych mieszkańców Lublina. W bieżącej edycji utworzona została nowa platforma internetowa, która służy jako system zapisów online oraz źródło promocji projektu. Głównym kanałem informacyjno-promocyjnym jest profil na Facebooku – Aktywny Lublin & Aktywne Pokolenie, gdzie zamieszczane są komunikaty, fotorelacje itp. Zajęcia rozpoczęły się w lutym. Dostępne były następujące zajęcia: Aqua Aerobik, Trening funkcjonalny, Szachy, Fight Lady, Gimnastyka, ZUMBA, Fitenss, Trening biegowy, Samoobrona, Streching i rolowanie, Trening dla seniorów. W lipcu i sierpniu br. we współpracy z Zarządami Dzielnic Felin, Dziesiąta, Zemborzyce, Rury, Wrotków, Czechów Południowy oraz Szerokie przeprowadzono akcję bezpłatnych zajęć rekreacyjnych i sportowych w poszczególnych dzielnicach Miasta Lublin pt. Aktywne lato w dzielnicach. Zajęcia obejmowały gimnastykę, fitness, zumbę oraz trening obwodowy.
Zadanie realizuje Organizacja Środowiskowa Akademickiego Związku Sportowego Województwa Lubelskiego. Rozpoczęły się już zapisy na zajęcia! Więcej informacji znaleźć można na http://aktywnylublin.eu oraz na Fb projektu.
Projekt Aktywny Lublin będzie kontynuacją i rozwinięciem ubiegłorocznego zadania o tej samej nazwie. Będzie skierowany do mieszkańców Lublina, którzy zechcą uczestniczyć w zajęciach sportowych. Zajęcia w ramach projektu będą odbywały się od lutego do listopada 2021 roku. Zaplanowane jest zorganizowanie minimum 800 jednostek treningowych, po 45 minut każda. Przewidziane dyscypliny będą skierowane do osób w różnym wieku, począwszy od zajęć realizowanych z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszego miasta, przez zajęcia zumby, fitnessu, treningu funkcjonalnego, aqua aerobiku dla osób dorosłych, do gimnastyki dla osób starszych.
Szacunkowy koszt realizacji: 200.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 200.000,00 zł
Liczba głosów: 928
Obszar Zalewu Zemborzyckiego od wielu lat jest zaniedbany. Dzięki kolejnym projektem z Budżetu Obywatelskiego przechodzi pozytywną przemianę! Wyremontowano alejki i oświetlenie, ustawiono ławki i śmietniki. Wciąż jednak wiele jest do zrobienia! Tegoroczny projekt zakłada modernizację kąpielisk, bez której istnieje zagrożenie nie dopuszczenia ich przez Sanepid do użytku.
Szacunkowy koszt realizacji: 308.037,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 308.037,00 zł (faktyczny koszt objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym MOSiR "Bystrzyca" Sp. z o.o. z przeznaczeniem na realizację projektu)
Liczba głosów: 1098
Zadanie zrealizuje: Wydział Inwestycji i Remontów UM Lublin, tel.
Stan realizacji (23.03.2023 r.):
Trwa realizacja zadania. W związku z przedstawioną analizą wskaźników finansowych oraz aspektów prawnych, z której wynika, iż dokonanie dokapitalizowania MOSiR "Bystrzyca" Sp. z o.o. przez Właściciela Gminę Lublin nie stanowi pomocy publicznej, zadanie zostanie przekazane do realizacji przez MOSiR. W dniu 10.10.2022 r. podjęta została uchwała w sprawie podwyższenia kapitału zakładowego z przeznaczeniem na realizację projektu. Po opracowaniu opisu przedmiotu zamówienia, na przełomie stycznia i lutego 2023 roku rozesłano zapytania ofertowe na wykonanie dokumentacji projektowej. Obecnie po zawarciu umowy na wykonanie dokumentacji projektowej trwa projektowanie uwzględniające uzgodnienia z autorem projektu. Umowny termin zakończenia prac projektowych to 28.04.2023 r.
Zadanie zrealizowane. W ramach projektu przeprowadzono akcję chipowania psów i kastracji zwierząt domowych (psów i kotów właścicielskich) oraz kastracji kotów wolno żyjących. Działania te miały na celu ograniczenie ilości niechcianych zwierząt, które są porzucane i trafiają na ulice lub trafiają do Schroniska. Z bezpłatnej akcji mogli skorzystać właściciele psów i kotów, którzy mieszkają i utrzymują swoje zwierzęta w Lublinie, a także społeczni opiekunowie kotów wolno żyjących, bytujących na terenie Lublina. Akcja rozpoczęła się w lutym i trwała do końca listopada 2022 roku. W tym czasie zaczipowano 193 psy, wykastrowano 124 psy i 166 kotów właścicielskich, oraz 293 koty wolno żyjące
Ponadto przeprowadzono otwarty konkursu ofert na realizację zadania pn. Edukacja ekologiczna mieszkańców Miasta Lublin w zakresie ochrony zwierząt i zasad postępowania z dzikimi zwierzętami. Dwóm organizacjom pozarządowym Fundacji Matura oraz Lubelskiej Lidze Gier Miejskich przekazano dotacje.
W ramach dotacji Fundacja Maturita zrealizowała następujące działania:
Opracowano folder ,,Ze zwierzęciem oko w oko”, który był rozdawany mieszkańcom Lublina podczas pikniku tematycznego na Błoniach pod Zamkiem. Program wydarzenia obejmował: warsztaty wykonywania psich oraz kocich zabawek, zajęcia rozwijające psi węch, trening posłuszeństwa psów, a także prelekcje lekarzy weterynarii. Jako nagrody dzieci dostawały tematyczne puzzle.
Przeprowadzono warsztaty edukacyjne z zakresu ochrony zwierząt i zasad postępowania z dzikimi zwierzętami w placówkach oświatowych. Behawiorysta uczył dzieci jak zadbać o swoje zwierzęta domowe oraz jak się zachować w przypadku spotkania dzikiego zwierzęcia. Kolejną grupą biorącą udział w warsztatach byli studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Podczas spotkania przyszli behawioryści mogli poszerzyć wiedzę z zakresu profilaktyki chorób zwierząt, kastracji i opieki nad kotami wolno żyjącymi oraz postępowania w przypadku napotkania dzikiego zwierzęcia. Zrealizowane zostały również tematyczne spoty na antenie Radia Lublin.
Podczas kampanii działania edukacyjne prowadzono na stronie internetowej i na profilu Facebook Fundacji. Opublikowano 6 tematycznych postów poruszających następujące zagadnienia: Podróże wakacyjne z pupilem, Kastracja zabieg chirurgiczny czy złożony proces?, Jak bezpiecznie bawić się z psem/kotem?, Jak udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej zwierzęciu domowemu?, Zachowania niepożądane czy naturalne instynkty?, Dlaczego nie należy zabierać młodych zwierząt z lasu? Opublikowano również dwie prezentacje: Historia praw zwierząt oraz Profilaktyka zdrowia zwierząt.
Natomiast druga organizacja pozarządowa - Lubelska Liga Gier Miejskich, w ramach dotacji zrealizowała następujące działania:
Przeprowadzono 14 warsztatów dotyczących ochrony praw zwierząt, zasad postępowania z dzikimi zwierzętami, oraz promocji zabiegów kastracji. Zajęcia zrealizowano w 5 szkołach podstawowych i 5 szkołach ponadpodstawowych. Zorganizowano również 4 ogólnodostępne warsztaty plenerowe (nad Zalewem Zemborzyckim, w Ogrodzie Saskim, na Skwerze przy ul. Długiej oraz w Parku na pograniczu dzielnic Sławin oraz Czechów).
Przeprowadzono w przestrzeni Lublina trzy gry miejskie. Przy punktach kontrolnych uczestnicy rozwiązywali zadania z zakresu ochrony zwierząt i zasad postępowania z dzikimi zwierzętami. Trzy najlepsze drużyny zostały nagrodzone zestawami gadżetów. Ponadto na skwerze na Kośminku odbył się Zielony Festyn: pn. ”Ochrona Zwierząt i zasad postępowania z dzikimi zwierzętami”. Wydarzenie było skierowane do wszystkich mieszkańców Lublina. Uczestnicy mogli skorzystać z tematycznych warsztatów, gry terenowej i odwiedzić stoiska partnerów. Zorganizowano również konkurs plastyczny dla dzieci na opracowanie komiksu dotyczącego adopcji zwierząt. W dniu 31.08.2022 r. ogłoszono wyniki konkursu a trzy najlepsze prace zostały nagrodzone. Na potrzeby realizowanych działań edukacyjnych opracowano tematyczne plakaty i ulotki w nakładzie 750 plakatów i 7500 ulotek. W ramach działań promocyjnych w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram) opublikowano materiały wideo i posty dotyczących ochrony zwierząt i zasad postępowania z dzikimi zwierzętami.
Celem projektu jest poprawa losu zwierząt, propagowanie prawidłowych form współistnienia ludzi i zwierząt na terenie Miasta Lublin. Projekt będzie realizowany z aktywnym udziałem osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Projekt przewiduje: kastracje psów i kotów właścicielskich, a w przypadku kotów wolno żyjących kastracje wraz z odpchleniem, odrobaczeniem oraz znakowanie psów mikroczipami i adresatkami. Drugim głównym aspektem projektu jest edukacja pro-zwierzęca w szkołach, przedszkolach, ośrodkach dla dzieci i młodzieży, a także wśród dorosłych podczas szkoleń z posłuszeństwa psów, pierwszej pomocy zwierzętom, kampanii za pośrednictwem środków masowego przekazu i happeningów z udziałem ekspertów w dziedzinie humanitarnego i prawidłowego traktowania zwierząt z poszanowaniem ich praw, skierowanych do odbiorców w każdym wieku. Prawa zwierząt, bezpieczeństwo ludzi i zwierząt we wzajemnych interakcjach to główne wyznaczniki szczegółowych działań zaplanowanych w projekcie.
Szacunkowy koszt realizacji: 200.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 190.682,73 zł
Liczba głosów: 598
Zadanie zrealizował Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin, tel. 81 466 31 00
Zadanie zrealizowane. W ramach realizowanego projektu z Budżetu Obywatelskiego pod nazwą ,,Lublin przyjazny zwierzętom” zakupiono 3 odłownie na dziki, 2 plandeki osłonowe tabliczki informacyjne na potrzeby realizowanego przez Urząd Miasta Lublin odłowu redukcyjnego dzików. Ponadto zakupiono 87 opakowań repelentów, które przekazano mieszkańcom zgłaszającym problem pojawiających się dzików w pobliżu ich posesji.
Podczas realizowanych działań edukacyjnych przy współpracy z zarządcami nieruchomości i placówkami oświatowymi wykorzystano plakaty promujące akcję sterylizacji zwierząt domowych oraz zasady postępowania ze zwierzętami takie jak: „Nie zabieraj mnie od mamy”, ,,Ptaki w mieście”, ,,Dzikie zwierzęta w mieście”, ,,Jeże w mieście”. Ponadto przygotowano materiały informacyjne (plakaty i tabliczki) w ramach akcji „Stop szczurom”. Wykonano również tabliczki, przedstawiające prawidłowe zasady dokarmiania ptaków. Dla miłośników przyrody zorganizowano 16 edukacyjnych spacerów ornitologicznych nad Zalewem Zemborzyckim przy współpracy z Fundacją dla Przyrody. Łącznie we wszystkich spacerach przyrodniczych wzięło udział 188 osób. Na potrzeby działań edukacyjnych realizowanych przez pracowników Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin podczas akcji „Czyste Lasy” zakupiono tematyczne gadżety. Wykonano również tablice edukacyjne poruszające zagadnienia z zakresu bioróżnorodności, które zamontowano w dwóch lokalizacjach: wzdłuż ścieżki rowerowej przy rzece Bystrzycy oraz w wąwozie na Czechowie.
W celu poprawy warunków bytowania kotów wolno żyjących zakupiono 22 domki, które przekazywano zainteresowanym zarządcom nieruchomości oraz 2050 kg karmy. W trosce o zwierzęta zakupiono 450 sztuk budek lęgowych dla drobnego ptactwa, 120 sztuk hoteli dla owadów, 20 sztuk schronów dla nietoperzy, 130 sztuk domków dla jeży, 250 sztuk karmników dla ptaków. Asortyment ten był przekazywany zarządcom nieruchomości, spółdzielniom mieszkaniowym, szkołom podstawowym, przedszkolom zgodnie z wysłanym do Urzędu Miasta Lublin oraz indywidualnym mieszkańcom Lublina, którzy brali udział w konkursach ogłoszonych na stronie Facebook Miasto to też Twój Dom.
Straż Miejska Miasta Lublin jest podmiotem, do którego kierowane są przez mieszkańców miasta zgłoszenia dotyczące rannych lub w inny sposób poszkodowanych zwierząt. Dla funkcjonariuszy Straży Miejskiej zorganizowano szkolenie z zakresu zasad właściwego postępowania z dzikim ptactwem, mające na celu wskazanie właściwych schematów reagowania na otrzymane interwencje.
Projekt ma na celu stworzenie nowych siedlisk dla zwierząt (jeży, owadów zapylających, ptaków, kotów wolno żyjących i nietoperzy), przeprowadzenie akcji edukacyjnych dla mieszkańców, w tym dzieci ze szkół i przedszkoli oraz poprawienie bezpieczeństwa mieszkańców (zakup odłowni na dziki).
Szacunkowy koszt realizacji: 200.000,00 zł
Faktyczny koszt realizacji: 189.147,97 zł
Liczba głosów: 584
Zadanie zrealizował Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej UM Lublin, tel. 81 466 31 00