W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Europejskie Dni Dziedzictwa
08.09.201611:49

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku. Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają bezpłatnie do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców. Na wydarzenia organizowane z tej okazji zapraszają m.in.: Muzeum Wsi Lubelskiej, Państwowe Muzeum na Majdanku, Muzeum Lubelskie, filie Miejskiej Biblioteki Publicznej i Miejski Dom Kultury nr2. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

Muzeum Wsi Lubelskiej przygotowało 10 i 18 września o godz.12.00 wydarzenie pt. "Miasteczko w Muzeum Wsi Lubelskiej. Jak to przed wiekiem produkty z Europy trafiały do miasteczka między Wisłą a Bugiem". Podczas spotkania kustosze z Muzeum wystąpią w strojach z epoki. Goście poznają historię przedmiotów importowanych od schyłku XIX w. do 1944 r. z różnych krajów i regionów Europy, trafiających do sklepów, warsztatów i gospodarstw domowych miasteczek Lubelszczyzny. Prowadzący oprowadzą także po wystawie kilkudziesięciu zabytków-importów pobranych na to spotkanie z magazynów oraz przedstawią prezentacje multimedialną ukazującą tradycje importowe i znaczenie wyrobów zagranicznych w środowisku miasteczkowym. Dodatkową atrakcją będzie konkurs-quiz o handlu zagranicznym w czasach II Rzeczypospolitej przeprowadzony na ekspozycji sali bufetowej miasteczkowej piwiarni z wykorzystaniem map Europy z połowy lat 30. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc w Dziale Ekspozycji i Edukacji Muzealnej pod nr tel.: 81 533 85 13 wew. 18.

Muzeum Lubelskie zaprasza 11 września od godz.10.00 na bezpłatne zwiedzanie Kaplicy Trójcy Świętej, wykład tematyczny oraz koncert muzyki poważnej w Galerii Malarstwa Polskiego XVII-XIX w.

Państwowe Muzeum na Majdanku przygotowało 10, 11, 17 i 18 września od godz.12.00 specjalną trasę zwiedzania ekspozycji muzealnej w towarzystwie przewodnika. Tematem przewodnim spacerów będą pomniki upamiętniające ofiary KL Lublin - „Od Kolumny Trzech Orłów do Mauzoleum – szlakiem majdankowskich pomników”. Obowiązują wcześniejsze zapisy: tel. 81 710 28 33 lub .

Szczegółowe informacje o wydarzeniach w Lublinie znajdują się na stronie Europejskich Dni Dziedzictwa.