W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
21.02.202214:28

Obchodzony dzisiaj (21 lutego) Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, to okazja by przypomnieć o ofercie lubelskiej branży przewodnickiej. Tworzy ją silna reprezentacja doświadczonych specjalistów, zrzeszonych w kilkudziesięciu organizacjach i stowarzyszeniach.

– Przewodnicy miejscy to ważne i nierozerwalne ogniwo branży turystycznej naszego miasta. Ich charyzma jest bez wątpienia jednym z czynników, dzięki którym turyści chętnie powracają do Lublina, a mieszkańcy dowiadują się wielu ciekawostek o miejscu, w którym żyją – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Aby ułatwić mieszkańcom i turystom zwiedzanie Lublina, w 2018 roku Miasto uruchomiło Program „Przewodnicy Inspiracji” skupiający przewodników miejskich wykazujących się wszechstronną wiedzą o Lublinie i umiejętnością kreatywnego prezentowania historii. Obecnie w programie bierze udział 31 doświadczonych przewodników oferujących ponad 70 wyjątkowych, autorskich spacerów turystycznych.

–  To unikatowa oferta w skali kraju. Zróżnicowanie tras prezentuje bogactwo historii i tradycji Lublina, ale jednocześnie świadczy o otwartości miasta na różnorodne pasje i zainteresowania osób korzystających z usług przewodnickich. Tytuł Przewodnika Inspiracji to swego rodzaju certyfikat jakości, dający gwarancję, że poznawanie Lublina będzie prawdziwą przygodą – mówi Marcin Kęćko, Dyrektor Biura Rozwoju Turystyki w Urzędzie Miasta Lublin.

Spacery Przewodników Inspiracji to oferta tras turystycznych, w której każdy zainteresowany znajdzie coś dla siebie. Składają się na nią zarówno trasy prezentujące ogólną historię i najważniejsze miejskie zabytki, jak i tematyczne, opowiadające m.in. o znanych postaciach związanych z Lublinem, legendach miejskich czy nawiązujące do wielokulturowości miasta. Spacery często przybierają nietypową formę, poza tradycyjnymi wędrówkami są to, m.in.: przejażdżki rowerowe, gry miejskie czy konkursy z nagrodami.

Celem programu jest wsparcie budowania atrakcyjnego wizerunku miasta wśród mieszkańców oraz turystów. Pełna oferta Spacerów Przewodników Inspiracji znajduje się na stronie www.przewodnik.lublin.eu.

Dodatkowo część Przewodników Inspiracji można spotkać również podczas spacerów w ramach programu „Poznaj Lublin z Przewodnikiem” organizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną Metropolia Lublin. Oferta dostępna jest w każdy weekend do końca maja bieżącego roku. Więcej informacji dostępnych jest na stronie przewodnik.lublininfo.com.