Serwis Lublin.eu używa plików cookies. Brak zmiany ustawień przeglądarki oznacza zgodę na ich użycie.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Lublin na nowym znaczku pocztowym

15.03.201709:20

Od 15 marca w lubelskim Ratuszu można oglądać nowy znaczek pocztowy Lublina wydany z okazji 700-lecia Miasta oraz okolicznościową kartkę pocztową i kopertę. Prezentacji towarzyszy wystawa archiwalnych znaczków i kart pocztowych związanych z Lublinem.

Nowy znaczek pocztowy wydany z okazji 700-lecia Lublina

15 marca 2017 r. wszedł do obiegu nowy lubelski znaczek pocztowy emisji „700 lat Lublina” o wartości 2,60 zł. Na znaczku znajduje się widok Lublina z 1618 roku (miedzioryt A. Hogenberga) oraz współczesna panorama miasta. Znaczek wydrukowano techniką rotograwiurową, na papierze fluorescencyjnym, w formacie 43 x 31,25 mm, w nakładzie 200.000 sztuk. Autorem projektu jest Andrzej Gosik.

Z tej okazji została również wydana koperta FDC przedstawiająca Donżon i Kaplicę Świętej Trójcy na Zamku Lubelskim oraz jubileuszowa karta pocztowa Lublin 1317 – 2017 zaprojektowana przez Annę Tarłowską z Marketingu Urzędu Miasta Lublin.

Zarówno znaczek, kopertę, jak i kartkę można oglądać w dniach 15-31 marca w Magistracie lubelskim. W gablotach naściennych na holu pierwszego piętra Ratusza umieszczone zostały także powiększone reprodukcje znaczków znaczków pocztowych z Lublinem w roli głównej: Lubelski Zamek, Brama Krakowska, pomnik Marii Curie-Skłodowskiej na miasteczku akademickim, pomnik na terenie obozu niemieckiego na Majdanku, pomnik Unii Lubelskiej, strój ludowy lubelski. Prezentowane są również reprodukcje kart pocztowych wydane z okazji 440-lecia Unii Lubelskiej i XX-lecia Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich.

Regionalną ciekawostką są znaczki autorstwa wybitnego grafika polskiego o światowej sławie – Czesława Słani, związanego więzami rodzinnymi z Lublinem i z pobliskimi Osmolicami. Znaczki te przedstawiają Bramę Krakowską oraz Fabrykę Samochodów Ciężarowych w Lublinie.

W związku z promocją nowego znaczka pocztowego, Galeria Ratusz zaprasza również na wystawę filatelistyczną: „Miasta partnerskie Lublina” i „Regiony partnerskie województwa lubelskiego”. Eksponowane walory filatelistyczne obejmują znaczki pocztowe, karty pocztowe, listy i widokówki z miast współpracujących z naszym miastem, a także regiony partnerskie województwa lubelskiego.

Wystawa towarzysząca „Miasta partnerskie Lublina” i  „Regiony partnerskie województwa lubelskiego”zorganizowana została przy udziale Okręgu Lubelskiego Polskiego Związku Filatelistów, a autorem scenariusza wystawy jest dr inż. Janusz Wach. 

Wystawę można oglądać przez dwa tygodnie, do 31 marca.

Zgłoś problem

X

Zauważyłeś niepoprawne działanie strony lub nieaktualne dane? Zgłoś to korzystając z poniższego formularza.

(wpisz wynik słownie)