W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Miasto podsumowało sprzedaż preferencyjną węgla

Miasto podsumowało sprzedaż preferencyjną węgla
02.05.202309:07

Z końcem kwietnia upłynął okres sprzedaży preferencyjnej węgla. W Lublinie z jego zakupu skorzystało 836 gospodarstw domowych, nabywając łącznie 1,5 tys. ton surowca.

– Wraz z wybranymi składami węglowymi, z którymi Miasto podpisało umowy, zakończyliśmy dystrybucję węgla na preferencyjnych warunkach. W wyznaczonym ustawą terminie udało się wyprzedać cały zapas surowca zamówiony u podmiotu wprowadzającego paliwo do obrotu. W Lublinie z możliwości zakupu preferencyjnego skorzystało około 35% uprawnionych mieszkańców, którzy złożyli wnioski – mówi Jacek Bednarczyk, Zastępca Dyrektora Wydziału Energii i Klimatu Urzędu Miasta Lublin.

Dystrybucja węgla na preferencyjnych warunkach w Lublinie rozpoczęła się 1 grudnia 2022 roku. Sprzedaż surowca była prowadzona przez trzy składy węglowe, z którymi Miasto podpisało stosowne umowy. Mieszkańcy mogli nabyć paliwo w cenie 2 tys. zł za tonę. Od grudnia ubiegłego roku wydano potwierdzenia uprawniające do zakupu węgla na preferencyjnych warunkach 2375 gospodarstwom domowym na łączną ilość ponad 5,5 tys. ton surowca. Ostatecznie z możliwości zakupu skorzystało 836 mieszkańców. W sumie sprzedano blisko 1,5 tys. ton paliwa, w tym ponad 1,3 tys. ton frakcji orzech/gruby oraz ok. 154 tony frakcji groszek/ekogroszek.

Okres sprzedaży preferencyjnej węgla minął 30 kwietnia, a wraz z jego upływem utraciły ważność dokumenty uprawniające do zakupu surowca. W związku z wyprzedaniem całości zamówionego paliwa, Miasto Lublin nie będzie prowadzić tzw. sprzedaży końcowej. Mieszkańcy Lublina, którzy nadal są zainteresowani zakupem węgla na warunkach preferencyjnych, będą mogli nabyć paliwo w dowolnej gminie, która ogłosi prowadzenie sprzedaży końcowej. Po szczegółowe informacje dotyczące zasad sprzedaży oraz nowych wniosków o zakup paliwa, należy zgłaszać się do poszczególnych gmin, które przystąpiły do tego procesu.