W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowa wystawa w Galerii Ratusz

Nowa wystawa w Galerii Ratusz
05.03.202411:09

Galeria Ratusz zaprasza na wystawę prac uczennic i uczniów oraz absolwentek i absolwentów Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie. Ekspozycja została zorganizowana z okazji 15-lecia pracy placówki po wznowieniu działalności.

W przestrzeni Ratusza można obejrzeć 21 plansz, na których zostały zebrane prace plastyczne autorstwa byłych oraz obecnych uczennic i uczniów szkoły. Wśród nich znajdują się pejzaże, portrety oraz ilustracje martwej natury wykonane w technikach rysunkowych i malarskich. Na ekspozycji można obejrzeć także papierowe kompozycje Notan, monochromatyczne wycinanki architektoniczne oraz prace inspirowane sztuką współczesną. Opiekunką i pomysłodawczynią wystawy jest Joanna Frydrych-Staszczak, dyplomowana nauczycielka plastyki, absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, a także studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej, specjalnej i arteterapii. Wiedza, doświadczenie i umiejętne prowadzenie uczniów pozwoliło odkryć ich talenty i stworzyć wyjątkową wystawę ich prac.

Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie powstała w 1917 r. w pomieszczeniach klasztoru po brygidkach przy ul. Namiestnikowskiej 8 (potem ul. Narutowicza 8/10). Do 1939 r. siostry prowadziły tam szkołę podstawową, gimnazjum i liceum dla dziewcząt. W czasie II wojny światowej placówki zostały zamknięte, a Urszulanki pozyskały zgodę na prowadzenie Szkoły Gospodarstwa i dwuletniej Szkoły Hotelarskiej. Obie instytucje ułatwiły prowadzenie przez siostry i świeckich nauczycieli, kompletów tajnego nauczania, przez które przeszło w latach okupacji ponad 600 uczniów i uczennic, a maturę zdało 67 z nich. Po wojnie, w 1945 r. ponownie zaczęły funkcjonować szkoła podstawowa oraz gimnazjum i liceum, jednak w 1955 r. placówki zostały zlikwidowane przez władze komunistyczne. Przez wiele lat klasztor starał się odzyskać odebrane budynki i ponownie uruchomić szkołę. 1 września 2008 r., po 53 latach przerwy, na nowo rozpoczęła działalność Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek UR w Lublinie.

Wystawę z okazji 15-lecia pracy Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek UR w Lublinie można zwiedzać w Galerii Ratusz (pl. Łokietka 1) do 22 marca br., od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 15.30.