W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nowe Biuro Polityki Młodzieżowej i Pełnomocnik ESK 2029

Nowe Biuro Polityki Młodzieżowej i Pełnomocnik ESK 2029
15.01.202412:25

Lublin był pierwszym miastem w Polsce z tytułem Europejskiej Stolicy Młodzieży. Teraz kontynuuje działania na rzecz młodych i wraz z początkiem roku tworzy pierwsze w kraju samodzielne Biuro Polityki Młodzieżowej.

– Nowe Biuro Polityki Młodzieżowej to gwarancja realizacji dalszych działań na rzecz miasta przyjaznego, otwartego i dającego szerokie spektrum możliwości rozwoju młodym ludziom. Z myślą o aktualnych potrzebach, ale także przyszłości lubelskiej młodzieży dokonujemy trwałych zmian w polityce młodzieżowej Lublina i kończymy prace nad dokumentem, który wyznaczy kierunki rozwoju miasta w tym obszarze do roku 2030. Dodatkowo, doświadczenia zdobyte podczas aplikowania o tytuł ESM 2023, a później w realizacji jej założeń, z pewnością wykorzystamy podczas nowego wyzwania jakie stoi przed nami, czyli finału konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Nowe Biuro Polityki Młodzieżowej jest kontynuacją prac zespołu ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży. Jego zadaniem będzie koordynacja i wsparcie, sieciowanie, wdrażanie oraz monitorowanie programów, projektów oraz organizacji i instytucji wspierających rozwój młodzieży w Lublinie. Będzie odpowiedzialne za współpracę z różnymi podmiotami, krajowymi i zagranicznymi, działającymi na rzecz środowisk młodzieżowych, również z innymi Europejskimi Stolicami Młodzieży, by inicjować programy dla młodych rozwijające umiejętności społeczne i kompetencje oraz wspierając też postawy obywatelskie. Działalność Biura uwzględnia także organizowanie konferencji, sympozjów, warsztatów i spotkań dla środowisk pracujących z młodymi oraz realizowanie i koordynowanie polityki młodzieżowej. Biurem Polityki Młodzieżowej pokieruje Agnieszka Parol-Górna, dotychczasowa koordynatorka Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

Jednocześnie z początkiem roku Prezydent Miasta Lublin powołał Pełnomocniczkę ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Do nowych zadań Katarzyny Dumy, która nadal pozostaje Rzeczniczką Prasową Prezydenta, należeć będzie koordynacja działań w zakresie przygotowania aplikacji Miasta Lublin w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 oraz opracowania programu obchodów ESK 2029.