W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
42. Targi Sztuki Ludowej
27.06.200908:20

Kazimierz Dolny, 27-28 czerwca, Rynek Duży Po raz czterdziesty drugi 27 czerwca 2009 roku o godz. 9.00 rozpoczną się Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu n/Wisłą. Dwudniowe Targi są jedną z najważniejszych imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, której główną ideą jest upowszechnianie i popularyzacja plastyki ludowej. Niezmiennie od pierwszych targów impreza ta cieszy się niezwykłym zainteresowaniem zarówno wśród samych twórców ludowych, jak i kolekcjonerów sztuki ludowej, a także licznego grona turystów przyjeżdżających niejednokrotnie specjalnie z tej okazji do Kazimierza.
Bezpośredni udział w targach artystów ludowych stwarza możliwość nie tylko do nabycia oryginalnego wyrobu, ale jest również okazją do poznania twórcy i jego dzieła. Targi stanowią znakomitą okazję zaprezentowania dorobku twórców ludowych zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, a także do zapoznania się z aktualnym stanem sztuki ludowej i zachodzącymi w niej zmianami. Przeobrażenia wynikające z ogólnego rozwoju wsi prowadzą do zanikania tradycyjnej artystycznej twórczości ludowej. Dla podtrzymania lub wskrzeszenia wielu dziedzin (m.in. takich jak kowalstwo, tkactwo, plecionkarstwo), staje się konieczne wprowadzenia adaptacji polegającej na przystosowaniu dawnych ludowych wzorów do nowych form potrzebnych miejskiemu odbiorcy. W ten sposób powstają tradycyjnymi technikami wykonane, ale o nowej formie użytkowej wyroby (np. kinkiety, zestawy kominkowe, popielniczki). Na tegoroczne targi zaproszono 80 twórców. Chcemy zaprezentować to wszystko, co liczy się dziś w twórczości ludowej, przedstawić najwybitniejszych artystów ludowych, reprezentujących następujące dyscypliny twórczości ludowej: rzeźbę, malarstwo, plastykę obrzędową i zdobniczą, tkactwo, koronkarstwo, hafciarstwo, garncarstwo, kowalstwo, plecionkarstwo, snycerstwo, ludwisarstwo, zabawkarstwo. W celu przybliżenia widzom wykonywania niektórych technik, przewidziane są pokazy przędzenia lnu, toczenia naczyń glinianych, kucia wyrobów z żelaza, wyplatania koszy wiklinowych, pokazy różnorodnych technik wykonywania koronek (koronka szydełkowa, klockowa, frywolitka), pokazy zdobienia jaj (techniką batikową, wyskrobywania, oklejania). Tych wszystkich, którzy urzeczeni oryginalnością sztuki ludowej wracający powiększać swoje kolekcje oraz tych, którzy z twórczością dopiero się zetkną - serdecznie zapraszamy, życzymy bogatych przeżyć, interesujących kontaktów i udanych zakupów. Targi towarzyszą Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym www.kulturaludowa.pl Stowarzyszenie Twórców Ludowych

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej