W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Instytucje kultury solidarne z Ukrainą

Instytucje kultury solidarne z Ukrainą

W obliczu wojny i ogromnej tragedii, jaka spotkała obywateli Ukrainy, Miasto Lublin w pełni solidaryzuje się z naszymi sąsiadami. Instytucje kultury miasta Lublin dostosowują swoje działania do potrzeb uchodźców z Ukrainy.

→ Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12)
Zajęcia pod nazwą Cuda Twórczości odbywają się w ramach Centrum Ruchu i są przeznaczone dla osób uchodźczych w języku ukraińskim.
Zajęcia odbywają się w trzech grupach:

  • Cuda Twórczości Dzieci 7-12 lat środy, piątki 16.00 - 17.30
  • Cuda Twórczości Dzieci 4-6 lat czwartki 15.00-16.00, niedziele 11.00-12.00
  • Cuda Twórczości dla kobiet środy 17.30-18.30, niedziele 11.00-12.00

Projekt opracowany przez Olenę Shiyan i Olhę Mamedovą, które od czerwca 2022 były pod merytoryczną opieką Lubelskiego Teatru Tańca.
„Cuda Twórczości” to prowadzenie wspomagających spotkań ruchowych z myślą o dzieciach i matkach. Projekt ten został pozytywnie zaopiniowany przez Narodowy Instytut Muzyki o Tańca i od września 2022 roku realizowany był w Centrum Kultury w Lublinie. Kobiety - matki mogły zwrócić uwagę na swoje zdrowie fizyczne i emocjonalne pod okiem Olhy Mamedovej, podczas gdy dzieci w sali obok zaangażowane były w naukę tańca z elementami tańca współczesnego oraz tańca ukraińskiego pod kierunkiem Oleny Shiyan. Udział w zajęciach wspomagał też dzieci w procesie przejścia do szkół w nowym środowisku, a działania artystyczne były z pewnością odskocznią od trudnych emocji. Zespołowa praca w grupach zaspokajała potrzebę aktywności fizycznej, a jednocześnie zabezpieczała aspekty mające wpływ na obniżenie poziomu lęku, zapobieganie depresji, rozwój interakcji społecznych i komunikacji.
Od maja 2024 zajęcia poprowadzi Oleksandra Orkusha.
Zapisy na zajęcia odbywają się poprzez stronę Centrum Ruchu

→ Teatr Andersena - wszystkie spektakle w teatrze są przetłumaczone na język ukraiński. Teatr posiada systemy słuchawkowe, dzięki którym można obejrzeć spektakl w języku ukraińskim.

→ Dzielnicowy Dom Kultury "Bronowice"
Wszystkie organizowane wydarzenia oraz prowadzone warsztaty i zajęcia są   dostępne dla wszystkich grup odbiorców, tym także dla osób uchodźczych. Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej Domu Kultury "Bronowice"

→ Dzielnicowy Dom Kultury "Węglin"
Spotkania z językiem polskim to zajęcia przeznaczone dla Ukraińców i Ukrainek, którzy chcą doskonalić swoją znajomość języka polskiego. To gramatyka tłumaczona krótko, prosto i z ukazaniem podobieństw do języka ukraińskiego, ale i z wyjaśnieniem różnic. Zajęcia w piątki w godzinach 16.30-18.30.  Więcej informacji znaleźć można na stronie internetowej Domu Kultury "Bronowice"