W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Betlejemskie Światełko Pokoju w Lublinie

Betlejemskie Światełko Pokoju w Lublinie
26.11.201018:27

W najbliższy wtorek, 14 grudnia 2010 r. o godz. 17:00 przybędzie na Rynek Starego Miasta w Lublinie Betlejemskie Światełko Pokoju. Harcerze lubelskiego hufca odbiorą je od sztafety przekazującej ogień z Betlejem, a następnie rozdadzą mieszkańcom miasta.
Światełko zostanie przekazane do lubelskich kościołów, urzędów, domów dziecka, ośrodków pomocy społecznej i innych instytucji. Będzie można je również dostać w siedzibie Hufca Lublin. Podczas uroczystości Światełko odbiorą także przedstawiciele hufców z całej Lubelszczyzny. Wśród zaproszonych gości jest m.in. Wojewoda Województwa Lubelskiego Pani Genowefa Tokarska, Kurator Oświaty Pan Krzysztof Babisz oraz przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych i organizacji kombatanckich. Betlejemskie Światełko Pokoju jest symbolem dialogu ekumenicznego i dowodem braterstwa każdego człowieka, albowiem narodziło się ono w Betlejem, tak jak Jezus Chrystus. Jest przekazywane z jednego kraju do drugiego w całej Europie. Ogień jest znakiem nadziei na życie w pokoju, bez wojen i niepotrzebnych konfliktów. Akcję rozpoczęto w roku 1986, a rok później patronat przejęli skauci austriaccy, którzy teraz co roku rozpoczynają na początku grudnia wędrówkę Światełka po świecie. Harcerze odbierają Światło od skautów słowackich 12 grudnia. Tegoroczne hasło „Ku przyszłości” to ważne wezwanie dla organizacji harcerskich i młodych ludzi, ich członków. Przypomina, że po stu latach istnienia harcerstwa na ziemiach polskich, jesteśmy odpowiedzialni za mądre rozpoczęcie kolejnych stu lat, za wspieranie harcerek i harcerzy w rozwijaniu postaw braterstwa i patriotyzmu w nowoczesnym świecie. Hasło zachęca młodzież do aktywnego i wrażliwego poszukiwania swojego miejsca w społeczeństwie. Robert Baden-Powell, twórca skautingu, powiedział: Zostawcie świat choć odrobinę lepszym, niż go zastaliście. Przekazanie Ognia zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.