W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Chcieć to móc! Uczniowie z Lublina dają przykład

Chcieć to móc! Uczniowie z Lublina dają przykład
27.01.201919:26

Uczniowie z lubelskiej szkoły podstawowej programują z Henrykiem Sienkiewiczem! Projekt edukacyjny dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie znalazł się w gronie laureatów IX edycji konkursu “Projekt z klasą”, organizowanego co roku przez wydawnictwo Nowa Era. Do laureatów konkursu powędruje grant finansowy wspierający realizację uczniowskiego pomysłu.

W tym roku w konkursie wzięło udział ponad 20.000 uczniów, podzielonych na 640 grup projektowych, ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski. Jury konkursowe oraz internauci wybrali łącznie 50 zwycięskich zespołów, które zostaną nagrodzone grantami na realizację projektów, ufundowanymi przez organizatora konkursu - wydawnictwo Nowa Era. Łączna wartość grantów to aż 62 tysięcy złotych!

W ramach konkursu uczniowskie grupy projektowe, prowadzone przez nauczycieli zgłaszają pomysły, a jury po ich ocenie przyznaje granty finansowe wspierające ich realizację. Dzięki temu uczniowie mają szansę na spełnienie marzeń oraz możliwość wdrożenia w życie swoich planów. Uczą się, jak przejść drogę od projektowania do wykonania. Zyskują teoretyczną, ale i praktyczną wiedzę, a przede wszystkim nabywają przekonania, że chcieć, to móc, dlatego zawsze warto się starać.

Z roku na rok inicjatywy uczniów są coraz bardziej ambitne. Dotyczy to nie tylko imponującego poziomu technologicznego zgłaszanych projektów, ale przede wszystkim ich wpływu na życie lokalnej społeczności - mówi Małgorzata Jankowska, koordynatorka inicjatyw odpowiedzialnych społecznie w wydawnictwie Nowa Era, członek jury konkursu Projekt z klasą. Wiele projektów miało na celu integrację i uwrażliwienie na sytuację osób wykluczonych społecznie. Uczniowie coraz częściej wychodzą też z działaniem poza granice Polski - pomagają dzieciom z rejonów objętych wojną lub głodem, nawiązują współpracę naukową z uczniami szkół z zagranicy - dodaje Małgorzata Jankowska.

Pula nagród w konkursie wynosiła aż 62 tysiące złotych. Do rozdysponowania było po 25 grantów o wartości 1.000 zł każdy, w dwóch kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe). Dodatkowo Nowa Era ufundowała także 6 Złotych Grantów po 2.000 zł każdy, w kategoriach specjalnych: Budujemy relacje, Stosujemy nowe technologie, Myślimy nieszablonowo, Działamy z sercem, Prezentujemy projekt i Świętujemy Niepodległość.

Nagrody przyznawało Jury, w którym znaleźli się dziennikarze Jan Stradowski i Justyna Suchecka, Nauczycielka roku 2017 Marta Florkiewicz-Borkowska, psycholog Piotr Bucki oraz przedstawiciele Nowej Ery: Jolanta Gałecka i Małgorzata Jankowska. 10 grantów zostało przyznanych w ogólnopolskim głosowaniu internautów - oddano w nim ponad 100.000 głosów!

Zwracaliśmy szczególną uwagę na projekty, które wychodzą zarówno poza program nauczania, jak i  poza mury szkolne. Ważne było dla nas również, jaki cel ostatecznie kryje się za prezentowanymi pomysłami - komentuje Marta Florkiewicz-Borkowska, Nauczyciel Roku 2017 i członek jury konkursu. Ocenialiśmy także jakość pracy zespołowej i podział zadań, uwzględniający różne kompetencje uczniów - dodaje Marta Florkiewicz-Borkowska.

Projekt z klasą to konkurs edukacyjny organizowany od 9 lat przez wydawnictwo Nowa Era. Ogłaszany jest co roku w październiku. Uczniowskie grupy projektowe, prowadzone przez nauczycieli mają dwa miesiące na zgłaszanie pomysłów, na realizację których chcieliby uzyskać wsparcie finansowe. Wyniki konkursu ogłaszane są zawsze w styczniu.  W tym roku w konkursie mogli wziąć udział uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych oraz uczniowie ze wszystkich typów szkół ponadpodstawowych (gimnazja, licea, szkoły branżowe i zawodowe). Jubileuszowa 10. edycja Projektu z klasą rozpocznie się w październiku 2019 roku.

Laureatami z Lublina została grupa projektowa uczniów ze Szkoły Podstawowej Nr 38 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie, która zgłosiła projekt Programujemy z Henrykiem Sienkiewiczem.