W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

"Cmentarze pogranicza" - zaproszenie na obóz wolontariacki

"Cmentarze pogranicza" - zaproszenie na obóz wolontariacki
14.06.201021:45

Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza do uczestnictwa w obozie wolontariackim „Cmentarze pogranicza”, który odbędzie się w dniach 5-10 lipca 2010 roku
w Wyrykach koło Włodawy, (Lasy Sobiborskie). Sześciodniowy, kameralny i intensywny obóz roboczy poświęcony pracy dla ratowania zaniedbanych cmentarzy prawosławnych w Suchawie i Wyrykach-Adampolu na Zachodnim Polesiu. Tym razem organizatorzy nie przewidują robót kamieniarsko-remontowych. Zakres prac to wzmocnienia i częściowa rekonstrukcja kilkudziesięciu monumentalnych dębowych krzyży pod kierunkiem miejscowych cieśli oraz renowacja metalowych detali zdobniczych spoczywających od kilkudziesięciu lat w gruncie. A także porządkowanie terenu i „para-archeologia”. Lasy Sobiborskie to część leśno-bagiennej krainy nadbużańskiego Polesia, do II wojny światowej zamieszkałej przez wielonarodową społeczność, wśród której przeważała ludność prawosławna. W wyniku powojennych wysiedleń jednymi z nielicznych śladów pod dawnych mieszkańcach są zagubione dziś wśród lasów, zaniedbane cmentarze. W ich krajobrazie dominowały charakterystyczne dla tych stron monumentalne, 5-6 metrowe krzyże z dębowego drewna, zdobione według indywidualnych dla danej wioski wzorów, wieńczone kutymi w metalu misternymi krzyżykami, pośród których trudno znaleźć dwa identyczne. Opowieści najstarszych mieszkańców mówią o „lesie krzyży” . Do dziś przetrwały nieliczne. Organizatorzy zapewniają nocleg i wyżywienie (wegetariańskie), ubezpieczenie, narzędzia i opiekę. Ilość miejsc ograniczona. Zgłoszenia przyjmowane są do 20 czerwca Szczegółowe informacje, zgłoszenia itp: Towarzystwo dla Natury i Człowieka ul. Głęboka 8a 20-612 Lublin tel/fax 081/743-71-04 e-mail oikos@ekolublin.pl Projekt realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.