W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Filozofuj! - warsztaty filozoficzne dla dzieci

Filozofuj! - warsztaty filozoficzne dla dzieci
24.01.201609:47

Do Słów zaprasza na warsztaty: Filozofuj! - warsztaty filozoficzne dla dzieci. 
Prowadzenie: Maria Pleskaczyńska – filozof, etyk, badaczka pamięci i entuzjastka dydaktyki filozofii.

Pierwszym i podstawowym pytaniem w całej historii filozofii było pytanie „dlaczego?”: dlaczego świat istnieje? Dlaczego funkcjonuje on według tych, a nie innych praw? Dlaczego nie jest zupełnie inaczej? Dlaczego my istniejemy? Dlaczego w ogóle się nad tym zastanawiamy?... Pytania podobne do tych zadawanych przez filozofów zwykły zadawać dzieci, czasem, kolejnymi „dlaczego?” powodując zniecierpliwienie dorosłych. Czasem zdarza się, że rozważania, domysły i teorie snute przez dzieci (i nie tylko przez dzieci) bywają podsumowane krótkim „nie filozofuj!”.
Proponujemy warsztaty, podczas których należy pytać „dlaczego?” i należy filozofować, zastanawiać się, drążyć, dyskutować, wpadać na kolejne pomysły… Pytania filozoficzne mogą nie mieć jednoznacznych rozstrzygnięć, jedynie słusznych odpowiedzi. Warsztaty mają na celu rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, argumentacji, dyskusji i prezentacji własnego stanowiska. Dają szansę na poznanie nowej, nieznanej dyscypliny wiedzy, jaką jest filozofia, w dodatku bardzo demokratycznej – takiej, w której nie ma lepszych i gorszych uczniów, w której każdy może zaproponować swoje rozwiązanie i własną interpretację omawianych problemów.
Wiedza filozoficzna zaprezentowana zostanie jako ciąg pytań i problemów, w oderwaniu od tradycyjnego historyczno-filozoficznego podejścia. Kolejne dziedziny filozofii pokazywane będą na przykładzie konkretnych zagadnień. Pozwoli to uczestnikom warsztatów poznać nieco tajemniczą dyscyplinę, jaką jest filozofia, ale też wszystkim zmierzyć się z własnymi pytaniami, pomysłami, czasem wątpliwościami. „Filozofować” może każdy, a dzieci – z natury otwarte, ciekawe świata, dociekliwe, cechujące się świeżością myślenia twórczymi pomysłami – są znakomitymi filozofiami. 
Podstawową metodą warsztatów będzie dyskusja; będziemy również pracować z tekstem (zarówno fragmentami popularnonaukowych książek filozoficznych dla dzieci, jak i klasyki literatury dziecięcej i młodzieżowej oraz filozoficznymi komiksami), pracować w grupach, tworzyć projekty. Końcową częścią każdego spotkania będzie aktywne tworzenie: wykonanie pracy plastycznej, albo przygotowanie małej formy teatralnej.

Tematy:

  • SMS-y z przeszłości – co mówią nam wielcy filozofowie?
  • Kamień filozoficzny, czyli czego w życiu szukamy?
  • Gdzie leży Lajlonia i dlaczego warto ją zwiedzić?
  • Dlaczego Platon nie został dentystą, czyli o co chodzi w filozofii?
  • Opowieść o jaskini, czyli czy warto bać się światła?
  • Spotkanie z metafizyką: czy zło jest brakiem dobra?
  • Spotkanie z paradoksami logicznymi: czy można wyprzedzić żółwia i czy kłamca zawsze kłamie?
  • Spotkanie z Kartezjuszem: skąd wiemy, że nie śpimy?
  • Spotkanie z epistemologią, czyli czy na pewno wiemy, która jest godzina?
  • Spotkanie z etyką – czy czasem wolno kłamać?
  • Czy nuda zawsze jest nudna?
  • Prawa człowieka: do czego mam prawo?
  • Spotkanie z Kotarbińskim, czyli dobra robota: jak się szybko uczyć i jak skutecznie pracować?
  • Hierarchia wartości – co jest dla nas najważniejsze?

Informacje organizacyjne:
grupa wiekowa: 8+,; czas: 1,5 godz.; termin: śr. - pt., między 9:00 – 16:00  (obowiązuje rezerwacja), czwartek 17:00 - 19:00 (obowiązuje rezerwacja)

Cena: 5 zł, Zapisy:

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane