W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Gdzie jest sztuka? - warsztaty dla młodzieży

Gdzie jest sztuka? - warsztaty dla młodzieży
18.07.202023:04

Czy arcydziełem może być sprasowany samochód? Produkowana masowo parasolka albo resztki kolacji? Dlaczego śmieci pokazywane są w galeriach sztuki? Sierpniowe warsztaty w Galerii Labirynt będą dotyczyły relacji sztuki i codzienności. Zapisz się i stwórz własne dzieło sztuki!

„Gdzie jest sztuka?” to cykl zajęć dla młodzieży (11-15 lat) o sztuce najnowszej. Zajęcia będą podzielone na: część teoretyczną, warsztaty plastyczne oraz warsztaty performance. Całość zwieńczy wystawa w Galerii Labirynt – wernisaż odbędzie się 5 września o godzinie 15:00.

Poznaj sztukę!
Warsztaty teoretyczne (4, 5, 6, 8 sierpnia, godz. 15:00-18:00) to przestrzeń do oglądania i dyskutowania o obiektach i działaniach z całego świata, których materią są rzeczy codziennego użytku. Rozmawiając o sztuce współczesnej, która odchodzi od schematów i wyzwala odważne myślenie, zaprosimy uczestniczki/uczestników do wyrażania własnego zdania na temat prezentowanych dzieł i krytyki. Stworzymy przestrzeń do swobodnego zadawania pytań. W ramach zajęć teoretycznych obejrzymy także aktualne wystawy w Galerii Labirynt (“Jesteśmy Ludźmi”, „Closer Still / Jeszcze bliżej”). Poznawane działa sztuki staną się inspiracją dla własnej twórczości młodych ludzi.

Zrób sztukę!
Podczas warsztatów plastycznych (11, 12, 13, 14 sierpnia, godz. 15:00-18:00) uczestnicy i uczestniczki będą projektowali/ły i wykonywali/ły własne dzieła. Materiały do stworzenia prac znajdziemy w piwnicach, na strychach i w czeluściach babcinych szaf – wykorzystamy domowe rupiecie. Rzeczom porzuconym i zapomnianym nadamy nowe formy i nowe znaczenie. Będziemy eksperymentować i tworzyć szalone instalacje.

Pokaż sztukę!
Na warsztatach z performance (21 sierpnia, godz. 17:00-19:00; 22, 23 sierpnia, godz. 12:00-15:00) młodzież będzie rozwijała swoją kreatywność i wyobraźnię. Wspólnie przyjrzymy się konstrukcji różnych sprzętów domowych i poszukamy nowych zastosowań dla przedmiotów codziennego użytku. Podczas „spacerów uważności” spróbujemy odnaleźć niecodzienne i inspirujące obrazy w naszym najbliższym otoczeniu. Za pomocą ćwiczeń teatralnych i ruchowych będziemy rozbudzać kreatywność i ciekawość, które później przekujemy w pomysły na własny performance. Finałem warsztatów będzie pokaz podczas wernisażu wystawy. Uczestnicy sami staną się wtedy żywym dziełem sztuki!

Efektem warsztatów będzie wystawa w Galerii Labirynt i towarzyszący jej katalog. Wernisaż odbędzie się w Galerii Labirynt 5 września o godzinie 15:00.

Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Warsztaty odbywają się w Galerii Labirynt ul. ks. J. Popiełuszki 5, 20-052 Lublin

Zapisy za pomocą formularza >>>


Jeśli liczba zgłoszeń, przekroczy liczbę miejsc o udziale w projekcie zadecyduje ocena odpowiedzi na pytanie „Po co jest sztuka?” zawarte w formularzu.

Prowadzenie: Michalina Broda – historyczka sztuki, animatorka kultury; Justyna Miedzwiecka – historyczka sztuki; Klaudia Brzuch – historyczka sztuki, Paulina Prokopiuk – reżyserka, tancerka.

Kontakt: , tel. 576 897 646

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/gdziejestsztuka/

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014–2020.