W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

KUL równolatkiem Niepodległej - retro warsztaty dla młodzieży

KUL równolatkiem Niepodległej - retro warsztaty dla młodzieży
08.09.201822:46

Katolicki Uniwersytet Lubelski zaprasza lubelską młodzież ze szkół średnich do wspólnego świętowania rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz powstania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Dla młodzieży zostały przygotowane następujące atrakcje:

I. multimedialna prezentacja dotyczącą dziejów powstania KUL-u;
II. praktyczne warsztaty (według upodobania i predyspozycji uczestników) wybór spośród 10 propozycji;
III. zwiedzanie wystawy w Muzeum Uniwersyteckim;
IV. rozgrywki gry planszowej: "Uniwersytet Niepodległy";
V. nauka jazdy na wrotkach z trenerem z SKATE TOWN – dla chętnych. 

Zajęcia odbędą się w terminie od 17 do 26 września i adresowane są do młodzieży w wieku 15-19 lat, uczącej się w lubelskich szkołach średnich. Projekt realizowany jest dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów: „Lublin 1918-2018. Inspiruje nas wolność.”  

Szczegółowe opisy wszystkich proponowanych zajęć oraz harmonogram można znaleźć na stronie www: http://www.fundacjarozwoju.kul.pl/aktualnosci,13312.htm
Zapisy na wydarzenie ruszają 5 września, od godz. 8.00. Na adres:  należy przesłać formularz zgłoszeniowy grupy lub indywidualny (decyduje kolejność zgłoszeń).

I. Warsztaty do wyboru:
1. oratorskie
2. kaligraficzne "Z kaligrafią za pan brat"
3. ozdabianie ,,galanterii biurowej" w technice decoupage
4. składanie przestrzennej makiety architektonicznej przedwojennych zabudowań KUL
5. kulinarne : "Kuchnia lubelskich żaków"
6. stylizacje i moda „lata 20. lata 30."
7. muzyczne "Retro piosenka"
8. wykonanie pieczęci lakowych:  "Stempel i lak"
9. retro biżuteria samodzielnie wydziergana
10. dziennikarskie -  „Piszemy historię rodziny”

II. multimedialna prezentacja dotycząca dziejów powstania KUL-u: Jeśli chcesz się dowiedzieć jak wyglądał Lublin w 1918 roku i co o nim pisali przyjezdni? Dlaczego ks. Idzi Radziszewski (założyciel KUL-u) napisał doktorat pod fałszywym nazwiskiem? Jak studenci „przezywali” Swojego Rektora? Kim byli akademik i akademiczka? Na czym dorobił się wielkiej fortuny Karol Jaroszyński – pierwszy fundator KUL-?
Na te i inne pytania odpowiemy podczas prezentacji dotyczącej najdawniejszych dziejów Uczelni, omówimy sylwetki fundatorów KUL-u i założyciela ks. Idziego Radziszewskiego.  Dla tych, którzy poprawnie odpowiedzą na pytania konkursowe mamy przewidziane nagrody! Nagrody ufundowali nasi sponsorzy: BOSKO, Centrum Spotkania Kultur, restauracja GIUSEPPE, SKATE TOWN i Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

III. zwiedzanie Muzeum Uniwersyteckiego z oprowadzaniem kuratorskim po wystawie: "BOZNAŃSKA, WYCZÓŁKOWSKI, DUNIKOWSKI i inni. KOLEKCJA MISTRZÓW KRZYSZTOFA MUSIAŁA" Będzie to okazja zapoznania się z wyjątkową kolekcją nowoczesnej sztuki polskiej (malarstwa i rzeźby). Na wystawie czasowej w Muzeum KUL prezentujemy ponad 80 wybitnych dzieł. Ekspozycja ukazuje przekrój przez style i nurty sztuki polskiej, począwszy od połowy XIX wieku, przez okres Młodej Polski, po dwudziestolecie międzywojenne, École de Paris i rodzącą się wówczas awangardę.

IV. rozgrywki gry planszowej: "Uniwersytet Niepodległy": Gra planszowo-karciana o charakterze historycznym powstała w celu upamiętnienia 100-lecia działalności KUL-u, (przy wsparciu finansowym Wydziału Kultury UM Lublin). Planujemy przeprowadzenie rozgrywek towarzyskich w 6 zespołach 6 osobowych. Nagrodą dla zwycięzcy danej rundy będzie egzemplarz tejże gry.

V. Dodatkowo dla chętnych oferujemy możliwość jazdy na wrotkach pod czujnym okiem instruktora z SKATE TOWN!

OPISY WARSZTATÓW PRAKTYCZNYCH:

Warsztaty ozdabiania ,,galanterii biurowej" w technice decoupage to propozycja dla Tych którzy pragną wykazać się twórczo. Będziemy ozdabiać drewniane pudełka stylizowanymi motywami z epoki dwudziestolecia międzywojennego. Praca polegać będzie na: wycinaniu, wydzieraniu, wyklejaniu, przyklejaniu, ozdabianiu, postarzaniu i na koniec utrwalaniu powłoką lakierową lub woskową. Przy okazji pomówimy trochę o zasadach budowania kompozycji. A w przerwie koniecznej do wysuszenia naszych prac zaprezentujemy przykłady dawnej tzw. „galanterii biurowej” z okresu sprzed II wojny światowej: kałamarzy, suszek do tuszu, wizytowników, listowników, leżaków na pióra, noży do papieru, przyborników, sekretarzyków itp. Zapewniamy wszystkie materiały potrzebne za zajęcia. Każdy z uczestników zabiera swoja pracę do domu. Warsztaty poprowadzi grafik Marta Łukasik.

Warsztaty kulinarne: "Kuchnia lubelskich żaków" - na warsztatach kulinarnych połączymy kuchnię z okresu międzywojennego z tym co studenckie, czyli będzie się gotowało: szybko, smacznie i sycąco, a wszystko na miarę studenckiej kieszeni. Młodzież będzie przyrządzać potrawy według starych polskich receptur. Uczestnicy dowiedzą się także, jak bardzo „kuchnia” sto lat temu zależna była od uwarunkowań historycznych i gospodarczych (tj. okresu po I wojnie światowej, późniejszej wojny polsko-bolszewickiej, czy kryzysu gospodarczego itd.) Bo jak mówi jeden ze znanych polskich restauratorów: "Żeby zrozumieć kuchnię polską, należy zrozumieć historię Polski". Polskie dania mogą wiele opowiedzieć o naszej historii, o fascynacjach, porażkach i sukcesach, o mniejszościach narodowych, które przewinęły się przez Polskę, a przede wszystkim o wojnach, które pozostawiły ślad także na naszym stole. Zajęcia poprowadzi Krystian Skowronek - szef kuchni w Restauracji Giuseppe, która jest również naszym sponsorem.

W planach szefa kuchni są:

  • sznycel wieprzowy z jajkiem,
  • zapiekana wątróbka z szynką i serem,
  • smalec z ziemniakami i cebulą na ciemnym pieczywie.

"Stempel i lak - wykonanie pieczęci" - dla kogo zarezerwowany był czerwony kolor pieczęci? Jaką rolę w tworzeniu pieczęci odgrywają pszczoły? Dowiesz się na warsztatach "Stempel i lak". Obok teorii o zastosowaniu i znaczeniu pieczęci lakowych będzie przede wszystkim praktyka. Własnoręczne wykonanie pieczęci. Zapewniamy niezbędne materiały. Zajęcia poprowadzi Renata Horbaczewska. 

"Z kaligrafią za pan brat" - jeśli chcesz poznać zawód skryby, odróżniać atrament od tuszu, zaczerpnąć z kałamarza trochę galasu i spróbować swoich sił pisząc gęsim piórem przyjdź na zajęcia kaligraficzne. Przed Tobą przygoda z obsadką i stalówką w roli głównej. Poznasz krój pisma copperplate lub uncjałę. Wykonasz własną pracę kaligraficzną - przelewając ważną myśl na papier. Zajęcia poprowadzi Renata Horbaczewska.

Warsztat muzyczny „Retro piosenka” - każdy uczestnik warsztatów będzie miał możliwość usłyszeć swój głos i poczuć się jak Mieczysław Fogg lub Hanka Ordonówna . Wykorzystamy piosenki retro do przybliżenia takich zagadnień jak; impostacja głosu, prawidłowy oddech w śpiewie, prawidłowe wydobycie dźwięku, praca nad interpretacją i zrozumieniem tekstu, a przede wszystkim będziemy się po prostu dobrze bawić! Nad stroną wokalną czuwać będzie Łukasz Jemioła a każdy utwór opatrzony zostanie akompaniamentem jednego z najbardziej doświadczonych i najzdolniejszych pianistów w Lublinie- Michała Iwanka, oraz przez niego nagrany. 

Warsztaty architektoniczne polegają na złożeniu przestrzennej makiety przedwojennych zabudowań KUL. Ze specjalnie na tę okazję przygotowanego i opracowanego graficznie modelu starych zabudowań KUL uczestnicy warsztatów mają za zadanie zbudować (wyciąć i skleić) przestrzenny, trójwymiarowy model architektoniczny. Przygotowywanie modelu budynku będzie doskonałą okazją do rozmów na temat jego, losów i „urzeczywistniania” ich w konkretnych lokalizacjach na makiecie (bardzo bogata historia zabudowań sięga aż XV w.). Poprzez warsztaty architektoniczne młodzież wykreuje cząstkę minionej epoki oraz pozna bliżej zagadnienia architektoniczne. Zajęcia adresowane są szczególnie do młodzieży, która pragnie podjąć studia na kierunkach artystycznych, architekturze, gospodarce przestrzennej, projektowaniu, historii sztuki i pokrewnych. Warsztaty oferują jedną z nielicznych możliwości sprawdzenia predyspozycji do zawodu, wymagającego orientacji przestrzennej, planowania w trójwymiarze, a jednocześnie sprawności manualnych. Zajęcia architektoniczne poprowadzi inż. arch. Anna Maria Łukasik

Warsztat "Moda lata 20., lata 30." w dużej mierze będzie miał formę wykładu, ale zostanie wzbogacony również prezentacją multimedialną przedstawiającą fotografie i filmy dotyczące zmiany stroju kobiecego w dwudziestoleciu międzywojennym. Poruszymy temat emancypacji kobiet, zmian społeczno-kulturalnych oraz politycznych, bo wszystko  to od zawsze kształtowało i nadal wpływa na modę. Wspomnimy największe nazwiska tego okresu: od kreatorów mody po znane ze srebrnego ekranu postacie - ikony stylu. Będziemy rozmawiać o tym w czym chodziło się do szkoły przed stu laty i jak wyglądały mundurki uczniów najstarszych lubelskich szkół średnich. Pokażemy jak ubierały się lubelskie studentki i studenci sto lat temu, opowiemy o ogłoszonym konkursie na projekt studenckiej czapki. Nie zapomnimy również o uczelnianych korporacjach. Na zakończenie warsztatów przeprowadzimy metamorfozę kilku odważnych ochotników na lata 20. i 30. Zmianie poddamy fryzurę, makijaż i strój. Zachęcamy również do przyniesienia własnych stylizacji retro - proponujemy wspólną zabawę modą w stylu dwudziestolecia. Zajęcia poprowadzi Izabela Sokołowska z grupy Retro Dziewczyny Lublin.

Retro biżuteria samodzielnie wydziergana - na warsztatach dziewiarskich wykonamy retro naszyjnik. Poznamy dwie podstawowe techniki: szydełko i młynek dziewiarski. Każdy będzie miał okazję do rozwinięcia swojego zmysłu artystycznego poprzez indywidualne ozdabianie swojego dzieła taśmami, guzikami, koralikami. Do udziału zapraszamy nie tylko dziewczyny, naszyjnik może być fajnym prezentem dla Twojej kobiety (mamy, dziewczyny czy babci)!
Zajęcia poprowadzą Agnes (córka) i Hania (mama) Rzążewskie - związane z grupą „Bombardowanie włóczką"

Warsztaty dziennikarskie „Piszemy historię rodziny” - postanowiłeś spisać historię rodziny, utrwalić uciekające wspomnienia. Brawo! Nie wiesz jednak jak się do tego zabrać? Jak opisać stare zdjęcia? Gdzie szukać informacji o rodzinie, jak prowadzić i dokumentować rozmowę?  Używać komputera, czy może tradycyjnego papierowego brulionu? I jak rozpocząć pisanie? Na te między innymi pytania odpowiemy podczas warsztatu dziennikarskiego „Piszemy historię rodziny”. Warsztaty poprowadzi Robert Horbaczewski, dziennikarz, regionalista.

Pliki do pobrania