W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Masterklasy – jak dobrze sprzedać sztukę ludową

Masterklasy – jak dobrze sprzedać sztukę ludową
19.09.201918:45

Warsztaty Kultury, organizator Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie, zapraszają twórców ludowych do udziału w cyklu warsztatów przygotowanym specjalnie z myślą o rzemieślnikach. Tej jesieni dowiemy się m.in., jak przekształcić tradycję w biznes, czym są prawa autorskie i dlaczego warto o nie dbać, a także jak twórca może chronić swoje dzieła i dane w internecie. Co ważne, udział w zajęciach jest bezpłatny.

Masterklasy to program warsztatów dla artystów tradycyjnych i rzemieślników ludowych. To okazja do rozwoju umiejętności i kompetencji biznesowych, które nie zawsze można nabyć z pokolenia na pokolenie, tak jak na przykład warsztat rzemieślniczy. Wśród zajęć zaplanowanych na październik i listopad 2019 r. znajdą się warsztaty dotyczące budowania wizerunku twórcy, pozyskiwania nowych klientów i form zbytu prac, praw autorskich przysługujących rzemieślnikom, projektowania przedmiotów czy bezpiecznego i efektywnego poruszania się w przestrzeni internetu.

Biorąc pod uwagę naszą kilkunastoletnią współpracę ze środowiskiem twórców ludowych w ramach Jarmarku Jagiellońskiego, często dowiadujemy się o potrzebach tej grupy i chcemy na nie odpowiadać. Projekt „Masterklasy” traktujemy zarówno jako stworzenie okazji do poszerzenia wiedzy i umiejętności rzemieślników, impuls do poszukiwania nowych ścieżek promocji oraz rozwoju twórczości, jak i sposób na jeszcze bliższe poznanie się i współdziałanie. To także możliwość, by bezpłatnie skorzystać z wiedzy i doświadczenia zaproszonych przez nas prowadzących, którzy na co dzień m.in. opracowują strategie dla biznesu – mówi Agata Turczyn z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Przedstawiamy harmonogram:

  • Budowanie marki i rozwój działalności twórców ludowych

Kiedy: 5 października – godz. 11.00-18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Podczas warsztatów przyjrzymy się przykładom i zastanowimy nad potencjałem, jaki daje budowanie marki w dziedzinie rękodzieła. Poszukamy nowych możliwości tworzenia produktów, usług oraz doświadczeń. Podzielimy się pomysłami na nawiązywanie i utrzymywanie kontaktu z odbiorcami, a także przećwiczymy zastosowanie narzędzi budowania obustronnie korzystnych relacji z użytkownikami. Będziemy wykorzystywać różnorodne narzędzia pracy, między innymi analizę strategiczną Aakera, Design Thinking czy Spirnt Design.
Prowadzenie: Ewa Duda-Maciejewska i Grażyna Skarżyńska

Ewa Duda-Maciejewska – marketingiem, badaniami oraz komunikacją zajmuje się od ponad 20 lat, współpracując z przedstawicielami biznesu, instytucji państwowych oraz organizacji pozarządowych. Z wykształcenia socjolog (MA, Lancaster University); z zawodu marketingowiec – koncern PepsiCo Poland; strateg – twórca i szef działu strategii BBDO Warszawa; wykładowca i trener – Centrum Edukacji Obywatelskie, Collegium Civitas, Uniwersytet SWPS – School of Form; przedsiębiorca – współwłaścicielka firm marketingowych. Członkini Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR. Laureatka 12 nagród EFFIE – wyróżniających interdyscyplinarne zespoły (marketingowców, badaczy, projektantów, mediowców) za efektywność tworzonych rozwiązań marketingowych.

Grażyna Skarżyńska – ukończyła Uniwersytet Warszawski Wydział Pedagogiczny oraz SWPS Studia Podyplomowe: Praktyczna Psychologia Społeczna. Doświadczenia zawodowe zdobywała w PepsiCo Poland /Tricon: w dziale operacyjnym i dziale marketingu – odpowiedzialna za marketing restauracji Pizza Hut/KFC Delivery a następnie jako Brand Manager KFC i Pizza Hut, PR Manager PepsiCo Restaurants. Kama Foods: marka Znakomita. W agencji reklamowej w dziale strategii BBDO Warszawa na stanowisku Strategic Manager a następnie Strategic Director odpowiedzialna za strategię dla marek różnych segmentów rynku, w tym: mBank, Multibank, GE Money Bank, Telekomunikacji Polskiej, Bayer, P&G, Mars Polska, PepsiCo, Wrigley. Jest wykładowcą i przewodniczącą Rady Programowej Szkoły Strategii Marki SKM SAR, wykładowca School of Form / SWPS, juror w konkursie EFFIE i członek Komitetu EFFIE.

  • Prawo autorskie dla twórców ludowych

Kiedy: 6 października – godz. 9.00-16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Rzemieślnicy i twórcy ludowi na co dzień borykają się z wyzwaniami prawa autorskiego nawet o tym nie wiedząc. Na warsztatach dowiemy się, jakie mamy prawa oraz że prawo autorskie jest w pracy atutem, a nie wadą.

Prowadzenie: Magdalena Miernik – prawnik zajmujący się na co dzień sprawami z zakresu prawa własności intelektualnej. Szkoleniowiec i trener z ponad 6 letnim doświadczeniem w dzieleniu się wiedzą na temat prawa własności intelektualnej. Doradza na co dzień wielu firmom z branży kreatywnej. Jej klientami są agencje kreatywne, studia graficzne oraz firmy z branży technologicznej chcące chronić i komercjalizować swoją własność intelektualną. Założycielka firmy prawniczej Lookreatywni LAW FOR CREATIVES świadczącej wsparcie prawno-biznesowe dla branży kreatywnej. Absolwentka Szkoły IP przy Centrum Praw Własności Intelektualnej im. Hugona Grocjusza. Promotorka wiedzy na temat prawa własności intelektualnej.

  • Analiza trendów i nowe wykorzystanie tradycji

Kiedy:
12 października – godz. 11.00-18.00
13 października – godz. 9.00-16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a
Zajęcia będą pretekstem do dyskusji nad obecną sytuacją twórców ludowych oraz zidentyfikowania ich problemów, a także do pracy nad nowymi formami wykorzystania tradycji. Uczestnicy poznają również trendy związane z rzemiosłem tradycyjnym i dziedzinami pokrewnymi. Poznają narzędzia, które mogą wykorzystać w swojej działalności twórczej oraz będą pracować nad stworzeniem ścieżek ułatwiających dzielenie się wiedzą, warsztatem i dziedzictwem kulturowym z kolejnymi pokoleniami.

Prowadzenie: Sebastian Grabowski, Natalia Maria Małecka

Sebastian Grabowski – projektant, konsultant procesów technologicznych, laureat nagród za opakowania & design w Polsce i za granicą. Angażuje w swojej pracy dziedziny takie jak projektowanie graficzne, wzornictwo przemysłowe i techniki kreatywne. Absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Od 2016 r. Product Designer i Expert R&D w zespołach projektowych w Greenhat Innovation. Posiada doświadczenie w pracy w procesach projektowych prowadzonych w metodologii design management w tym m.in. w pracy multidyscyplinarnym zespole projektowym, tworzeniu briefu projektowego, analizie trendów i badań konsumenckich, analizie grupy docelowej (tworzenie tzw. person), zaprojektowaniu i przetestowaniu prototypów, konsultacjach technologicznych producentami. Prowadzi audyty technologiczne w ramach tworzenia strategii wzorniczych.

Natalia Maria Małecka – projektant interdyscyplinarny, choreograf, założyciel i projektant w KREAKTYWNA – przestrzeń kreatywnego dialogu, interdyscyplinarnych eksperymentów i aktywności twórczej, zlokalizowanej w Krakowie. Ukończyła studia licencjackie ze specjalizacją Projektowanie mebli i elementów wyposażenia wnętrz na  Wydziale Architektury Wnętrz na ASP im. Jana Matejki w Krakowie. Później kontynuowała swoją edukację na studiach magisterskich na kierunku Design na HDK - Academy of Design and Crafts na Uniwersytecie w Goteborgu. Pracowała jako koordynator podczas Festiwalu Gdynia Design Days. Prowadziła warsztaty i pokazywała swoje projekty STAMP OF HERITAGE oraz BUILDING TALKS na Open Week w Goteborgu w 2018 i 2019 roku. Jest także finalistką konkursu Młodzi na Start 2019 organizowanego przez Elle Decoration w ramach Festiwalu Gdynia Design Days 2019 - projekt STAMP OF HERITAGE.  Jej projekty są zaprojektowane w sposób zrównoważony społecznie i ekologicznie oraz związane z aktywacją niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz choreografią produkcji wiedzy. Najważniejszy dla niej jako projektanta jest aspekt edukacyjny obiektów dlatego swoje działania skupia na projektowaniu warsztatów oraz obiektów interaktywnych.

  • Rzemiosło a Design –  Projektowanie produktu

Kiedy:
26 października, godz. 11.00-18.00
27 października, godz. 9.00-16.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a i 7
Podczas warsztatów poruszymy kilka istotnych aspektów dotyczących projektowania – nie tylko przedmiotów. Zastanowimy się, jak w bardziej świadomy sposób podchodzić do własnej pracy, jak podkreślać jej atuty, jak eksponować oryginalność oraz głęboką wartość zakorzenioną w tradycji. Prześledzimy inspirujące przykłady współpracy twórców z instytucjami promującymi tradycyjną produkcję. Przyjrzymy się przykładom współpracy twórców z projektantami. W praktyczny sposób zapoznamy się z procesem projektowym, wykonamy ćwiczenia rozwijające kreatywność i wyobraźnię w kontekście autoprezentacji oraz pracy nad rozszerzeniem oferty. Zainspirujemy do poszukiwań w obszarach nowego produktu.

Prowadzenie: Elżbieta Wierdak i Anna Szwaja

Elżbieta Wierdak – Projektantka i artystka, freelancer. Żywo zainteresowana rękodziełem i sztuką ludową. Ciągle poznaje nowe techniki i podejmuje ciekawe wyzwania z nimi związane. Prowadzi warsztaty kreatywne dla osób w różnym wieku, ucząc technik tkackich, farbowania, technik plastycznych i podstaw rysunku. Projektuje i realizuje dekoracje okolicznościowe w kościołach. Zajmuje się fotografią reportażową i artystyczną. Studiowała na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie udziela się jako konsultant od spraw rzemiosła i wspiera prowadzenie zajęć na przedmiocie Projektowanie Alternatywne.

Anna Szwaja – Absolwentka Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im Jana Matejki w Krakowie. Dyplom pod kierunkiem prof. Adama Gedliczki w 2004 roku. Od ukończenia studiów pracuje na macierzystym Wydziale w Pracowni Projektowania Alternatywnego, gdzie do 2009 roku była asystentką prof. Mieczysława Górowskiego. Program pracowni porusza zagadnienia związane z czerpaniem inspiracji z rodzimej kultury, szczególnie ludowej oraz szeroko pojęte kwestie ekologii. Po obronie doktoratu w 2015 roku pod kierunkiem prof. Marii Dziedzic pracuje na stanowisku adiunkta. Poza dydaktyką zajmuje się projektowaniem w zakresie grafiki i produktu oraz fotografią.

  • Bezpieczne i efektywne poruszanie się w przestrzeni Internetu

Kiedy: 16 listopada
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a i 7
szczegóły wkrótce
Prowadzenie: Łukasz Gładysz

  • Debata i oficjalne zakończenie cyklu Masterklasy

Kiedy: 17 listopada
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 7
Uzupełnieniem części warsztatowej będzie spotkanie otwarte z elementami debaty dla wszystkich zainteresowanych uczestników oraz twórców ludowych, którzy nie brali udziału w warsztatach. Pozostałymi zaproszonymi uczestnikami będą przedstawiciele sektorów kreatywnych, środowisk skupiających twórców ludowych oraz przedstawiciele ośrodków, w których realizowana jest współpraca międzysektorowa. Spotkanie będzie miało na celu poruszenie tematyki współpracy międzybranżowej, przedstawienie dobrych praktyk z miejsc, gdzie taka współpraca już funkcjonuje i omówienie problemów, zagrożeń, jak i dobrych stron takiej współpracy.

Zgłoszenia: 
Udział w zajęciach mogą wziąć rzemieślnicy i artyści tradycyjni – w pierwszej kolejności do udziału w warsztatach będą kwalifikowani twórcy ludowi. Pozostałe osoby będą przyjmowane w ramach możliwości. Ilość miejsc jest ograniczona.
Chętnych do udziału zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem lub do kontaktu telefonicznego pod numerem 81 533 08 18. Można zgłosić się zarówno na cały cykl warsztatów, jak i na pojedyncze, wybrane zajęcia.
Zajęcia są bezpłatne. Organizator zapewnia także nocleg oraz obiad w dniu odbywania się warsztatów.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.