W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Nabór zgłoszeń do 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa

Nabór zgłoszeń do 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa
06.06.201913:04

W województwie lubelskim rozpoczął się nabór zgłoszeń do 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku obchody EDD będą przebiegały pod hasłem „Polski splot” i odbędą się w dwa wrześniowe weekendy (7-8 i 14-15.09.2019 r.).

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków Starego Kontynentu. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Tegoroczna edycja odbędzie się w dwa wrześniowe weekendy (7-8 oraz 14-15.09.2019) i będzie przebiegała pod hasłem „Polski Splot”.

Temat przewodni, przywołujący pojęcie „splotu” nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych. Jest okazją do pokazania jak powstawało państwo i jego nowe instytucje oraz jak wiele obiektów ma związek z procesem odzyskiwania wolności i suwerenności.

Pojęcie „splotu” rozumiane dosłownie jest szansą na organizację wydarzeń nawiązujących do dziedzictwa niematerialnego naszego regionu. Temat daje możliwość wyeksponowania wielu dziedzin rzemiosła artystycznego m.in. krawiectwa, tkactwa czy tradycyjnie rozumianej mody. „Polski splot” to także różnorodność naszego narodu, który jest utkany z wielu kultur, tradycji i regionów etnograficznych.

Każdego roku w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym województwie organizowane są dni otwarte w zabytkowych obiektach, tematyczne wystawy, sesje popularnonaukowe, pokazy czy inscenizacje. W ramach zeszłorocznych obchodów w województwie lubelskim odbyło się niemalże 79 wydarzeń, w których udział wzięło ponad 10 tysięcy osób!

Aby włączyć się do tegorocznej 27. edycji EDD wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się na stronie www.edd.nid.pl w zakładce zorganizuj wydarzenie. Propozycje wydarzeń można nadsyłać do 1 lipca 2019.

Koordynatorem EDD w województwie lubelskim jest Muzeum Wsi Lubelskiej.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej