W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Obóz Kultury 2.0 – Medialab Lublin

Obóz Kultury 2.0 – Medialab Lublin
25.08.201122:10

W dniach 25-29 sierpnia w siedzibie Warsztatów Kultury odbywa się interdyscyplinarne spotkanie dotyczące alternatywnego wykorzystania nowych mediów.
Obóz Kultury 2.0 – Medialab Lublin to warsztaty połączone z koncertami i wieczornymi imprezami. Pierwszy warsztat, Masterclass, rusza 22 sierpnia. Zaproszeni zostali na niego uczestnicy zeszłorocznego Medialabu Chrzelice. Razem, pod opieką Pawła Janickiego z WRO Art Center, zrealizują projekt dotyczący skanowania ruchu w sieci i wykorzystania przepływających w nim danych. Od 25 sierpnia ruszają warsztaty, w których udział weźmie, zrekrutowana wcześniej grupa, złożona ze studentów, artystów, muzyków, programistów, hakerów, architektów – wszystkich zainteresowanych kulturą 2.0 i twórczym podejściem do technologii. Jako pierwsze odbędą się warsztaty programowania muzyki. Paweł Cyrta przedstawi możliwości, jakie oferuje program Pure Data. Uczestnicy podczas pierwszych dni warsztatów własnoręcznie zbudują instrumenty z rzeczy dostępnych na co dzień (przedmioty użytku domowego, warzywa). Dźwięk zostanie potem poddany przeróbce w programie, by na koniec, w niedzielę wieczorem mógł się odbyć koncert Medialabowej Orkiestry. Tego samego dnia startują dwa kolejne warsztaty: programowanie infografiki i prototypowy projekt archiwizacji współczesności „Jeden dzień”. Programowanie infografiki przeznaczone jest dla średniozaawansowanych programistów, którzy chcą poznać techniki pracy z bazami danych. Przedstawianie informacji zawartych w tych danych za pomocą grafiki jest dużo czytelniejsze i pozwala na lepsze ich rozumienie. Warsztat ten poprowadzi Krzysztof Trzewiczek z Laboratorium Otwartego Rządu Centrum Cyfrowego Projekt:Polska. „Jeden dzień” to próba udokumentowania codzienności Lublina i jego mieszkańców. W ramach tego warsztatu prowadzący (Marcin Wilkowski, Grzegorz Stunża i Maciej Rynarzewski) razem z uczestnikami dokonają w miarę możliwości odpowiedzą na pytania jakie zasoby dokumentujące współczesność warto i można archiwizować, w jaki sposób to robić, jak radzić sobie z prawami autorskimi i prawem do prywatności oraz w jaki sposób udostępniać takie dane do wykorzystania np. w badaniach naukowych czy w edukacji. Będzie to pierwsza w Polsce próba stworzenia teoretycznej, technicznej i organizacyjnej struktury działań zmierzających do zarchiwizowania dla przyszłych pokoleń (i dla badaczy pracujących w przyszłości) wycinka współczesnej codzienności. W niedzielę, 28 sierpnia, odbędzie się oficjalne zakończenie Medialabu Lublina na które zapraszamy mieszkańców miasta, wszystkich zainteresowanych połączeniem sztuki i nowych technologii, programistów, artystów. Więcej informacji na temat projektu "Jeden dzień" na www.warsztatykultury.pl