W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Projekt stypendialny „Tyflonarracje o historii Lublina”

Projekt stypendialny „Tyflonarracje o historii Lublina”
22.02.201814:41

Projekt stypendialny „Tyflonarracje o historii Lublina” realizowany będzie od lutego do listopada 2018 roku przez Magdalenę Szubielską, we współpracy z Muzeum Historii Miasta Lublina (Bramą Krakowską) oraz Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL (KUL CAN).

Pierwszym etapem projektu będzie przygotowanie grafik dotykowych (opatrzonych podpisami brajlowskimi oraz w powiększonym druku) przedstawiających: wybrane lubelskie zabytki, osoby i zdarzenia istotne dla historii miasta, a także mapy i plany pokazujące, jak na przestrzeni wieków rozwijał się Lublin. Tyflografiki posłużą następnie jako pomoce dydaktyczne podczas specjalnego oprowadzania po mieście i lubelskich muzeach, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami wzroku. Uczestnicy projektu będą mieli szansę wysłuchać historii snutych przez przewodników miejskich i kustoszy, a dzięki dotykaniu grafik wypukłych „zobaczą”, jak wyglądało kiedyś i jak wygląda obecnie miasto, w którym żyją. Projekt zakłada ponadto przygotowanie czterech dotykowych książek obrazkowych, których tematem są legendy dotyczące naszego miasta: „O nazwie Lublina”, „O herbie Lublina”, „O śnie Leszka Czarnego”, „O czarciej łapie”. Ilustracje dotykowe (m.in. w technice kolażu) do tych książek powstaną podczas warsztatów. W warsztatach mogą wziąć udział młodzi artyści wizualni oraz osoby z niepełnosprawnościami wzroku w różnym wieku.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie proszone są o kontakt mailowy ze stypendystką: .

Projekt zrealizowany w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane