W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Rewitalizacja zdroju
18.03.201814:26

W 2017 roku, w roku 700-lecia Lublina, powstała inicjatywa rewitalizacji obudowy zdroju ulicznego przy ulicy Ruskiej w Lublinie.

Zdrój znajdujący się dziś na placu manewrowym dworca PKS, był do wybuchu II wojny światowej jednym ze zdrojów zaopatrujących mieszkańców Lublina w wodę. Zdrój był wtedy zlokalizowany na skrzyżowaniu ulic Ruskiej i Szerokiej, niemal w centrum dzielnicy żydowskiej. Dziś jest jedną z niewielu pozostałości po lubelskim Podzamczu. Zapamiętany przez mieszkańców Lublina, jego wygląd znamy z nielicznych zdjęć.

Więcej o zdroju: http://teatrnn.pl/leksykon/artykuly/zdroj-na-placu-dworcowym-pks-w-lublinie/

Działania związane z rewitalizacją zdroju podjęte w 2017 roku miały na celu rozpoznanie możliwości przeprowadzenia prac remontowych, wykonano wstępne prace wewnątrz obiektu oraz przygotowano projekt rewitalizacji. W dniu 12 marca 2018 roku rozpoczęła się rewitalizacja zdroju. Planowane otwarcie obiektu odbędzie się 16 kwietnia 2018 roku.

Działania zostały podjęte z inicjatywy rodziny Juliana i Rafaela Mahari, Klubu Rotary Centrum, Lubelskie Dworce Spółka Akcyjna, Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Urzędu Miasta Lublin, Ośrodka "Brama Grodzka - Teatr NN" oraz osób prywatnych.

Autorem projektu rewitalizacji zdroju jest Maciej Herman z hermanandpartners Associated Architects. Prace konserwatorskie zostaną przeprowadzone pod nadzorem Moniki Konkolewskiej z Pracowni Konserwacji Dzieł Sztuki w Lublinie.

Zakres projektu i prac konserwatorskich będzie obejmował: prace konserwatorskie i zabezpieczające w obrębie obudowy zdroju, przeszklenie na osi wschód-zachód, zamontowanie iluminacji, wymianę nawierzchni wokół studni.  Koszty prac konserwatorskich zostaną w całości pokryte przez rodzinę Juliana i Rafaela Mahari.

Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych nadzór merytoryczny nad zdrojem będzie sprawował Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane