W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ruszył nabór do II edycji Laboratorium Słowa

Ruszył nabór do II edycji Laboratorium Słowa
06.10.201609:27

Rusza druga edycja Laboratorium Słowa - projektu, który ma pomóc na samym początku drogi młodym krytykom, pisarzom i poetom. W zeszłorocznej, pilotażowej edycji projektu wzięło udział około 70 osób. 

Spotkanie organizacyjne: Dom Słów, 18 października 2016 r., godz. 18:00
Zgłoszenia: , do 18.10.2016 r.
​Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Program skierowany jest do młodzieży ze szkół średnich, studentów oraz wszystkich osób zainteresowanych literaturą. Podczas zajęć prowadzący będą omawiać i dyskutować z uczestnikami nadesłane próby literackie, przybliżać twórczość znanych pisarzy oraz pomagać rozwinąć praktyczne umiejętności poetyckie, pisarskie i krytycznoliterackie. Uczestnicy programu otrzymają także pomoc w publikacji swoich tekstów oraz przygotowaniu własnej „propozycji wydawniczej”.

W ramach programu organizatorzy zapraszają na warsztaty:

 • kreatywnego pisania
 • poetyckie
 • krytycznoliterackie

Warsztaty prowadzone są przez doświadczonych krytyków, poetów i prozaików. Uczestnicy Laboratorium mogą brać udział we wszystkich lub jedynie w wybranych warsztatach.
Zgłoszenia należy nadsyłać na adres: do dnia 18 października 2016 r. Spotkanie organizacyjne odbędzie się 18 października o godzinie 18:00 w Domu Słów (wejście od podwórka ul. Królewskiej 17). 

Opisy warsztatów i sylwetki prowadzących:
WARSZTATY KREATYWNEGO PISANIA - pisz o rzeczach które Cię denerwują, które przerażają, które sprawiają radość – o tych rzeczach warto jest pisać, inne to tylko strata czasu. Znajdź swój nowy, oryginalny styl i głos. Napisz opowiadanie, które sam chciałbyś przeczytać.
Warsztaty Kreatywnego Pisania skierowane są do wszystkich osób, które pragnęłyby rozwijać umiejętność pisania – zarówno tych zaznajomionych z warsztatem literackim jak i amatorów w tej dziedzinie.
Obejmują one niezbędną teorię na temat form literackich ale przede wszystkim skupiają się na praktyce. Korzystamy przy nich z opracowanych przez współczesnych autorów technik i stylów, w tym z techniki Toma Spanbauera „Dangerous writing” oraz dziennikarskiego stylu „Gonzo”. 
W trakcie warsztatów wszyscy jesteśmy autorami; mamy szansę przedstawiać swoje własne próby literackie, dyskutować na ich temat, wymieniać się wiedzą, poradami i stworzyć miejsce dla młodych twórców, pisarzy, dziennikarzy...
Prowadzący: Maciej Tuora – Absolwent dziennikarstwa. Autor, scenarzysta. Debiutował w 2012 roku. Od 2014 związany z instytucją Dom Słów jako prowadzący warsztaty pisania wykorzystujące metodę „Niebezpiecznego pisania” i dziennikarskiego stylu „Gonzo”.

WARSZTATY POETYCKIE - skierowane do osób powyżej 15 roku życia, piszących wiersze oraz prozę poetycką. Podczas darmowych zajęć prowadzący będą omawiać i dyskutować z uczestnikami o nadesłanych tekstach poetyckich. Oprócz pracy z utworami uczestników, analizie poddane zostaną wiersze poetów uznanych, zarówno tych należących już do ścisłego kanonu światowego, jak i tych tworzących współcześnie. Podczas spotkań nakreślimy także mapę polskiego rynku wydawniczego, podpowiemy gdzie publikować wiersze, jak zredagować książkę poetycką. W ramach ćwiczenia warsztatu poetyckiego na uczestników czekać będzie szereg interesujących działań twóczych oraz możliwość pracy na materiałach zgromadzonych przez Dom Słów. Warsztaty mają charakter cykliczny. Poprowadzą je poeci lubelscy, z fachowym wykształceniem filologicznym, a co jakiś czas goście specjalni Laboratorium Domu Słów.

Oferujemy:

 • Pomoc w rozwijaniu warsztatu poetyckiego uczestników poprzez grupową pracę z ich tekstami.
 • Fachowe porady w zakresie historii i teorii literatury.
 • Rozwijanie “świadomości literackiej” uczestników poprzez grupową pracę z tekstami najlepszych światowych poetów.
 • Zapoznanie z polskim poetyckim rynkiem wydawniczym.
 • Szereg ćwiczeń i zadań rozwijających kreatywność uczestników.
 • Pomoc w prezentacji utworów własnych na forum publicznym.
 • Możliwość pierwszej publikacji na Stronach Domu Słów i Miasta Poezji.
 • Możliwość stworzenia ciekawej grupy ćwiczeniowej umożliwiającą swobodną wymianę myśli.

Prowadzący: Kamil Brewiński - poeta. Wiersze publikował w najważniejszych polskich periodykach literackich. W 2014 roku jego debiutancki zbiór wierszy “Clubbing” został nominowany do nagrody poetyckiej “Silesius”. Jego wiersze były tłumaczone na język angielski. Urodził się i mieszka w Lublinie.

WARSZTATY KRYTYCZNOLITERACKIE - choć artyści i literaci nigdy tego nie przyznają, uwielbiają krytyków. Bo krytyk to najuważniejszy odbiorca – pierwszy czytelnik, jeden z pierwszych widzów. Krytyk to ktoś, kto zawsze ma swój własny głos – niezależny, bezkompromisowy, czasem bezczelny. To także jeden z tych nielicznych ludzi, którzy potrafią powiedzieć dlaczego coś jest piękne, a coś innego brzydkie. I dlatego tak chętnie czyta się dobrych krytyków. Jeśli masz więcej niż 16 lat, własne zdanie i nie wiesz jeszcze, czy wolisz zostać dziennikarzem czy pisarzem ten warsztat jest dla ciebie. Będziemy rozmawiać, kłócić się, będziemy też pisać o kulturze i gdy przyjdzie nam ochota: publikować nasze teksty. Warsztaty będą skupione na praktyce krytycznego pisania oraz sposobach odbioru literatury i sztuki.
Prowadzący: Grzegorz Jędrek - raz krytyk literacki, a raz PR-owiec. Zajmuje się poezją najnowszą (zaangażowaną i cybernetyczną) i rewolucjami kultury cyfrowej w literaturze. Kiedyś jeden z założycieli pisma “Dworzec Wschodni” i portalu katedrakrytyki.pl. Na KUL prowadzi zajęcia dotyczące wpływu Nowych Mediów na literaturę. Pracuje w PR, ale życie spędziłby najchętniej na czytaniu.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej