W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztat: Co znaczy pszczoła?

Warsztat: Co znaczy pszczoła?
01.05.201706:01

Warsztaty dla dorosłych. Nie ma możliwości przyprowadzania ze sobą dzieci. Nie wymagamy umiejętności ani doświadczenia.

Pszczoła to bardzo stary symbol od zarania towarzyszący człowiekowi różnych kultur i wyznań. Symbolu nie należy lekceważyć. Nie bez powodu żyje on przez tysiąclecia i przemierza największe teksty pisane i ustne związane z ludzką duchowością. Zapraszamy na spotkanie „co znaczy pszczoła?” Spotkanie będzie podzielone na dwie części: rozmowa, a potem wizyta w pobliskiej pasiece miejskiej.

Zaczniemy od zastanowienia się:

  • jakim i czyim symbolem stała się pszczoła,
  • dlaczego odnosi się do tego, do czego się odnosi,
  • w jaki sposób funkcjonuje w kulturze.

Bezpośrednio po tej części przejdziemy do pasieki w Centrum Spotkania Kultur (Plac teatralny 1).

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ NA WIZYTĘ W PASIECE:

  • prosimy zabrać ze sobą biały fartuch z długim rękawem lub białą koszulę z długim rękawem,
  • prosimy się nie perfumować,
  • UWAGA!!! Osoby z lękiem wysokości prosimy wziąć pod uwagę, że pasieka znajduje się na dachu budynku CSK (poziom 4 piętra).

Zapisy: Obowiązują wcześniejsze zapisy pod adresem mailowym:  – w tytule wiadomości prosimy napisać „pszczoły”. Ilość miejsc ograniczona, o przyjęciu na kurs decyduje kolejność zgłoszeń. 

UWAGA – osoba zainteresowana może zgłosić tylko siebie. Nie ma możliwości rezerwowania dwóch lub więcej miejsc przez jedną osobę.

Termin: 11 V (czwartek) godz. 11-14 (1 spotkanie).

Miejsce: Centrum Kultury w Lublinie, pracownia Latających Warsztatów nr 257a, II p.
Opłata: 30 zł od osoby.
Płatne na spotkaniu. W razie rezygnacji ze spotkania opłaty nie zwracamy.
Prowadzenie: Marcin Sudziński.

Marcin Sudziński – ur. w Lublinie w 1978 roku pszczelarz, animator kultury, kulturoznawca, fotograf. Pracuje w Centrum Kultury w Lublinie gdzie prowadzi Pracownię Fotografii i w Centrum Spotkania Kultur gdzie koordynuje Miejską Pasiekę Artystyczną.

Gdybyśmy zagrali w skojarzenia i rzucili hasło pszczoła odpowiedź byłaby oczywista: miód. Zgodnie bowiem z tym co głosi powiedzenie kto ma pszczoły ten ma miód – chyba każdy pamięta tę prostą zależność. Pozwólcie jednak Państwo na takie oto sformułowanie i zatrzymajmy się przy nim na chwilę: kto ma pszczoły ten ma... szczęście. Sęk w tym, że większość ludzi (głównie tych, którzy hodują pszczoły) jest tego nieświadoma. A nieświadomość szczęścia czyni nas zwykle ludźmi nieszczęśliwymi.

Pszczoła to bardzo stary symbol od zarania towarzyszący człowiekowi różnych kultur i wyznań. Symbolu nie należy lekceważyć. Nie bez powodu żyje on przez tysiąclecia i przemierza największe teksty pisane i ustne związane z ludzką duchowością. Siłą symbolu jest prawda i mądrość. Jest on skrótem złożonych obserwacji dotyczących świata przyrody, jest odniesieniem do tego kim lub czym chcielibyśmy być lub kim lub czym bywamy.

 

Chciałbym podzielić się z Państwem moimi obserwacjami w tym zakresie. Spotkanie będzie dotyczyć kilku spraw podstawowych:

- jakim i czyim symbolem stała się pszczoła

- z jakich powodów ten symbol odnosi się do tego do czego się odnosi

- w jaki sposób funkcjonuje w kulturze

 

Pójdziemy też razem do pasieki, gdzie pokażę Państwu życie pszczół w ulu.
Marcin Sudziński