W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztat poświęcony stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji

Warsztat poświęcony stereotypom, uprzedzeniom i dyskryminacji
18.03.201020:06

Jeśli porusza Cię temat dyskryminacji, jeśli pragniesz jaśniej dostrzegać i nazywać mechanizmy wykluczania i opresji, jeśli chcesz sprawdzić, gdzie Ty sam dyskryminujesz i dla jakiej korzyści to robisz – zapraszamy na nasz warsztat!
Przez dwa dni doświadczać i poddawać osobistej refleksji będziemy zjawiska takie jak stereotyp, uprzedzenie, dyskryminacja, prawa człowieka, homofobia, kulturowa tożsamość płciowa i związana z nią struktura dominacji. Wszystkie te elementy odkrywać będziemy również we własnych postawach i zachowaniach, jako że jak powiada przysłowie „Trudniej belkę we własnym dostrzec oku....” Metodą naszej pracy będzie drama i Teatr Forum. Drama jest obecnie uważana za jedną z najbardziej efektywnych metod edukacyjno-profilaktycznych. Wykorzystuje ona naturalną umiejętność człowieka do wchodzenia w role. Poprzez wchodzenie w wiele różnych ról mamy w dramie okazje obserwować i przeżywać nie tylko reakcje wypływające z naszych osobistych doświadczeń, lecz także te, które wynikają z roli. Mamy możliwość spojrzenia z dystansu i przeanalizowania sytuacji problemowych, nazwania emocji, które im towarzyszą, zrozumienia lepiej siebie i innych oraz trenowania nowych zachowań i umiejętności. Drama tworzy sytuacje edukacyjne poprzez angażowanie uczestników na trzech poziomach: 1 fizycznym (zaangażowanie ruchu, ciała w trakcie improwizacji) 2 emocjonalnym (zaangażowanie emocji w trakcie wchodzenia w role) 3 intelektualnym (dyskusje i podsumowanie po improwizacjach) Wielką zaletę tej metody stanowi całkowita odmienność od metod nauki, do których przywykliśmy oraz element zabawy i spontaniczności, który każdy uczestnik/uczestniczka będzie mógł eksplorować we właściwym dla siebie zakresie. Pierwszego dnia - poprzez szereg różnorodnych ćwiczeń - będziemy się stopniowo „rozgrzewać” i przekonywać jak wiele potrafimy wyrazić połączonymi w grupie siłami, pod koniec warsztatu opowiemy słowem i gestem własną historię, której każdy będzie mógł poczuć się współautorem i uczestnikiem - w zbiorowym doświadczeniu własnej siły sprawczej. Warsztat będzie zawierał szansę na takie właśnie doświadczenie – na ile stanie się ono Twoim udziałem zależeć będzie w dużej mierze od Ciebie samej/samego. Zapraszamy w dniach 20-21 MARCA W LUBLINIE w godz. 10 –19 oraz 9 – 18. Siedziba stowarzyszenia Homo Faber Krakowskie Przedmieście 39. Zgłoszenia można wysyłać na adres mailowy Udział w warsztacie prowadzonym w ramach projektu Berlin – Yogyakarta, ze wsparciem finansowym Fundacji Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość, jest wolny. Prowadzące: • Katarzyna Ujek • Katarzyna Remin, trenerka, operatorka filmowa, koordynatorka projektu KPH „Berlin-Yogyakarta”