W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Warsztaty instrumentalne i śpiewu

Warsztaty instrumentalne i śpiewu
09.08.201718:14

Stowarzyszenie “Studnia Pamięci” zaprasza do udziału w warsztatach muzycznych prowadzonych przez Markusa Milliana Muellear (Niemcy) i Bartłomieja Stańczyka (Polska) z Global Shtetl Band podczas MiszMasz. Festiwal kultury żydowskiej w Lublinie w dniach 18-20 sierpnia 2017 r.

Muzycy poprowadzą:
Warsztaty muzyki klezmerskiej na wszystkie instrumenty
(18 sierpnia, godz. 12-15; 19 sierpnia, godz. 10-13 i 20 sierpnia, godz. 12-15)
Uczestnicy poznają tradycyjną muzykę instrumentalną Żydów Europy Wschodniej zarówno tą taneczną (Frejlach, Hora, Bulgar, Chosidl, Terkish), jak i obrzędową (Khupe, Doina). Podstawą będzie gra ze słuchu, wspomagana zapisem nutowym. Prowadzący szczególny nacisk położą na praktyce wykonawczej i stylu – ornamentyce, rytmice, prowadzeniu frazy. Nauczą także charakterystycznych zaśpiewów i ozdobników - słowem - wszystkiego tego, co czyni muzykę żydowską żydowską i wyróżnia ją spośród innych stylów. Na warsztaty należy przyjść z własnym instrumentem. Na warsztaty zapraszamy każdego, kto gra na instrumencie muzycznym, niezależnie od wieku. Nie trzeba być profesjonalnym muzykiem, żeby z nami zagrać!
​Warsztaty mają charakter otwarty, jednak ze względów organizacyjnych prosimy o wypełnienie zgłoszenia:

Warsztaty nigunów
(18 sierpnia, godz. 15-17; 19 sierpnia, godz. 10-13 i 20 sierpnia, godz. 12-15)
Niguny to pieśni bez słów, dzięki temu łatwo się ich nauczyć. Wywodzą się z tradycji chasydów, którzy przez zapamiętanie w tańcu i śpiewie pragnęli przybliżyć się do Stwórcy. Niguny nie posiadają tekstu - śpiewa się je na sylabach "jo boj boj, dada, ram tam dam" itp. Bez słów przekazują czyste emocje - są radosne, taneczne, ale też liryczne. Warsztaty polegają na nauce ze słuchu. Udział w zajęciach jest otwarty dla każdego. Uczestnicy warsztatów zaprezentują ich efekty na scenie festiwalowej 20 sierpnia o godz. 16.00 na Rynku Starego Miasta.

Zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku.