W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wielka rzeźba - zbiórka plastikowych butelek w DDK "Węglin"

Wielka rzeźba - zbiórka plastikowych butelek w DDK "Węglin"
30.04.201611:28

W dniach 9-22 maja odbędzie się wielka zbiórka plastikowych butelek. Małych dużych, kolorowych, przezroczystych – każda jest ważna i cenna, bowiem będzie stanowić część rzeźby futurystycznej. Z butelki, którą przyniesiesz, po odpowiedniej obróbce, powstanie dzieło sztuki! 

Pomysł stworzenia rzeźby powstał na zajęciach intermedialnych na Wydziale Artystycznym UMCS pod kierunkiem prof. Jana Gryki. Realizacja odbędzie się w maju w Kiosku ze sztuką. Rzeźbę wykona Krzysztof Bucior, student IV roku malarstwa. Organizatorzy zapraszają mieszkańców Dzielnicy do zbierania plastikowych butelek. Nie wyrzucajcie i nie zgniatajcie! Przynoście do DDK „Węglin”. Kiosk ze sztuką wypełnimy Waszymi butelkami, z których powstanie Wielka Rzeźba! 
Rzeźba z plastikowych butelek jest nawiązaniem do futurystycznej rzeźby Umberto Boccioniego „Jedyna forma ciągłości w przestrzeni”. Futuryzm w swoim manifeście odrzucał tradycję i przeszłość, natomiast wielbił technikę i postęp cywilizacyjny. Wraz z postępem cywilizacyjnym zaczęła się produkcja masowa różnych przedmiotów, a co za tym idzie zaczęło przybywać pełno odpadów, resztek, śmieci. Wykonanie obiektu z plastikowych butelek jest wskazaniem na to, że wraz z rozwojem techniki, technologii coraz większym problemem zaczęły stawać się odpady. Jest też dowodem, że z zużytych materiałów można zrobić coś interesującego, nadać im nową formę, jakość, a nawet po odpowiedniej obróbce nadać im rangę dzieła sztuki.
Krzysztof Bucior. Student IV roku malarstwa na Wydziale Artystycznym UMCS. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, muralem, grafiką warsztatową. Uczestnik projektów artystycznych „Miasto bez chmur” i „Przejaśnienie”' realizowanych w przestrzeni miejskiej Lublina organizowanych przez „Crossroad” i „Rewiry”. Członek Koła Naukowo-Artystycznego UMCS – „Frakcja Sucha”, z którym brał udział w wystawach graficznych i prowadził warsztaty z technik graficznych dla dzieci i młodzieży. Uczestnik warsztatów graficznych w Falun (Szwecja). 

Zbiórka plastikowych butelek: 9-22 maja 2016
Odsłonięcie rzeźby: 10 czerwca 2016, godz. 10.00
Realizacja – Krzysztof Bucior
Koordynatorka działań – Marzena Miszczuk-Głowacka

Więcej informacji: http://ddkweglin.pl/aktualnosci/wielka-rzezba/