W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Wpływ lubelskich festiwali plenerowych na rozwój gospodarczy i społeczny miasta

02.02.201818:34

Zespół badawczy złożony z socjologów, ekonomistów i filozofów, realizujący projekt w ramach grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wziął na warsztat cztery największe, cykliczne, plenerowe festiwale kulturalne z Lublina: Noc Kultury, Wschód Kultury – Inne Brzmienia, Carnaval Sztukmistrzów oraz Jarmark Jagielloński. Celem badaczy było ustalenie, jaki wpływ mają wymienione wydarzenia na rozwój gospodarczy i społeczny Lublina. Sprawdzili, czy organizacja tak dużych przedsięwzięć jest opłacalna dla miasta, jego mieszkańców i biznesu. W sezonie 2017 mogliśmy spotkać ankieterów na każdym z festiwali, badacze ponadto przestudiowali dokumenty strategiczne i promocyjne miasta, rozmawiali z lokalnymi przedsiębiorcami, a także przeprowadzili ankietę internetową wśród wolontariuszy, którzy pomagali przy organizacji festiwali.

1 lutego 2018 członkowie zespołu badawczego przedstawili wyniki badań szeroko zgromadzonej publiczności. Z raportu pod tytułem „Wpływ lubelskich festiwali plenerowych na rozwój gospodarczy i społeczny miasta” wynika szereg konkretnych informacji dotyczących korzyści, jakie festiwale przynoszą miastu.

75 mln złotych to wydatki uczestników wszystkich festiwali niemieszkających w Lublinie w związku z całością pobytu w mieście. Pieniądze te przeznaczane są przede wszystkim na jedzenie, kupowane zarówno w restauracjach i pubach, jak i punktach handlowych.
Wnioski te potwierdzają sami przedsiębiorcy ze Starego Miasta. 90% przebadanych osób przyznaje, że festiwale pozwalają zwiększyć obroty w ich firmach, i to nawet o 63% procent w porównaniu do zwykłych dni.Warto też wspomnieć, że niemal wszyscy goście festiwalowi spoza Lublina deklarują, że zamierzają wrócić do naszego miasta. Wnioski te pokazują, jak ważne dla rozwoju turystyki w naszym mieście są wydarzenia kulturalne i artystyczne.
Festiwale to jednak nie tylko oferta dla przyjezdnych, ale przede wszystkim okazja do świętowania dla samych lublinian. Z badań wynika, że mieszkańcy odbierają je bardzo pozytywnie – doceniają zarówno ich potencjał w przyciąganiu osób spoza miasta, jak i możliwość doświadczenia czegoś ciekawego i wyjątkowego. Festiwale są okazją do spotkania się ze znajomymi, pochwalenia przed gośćmi z innych miast, ale też rozwijania swoich pasji i odkrycia nowych zainteresowań.

Festiwale zmieniają też postrzeganie przestrzeni publicznej przez ich uczestników. Nie tylko „wyciągają ludzi z domów”, ale także pozwalają odkrywać miejsca mało uczęszczane, a wreszcie – pokazują miasto w niecodziennej, często bardzo atrakcyjnej odsłonie.

Ciekawe informacje wynikają również z badań ankietowych wśród wolontariuszy pracujących przy festiwalach w latach 2011-2016. Ponad połowa z nich deklaruje, że umiejętności zdobyte podczas wolontariatu są przydatne w pracy zawodowej. Wolontariusze uważają, że zdobyli pożądane na rynku kompetencje, takie jak komunikatywność, praca zespołowa czy organizacja pracy własnej.

71% wolontariuszy pracujących przy badanych festiwalach uważa, że wolontariat umożliwił im zdobycie cennego doświadczenia związanego z organizacją wydarzeń. Co piąta badana osoba twierdzi, że zdobyte wówczas kontakty pomogły jej w znalezieniu pracy.
Dzięki badaniom poznaliśmy też lepiej samych uczestników. Wyniki pokazują, że publicznością czterech flagowych lubelskich festiwali są przede wszystkim osoby z pokolenia Y (w wieku 20–36 lat), a następnie z pokolenia X (w wieku 37–52 lata). Uczestnicy festiwali najczęściej mają wykształcenie wyższe oraz oceniają swoją sytuację finansową jako dobrą i bardzo dobrą. Można zatem powiedzieć, że publiczności festiwalowe to przede wszystkim osoby w młodym i średnim wieku, dobrze sytuowane, po studiach wyższych.
Co najważniejsze, z badań wynika, że uczestnicy festiwali oceniają je bardzo dobrze. Prawie wszyscy deklarują, że wezmą w nich udział w przyszłości oraz że polecą je swoim znajomym. Duża część publiczności festiwalowej przychodzi na nie co roku, zaś jako źródło informacji podaje… że je dobrze zna i pamięta.


Raport „Wpływ lubelskich festiwali plenerowych na rozwój gospodarczy i społeczny miasta” przyniósł wszechstronną i pogłębioną wiedzę dotyczącą czterech znanych i lubianych wydarzeń. Nad oceną raportu pochylili się naukowcy zajmujący badaną tematyką. 

Wiedzę wynikającą z raportu postrzegam jako istotne wsparcie w procesach decyzyjnych osób zarządzających festiwalami, kształtujących ich ofertę oraz przedstawicieli władz miejskich odpowiedzialnych za tworzenie zarówno długoterminowych planów strategicznych rozwoju Lublina, jak i planów warunkujących rozwój kultury na poziomie operacyjnym. (…) Opracowanie jest wartościową publikacją o dużych walorach poznawczych i aplikacyjnych – tak ocenia badania dr hab. Magdalena Sobocińska z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Podobne zdanie na temat raportu ma dr hab. Waldemar Cudny z Uniwersytetu Łódzkiego. Profesor uważa, że: 

badania przeprowadzone przez autorów pracy są, o ile chodzi o obszar Polski, pionierskie i bardzo cenne. (…) Przedstawiona analiza stanowi solidną informację dla różnego rodzaju instytucji oraz stanowi podstawę dla dalszych opracowań naukowych.


Swoje komentarze do badań przedstawili także eksperci: Edwin Bendyk (Tygodnik „Polityka”), prof. Tomasz Szlendak (Instytut Socjologii, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu), prof. Magdalena Sobocińska (Instytut Marketingu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), prof. Krystyna Mazurek-Łopacińska (Instytut Marketingu, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu), Agata Etmanowicz (Fundacja Impact), Tamara Kamińska (instytucja kultury Katowice – Miasto Ogrodów), prof. Jan Pomorski (Centrum Badawczo-Wdrożeniowe e-Humanistyka, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej) oraz Kamila Kujawska - Krakowiak (Fundacja Commitment to Europe art & business, współautorka publikacji “Sponsoring kultury i sztuki w praktyce”). Ich wypowiedzi związane z wieloma kontekstami i tematami poruszanymi w przeprowadzonych badaniach możemy przeczytać w raporcie.

Cały raport dostępny jest online pod adresem www.warsztatykultury.pl/raport 

Warsztaty Kultury w Lublinie, organizator zbadanych festiwali, zaprasza na sezon letni 2018. Polecamy pamięci tegoroczne daty każdego z wydarzeń: Noc Kultury (2/3 czerwca), Wschód Kultury – Inne Brzmienia (28 czerwca – 1 lipca), Carnaval Sztukmistrzów (26-29 lipca), Jarmark Jagielloński (17-19 sierpnia). Wstęp na wszystkie festiwale jest bezpłatny.
 

Wydarzenia polecane

Kalendarium wydarzeń

<

21.10.2018

>

Wrzesień 2018

Październik 2018

Listopad 2018

Grudzień 2018

Styczeń 2019

Luty 2019

Marzec 2019

Kwiecień 2019

Maj 2019

Czerwiec 2019

Lipiec 2019

Sierpień 2019

Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
27 28 29 30 31
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30 31
1 2
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
31
1 2 3
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
28 29 30 31
1 2 3
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
25 26 27 28
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30
1 2
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
27 28 29 30 31
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
29 30 31
1