W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Wszystko się ułoży - warsztaty Społecznej Pracowni Mozaiki

Wszystko się ułoży - warsztaty Społecznej Pracowni Mozaiki
29.09.201615:31

 

"Wszystko się ułoży" to cykl warsztatów koncepcyjnych i mozaikarskich przygotowany przez Społeczną Pracownię Mozaiki, w ramach którego w przestrzeni publicznej Lublina pojawią się nowe mozaiki, w całości przygotowane razem z mieszkańcami trzech dzielnic miasta. Projekt przygotowany we współpracy z Dzielnicowym Domem Kultury "Węglin", Dzielnicowym Domem Kultury "Czuby Południowe" oraz Domem Słów.
Zrealizowano w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin. 

  • sierpień 2016: MOZAIKA DLA ŻMIGRODU
  • wrzesień 2016: MOZAIKA DLA WĘGLINA
  • październik 2016: MOZAIKA DLA CZUBÓW POŁUDNIOWYCH

Harmonogram spotkań dla poszczególnych dzielnic poniżej. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. 

Społeczna Pracownia Mozaiki to niezależny kolektyw artystyczny, którego głównym polem działania jest współtworzenie z lokalnymi społecznościami mozaik w przestrzeni publicznej. To również grupa przyjaciół, która wspólną przygodę rozpoczęła przy projekcie “Lokatorzy” Fundacji Teren Otwarty w 2015 roku w przestrzeni osiedla im. Juliusza Słowackiego w Lublinie. Pracownia jest miejscem gdzie powstają nowe realizacje, gdzie dużo dyskutuje się o mozaikach, które już istnieją, gdzie wiele mówi się o przestrzeni wspólnej i jakości życia w mieście. Naczelną zasadą Pracowni jest praca z ludzi i dla ludźmi, a powstające prace są zawsze pretekstem do wspólnych działań i rozmów o konkretnej przestrzeni i jej mieszkańcach, ich zwyczajach, radościach i problemach.

MOZAIKA DLA ŻMIGRODU 
współpraca: Dom Słów i PALCE LIZAĆ.

TERMINY SPOTKAŃ:  
6.08, godz. 14:00-18:00 - otwarte warsztaty dot. koncepcji i projektu mozaiki  
7.08, godz. 13:00-15:00 - konsultacje projektu mozaiki
11.08, godz. 17:30-19:30 – otwarte warsztaty mozaikarskie: wspólne wykonywanie mozaiki
18.08, godz. 17:30-19:30 – otwarte warsztaty mozaikarskie: wspólne wykonywanie mozaiki
20.08, godz. 14:00-16:00 - wspólny montaż mozaiki;  
21.08, godz. 13:00 - wernisaż; 

Miejsce wszystkich sierpniowych spotkań to Dom Słów, ul. Żmigród 1/Królewska 17.

Dom Słów jest interdyscyplinarną instytucją artystyczno – edukacyjną, będącą częścią Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Jego program został zbudowany wokół znaczenia słowa w kulturze oraz w życiu społecznym. Dom Słów powstał w oparciu o istniejącą od 2008 roku Izbę Drukarstwa, działającą przy ul. Żmigród 1. Program Domu Słów ma podkreślać znaczenie słowa (mówionego i drukowanego) w kulturze i w życiu społecznym. Chodzi tu również o rolę „wolnego słowa” jako ważnego czynnika zmian społecznych i politycznych. Obok działań popularyzujących proces powstawania książki (druk, grafika, typografia), prowadzone są w tym miejscu programy promujące czytelnictwo. 
Dom Słów znajduje się w samym środku śródmieścia Lublina i prowadzi wiele projektów o charakterze społecznym skierowanych m. in. do osób z jego najbliższego otoczenia.

Kolektyw Palce Lizać – Barbara Nawrocka (architektka) i Dominika Wilczyńska (architektka i scenografka). Łączą działania artystyczne, przestrzenne i społeczne, integrując mieszkańców i użytkowników przestrzeni w ramach wspólnych działań i planowania. Projektują procesy konsultacyjne i aranżacje wystaw, meble miejskie i programy rewitalizacji. Podczas Lubelskich Dni Modernizmu 2016 otworzyły na jeden dzień pawilon eMPiK na Osiedlu Mickiewicza. Współzałożycielki krakowskiego stowarzyszenia Zakład Usług Miejskich. Współpracowały m.in. z Fundacją Instytut Architektury, Muzeum Narodowym w Krakowie, Galerią Bunkier Sztuki i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureatki Biennale Designu w Lublanie 2014 (BIO50), gdzie w grupie Nanotourism badały turystyczne potencjały polskich blokowisk.

MOZAIKA DLA WĘGLINA 
współpraca: Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” i Hanna Radziejowska

TERMINY SPOTKAŃ:  
10.09, godz. 11:00-13:00 - otwarte warsztaty dot. koncepcji i projektu mozaiki  
11.09, godz. 16:00-18:00 - otwarte warsztaty, prezentacja projektu 
22.09, godz. 17:00-19:00 – otwarte warsztaty mozaikarskie: wspólne wykonywanie mozaiki
24.09, godz. 11:00-13:00 – prace montażowe
25.09, godz. 16:00 – wernisaż

Miejsce wszystkich wrześniowych spotkań to Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin”, ul. Judyma 2a.

Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” na kulturalnej mapie Lublina pojawił się dzięki oddolnej inicjatywie mieszkańców dzielnicy Węglin Północny. Drzwi nowej, miejskiej instytucji oficjalnie otwarto 2 października 2011 roku. Oferta instytucji skoncentrowana jest wokół trzech osi: edukacja artystyczna dzieci i młodzieży, cykle prezentujące interesujące zjawiska teatralne, muzyczne, sztukę współczesną oraz działania aktywizujące kulturalnie i animujące mieszkańców. DDK „Węglin” tworzy atrakcyjną ofertę edukacji artystycznej dla osób w każdym wieku, prezentuje dokonania twórców, promuje talenty, buduje program twórczego spędzania wolnego czasu. Przy tworzeniu oferty kulturalnej współpracuje ze społecznością lokalną. W swojej ofercie ma kilkadziesiąt form warsztatowych i kilkanaście cykli tematycznych. Realizacji wszystkich działań przyświeca idea kultury, jako zjawiska integrującego ludzi i pola indywidualnych, świadomych wyborów. W 2016 roku DDK „Węglin” obchodzi 5-lecie swojej działalności. Instytucji powierzono zadanie utworzenia Dzielnicowego Domu Kultury „Czuby Południowe”, który rozpoczął działalność w październiku 2015 roku.

Hanna Radziejowska - doświadczona koordynatorka, kuratorka, producentka i scenarzystka projektów kulturalnych i muzealniczych. Absolwentka Instytutu Historii UW. Pracowała w warszawskich instytucjach kultury i warszawskim samorządzie, m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, Domu Spotkań z Historią, Centrum Nauki Kopernik, Urzędzie Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, Muzeum Warszawy. Zrealizowała m.in. “REBLOK Blokowiska Reaktywacja”, seminarium polskoniemieckie “Kultura Pamięci w Polsce i w Niemczech w XX wieku”; współtworzyła trzy edycje Festiwalu Niewinni Czarodzieje; prowadziła projekty wydawnicze: “Przewodnik po Warszawie filmowej”, “Przewodnik po warszawskich blokowiskach”, Antologia komiksu “44”. Współtworzyła gry miejskie i spotkania tematyczne poświęcone Warszawie. Od kwietnia 2013 r. do listopada 2015 r. kierowniczka Muzeum Woli, oddziału Muzeum Warszawy. Jest autorką realizowanego w nim programu “Laboratorium miasta” oraz "Laboratorium muzeum" (www.laboratoriummuzeum.pl), w tym m.in. Sali Jednego Eksponatu. Kuratorka wystawy ”Reinefarth w Warszawie. Dowody zbrodni”, "Pamiętnik massażystki, czyli przestrzenie intymne Warszawy przełomu XIX i XX w.".

MOZAIKA DLA CZUBÓW POŁUDNIOWYCH 
współpraca: Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” i Iga Kołodziej

TERMINY SPOTKAŃ:
8.10, godz. 11:00-13:00 – warsztaty dotyczące koncepcji mozaiki
9.10, godz. 16:00-18:00 – konsultacje projektu mozaiki
20.10, godz. 17:00-19:00 – otwarte warsztaty mozaikarskie, wspólne wykonywanie mozaiki
22.10, godz. 11:00-13:00 – prace montażowe
23.10, godz. 16:00 – wernisaż

Miejsce wszystkich październikowych spotkań to Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe”, ul. Wyżynna 16.

Dzielnicowy Dom Kultury „Czuby Południowe” działa od października 2015. Powstał z inicjatywy mieszkańców dzielnicy Czuby Południowe, którzy potrzebowali na terenie dzielnicy swojego miejsca kulturalnych spotkań. Drzwi nowej, miejskiej instytucji oficjalnie otwarto 10 października 2015 roku. Oferta instytucji skoncentrowana jest wokół trzech osi: edukacja artystyczna dzieci i młodzieży, cykle prezentujące interesujące zjawiska współczesnej kultury oraz działania aktywizujące kulturalnie i animujące mieszkańców.

Celem jej działalności jest tworzenie przyjaznych i bezpiecznych warunków do uczestnictwa w kulturze, poprzez budowanie atrakcyjnej oferty warsztatowej dla osób w każdym wieku, organizowanie spotkań z inspirującymi ludźmi i wydarzeń promujących ciekawe zjawiska w sztuce, a  przede wszystkim poprzez działania mające na celu aktywizację społeczności lokalnej i włączenie jej w działalność domu kultury. Oferta tworzona jest w oparciu o rozmowy z mieszkańcami dzielnicy. Usytuowanie Dzielnicowego Domu Kultury „Czuby Południowe” sprawia, że kultura jest tutaj na wyciągnięcie ręki, jest w sąsiedztwie i gorąco zaprasza do odwiedzin.

Iga Kołodziej – architektka krajobrazu, miejska ogrodniczka. Właścicielka pracowni architektury krajobrazu Mint&Lavender, projektuje ogrody i tereny zieleni dla klientów prywatnych i publicznych, buduje zielone instalacje dla instytucji kultury (m.in. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Nowego Teatru w Warszawie, Muzeum Warszawskiej Pragi), prowadzi warsztaty ogrodnicze i wykłady (m.in. dla Centrum Nauki Kopernik, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Muzeum Warszawskiej Pragi, Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę“, Młyna Zabierzów, Okna na Warszawę, Lub Design, Domu Kultury „Narnia“ w Lublinie, Greenpeace Polska). Należy do Stowarzyszenia na rzecz poprawy środowiska mieszkalnego „Odblokuj“. Od 2011 pełni funkcję Sekretarza Sekcji Drzew Miejskich Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.