W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Z Doliny Muminków do krainy Pinokia!

Z Doliny Muminków do krainy Pinokia!
20.05.201615:23

Rok w rok podwórko przy Domu Słów zmienia się w Podwórko Wyobraźni. Dawne budynki gospodarcze i odrapane ściany przemalowane i pokryte muralami zamieniają się w bajkowe krainy. I tak w roku 2014 odwiedził nas Mały Książę. Od roku 2015 mieszkają u nas Muminki, a nasze podwórko stało się ich Doliną. Tymczasem już niedługo Muminki wyruszą w podróż a na ich miejsce przywitamy Pinokia. 

Zaczynamy pracę od poniedziałku, pierwsze malowanie planujemy około środy. Podwórko Pinokia będzie gotowe już 31 maja - na dzień przed Dniem Dziecka. Nie tylko dzieci, ale też dorośli lublinianie bardzo polubili Podwórko Muminków. Dostajemy bardzo pozytywne sygnały w mediach społecznościowych, niemal codziennie odwiedzają nas mieszkańcy Lublina, którzy robią sobie zdjęcia na tle murali i cytatów. Mamy nadzieję, że równie pozytywnym odbiorem będzie się cieszyła kraina Pinokia.  Warto wspomnieć, że Podwórka Wyobraźni to nie tylko przestrzeń, ale też szereg warsztatów dla dzieci. Każda z książek uczy o czymś innym. Pinokio będzie pretekstem do rozmów o kłamstwie, dobru, przyjaźni i marzeniach.

Warsztaty na Podwórku Pinokia, 

31 maja - 11 czerwca, godz. 11:00, Dom Słów, ul. Królewska 17
Przyjdź na podwórko Domu Słów i poznaj przygody Pinokia, drewnianej kukiełki, która marzyła, by być prawdziwym chłopcem. Zwiedzjąc podwórko weź mapę i rozwiązuj zagadki. Pomóż Pinokio spełnić jego marzenie. Kukiełka i jego przyjaciele będą gościć na podwórku przez najbliższy rok!  Specjalnie dla dzieci przygotowaliśmy podróż po podwórku połączoną z warsztatami o kłamstwie, dobru, przyjaźni, marzeniach...
Zapisy:

Podwórko wyobraźni
Każdy z nas ma w pamięci chociaż kilka przeczytanych w dzieciństwie książek, które zaprowadziły go do niezwykłego świata z barwnymi historiami i postaciami. Poruszeni przygodami bohaterów bardzo często próbowaliśmy przeżywać je w świecie realnym. Bo dziecięca wyobraźnia potrafi najzwyklejsze nawet miejsce zamienić w scenę książkowych przygód. Idąc tym tropem chcielibyśmy pokazać jak dzięki sile literatury i wyobraźni, nawet najbardziej zaniedbane podwórka , ulice i place mogą przemienić się w dalekie i egzotyczne kraje, w miejsce spotkania z nieśmiertelnymi bohaterami literatury. Pojawienie się w przestrzeni miasta tych postaci jest zaproszeniem do spotkania z książką, do ich czytania. Co roku kreujemy nowe podwórkowe narracje. Przyjdź i zobacz!

O podwórku Muminków
W 2015 roku zawitały do nas Muminki. "Opowiemy Wam o świecie, w którym każdy czuje się u siebie i o pewnej osobie, która marzyła, by zostać latarnikiem, a stała się Mamą Muminków. Stworzyła dolinę pełną magicznych Trolli, z Muminkami, Włóczykijem, Małą Mi, Ryjkiem, Paszczakiem, Filifionką, Buką i Hatifnatami. Dobrze jest pamiętać o ich autorce, która lubiła dalekie podróże, samotne wyspy i opowieści ze szczęśliwym zakończeniem. Tove Jansson (1914-2001)” "Nie smuć się, Muminku. Pomyśl, o ile mniej ciekawy byłby świat bez tajemnic." Wiedzeni myślą Włóczykija postanowiliśmy dotrzeć do tajemnic, które sprawiają, że świat jest lepszy, ciekawszy i bardziej barwny. Chcieliśmy przywołać postać Tove Jansson autorki "Muminków" i odkryć to, co zapomniane, jej prace graficzne i niezwykle wnikliwe oraz głębokie teksty. Jeśli gdzieś będziesz wędrowcze zajrzyj na nasze podwórko i przysiądź na chwilę, poobserwuj i pozwiedzaj tę małą krainę wspomnień. "Wszyscy zgodnie orzekli, że nigdy nie będą brali ze sobą żadnych map, bo najciekawsze są podróże w nieznane.” Działane realizowane we współpracy z Escritor Media.