W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Z Rishon LeZion do Lublina. Program wymiany polsko-izraelskiej

Z Rishon LeZion do Lublina. Program wymiany polsko-izraelskiej
25.07.201912:45

Młodzież z Polski i Izraela odkrywa swoje kultury, zwyczaje i wspólną historię. W maju uczniowie z Lublina pojechali do  Rishon LeZion, zaś teraz Izraelczycy składają rewizytę.

Program polsko-izraelskiej wymiany młodzieży realizowany jest w ramach współpracy miast partnerskich Lublin – Rishon LeZion. Jego celem jest integracja 24-osobowej grupy młodzieży z miast partnerskich poprzez wzajemne wizyty w obu krajach oraz wspólną twórczą pracę.

Program skierowany jest do młodzieży z miast Lublin i Rishon LeZion, zainteresowanej wspólnym odkrywaniem lokalnych historii odnoszących się do lubelskich Żydów. Poznając biografie rodzin lubelskich, których potomkowie zamieszkali po II wojnie światowej w Izraelu, uczestnicy i uczestniczki mają okazję, by skonfrontować swoją wiedzę o wielkiej historii – od czasów przedwojennych, poprzez okres okupacji niemieckiej i Zagłady, aż po czasy współczesne – z losami konkretnych osób.

Zadaniem osób biorących udział w programie jest wspólne opracowanie i zaprezentowanie w kreatywny sposób wybranych historii rodzin lubelskich. Używają różnych metod  - powstają projekty typograficzne, filmowe, reportaże, teatralne, komiksowe, fotograficzne, czy też sięgające do nowych mediów.

Program wizyty gości z Izraela w Lublinie przygotowaliśmy w ten sposób, by mogli oni jak najlepiej poznać miasto, jego historię i swoich polskich rówieśników. Młodzież zwiedzi Stare Miasto, Państwowe Muzeum na Majdanku, Skansem i samą Bramę Grodzką. Przejdzie również Marsz Pamięci na teren lubelskiego Umschlagplatzu oraz weźmie udział w kolacji szabatowej w Gminie Żydowskiej w Lublinie.
Wizyta uczniów z Lublina w Izraelu miała miejsce w dniach 1-8 maja 2019. Wizyta uczniów izraelskich w Lublinie odbywa się w dniach 21-28 lipca 2019.

Organizatorzy: Gmina Lublin, Biuro Centrum Współpracy Międzynarodowej Municipality of Rishon LeZion
Koordynator: Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” Pracownia Edukacji i Animacji
Partner: Ziomkostwo Żydów Lubelskich w Izraelu

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej