W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

20 milionów dla Teatru Starego

20 milionów dla Teatru Starego
27.01.201013:55

Teatr Stary otrzymał dofinansowanie w wysokości 20 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Informację przekazało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pozytywna ocena projektu została zakończona 12 stycznia. Uzyskaliśmy 47 punktów, co stanowi więcej niż wymagane 65 %.
"Renowacja Teatru Starego w Lublinie" będzie realizowana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, priorytet XI "Kultura i Dziedzictwo kulturowe". Budynek Teatru Starego powstał w 1822 roku jako jeden z pierwszych teatrów miejskich na ziemiach polskich i jest wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Z uwagi na zły stan techniczny został on wyłączony z użytkowania jeszcze w 1981 roku. Próby przeprowadzenia renowacji obiektu w latach 80 tych, a potem w latach 90 tych z udziałem prywatnych inwestorów nie przyniosły rezultatów, a stan obiektu ulegał stopniowemu pogarszaniu. Jesienią 2005 roku został on odebrany przez Skarb Państwa prywatnemu właścicielowi z uwagi na brak perspektywy wyprowadzenia obiektu z katastrofalnego stanu. Niezwłocznie po tym przejęciu, jeszcze w 2005 roku, Miasto Lublin wykonało niezbędne prace zabezpieczające, finansowane z budżetu Wojewody Lubelskiego. Miasto Lublin planuje wykorzystanie obiektu zgodnie z jego historyczną funkcją, jako scenę teatru impresaryjnego i miejsca innych wydarzeń artystycznych o kameralnej skali, zarządzanego przez jedną z miejskich instytucji kulturalnych.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej