W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
25. Konfrontacje Teatralne
10.10.202010:45

Spektaklem „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii Janusza Opryńskiego otworzona została tegoroczna edycja Konfrontacji Teatralnych. Podczas festiwalu zobaczymy jednak jeszcze dwie produkcje, za które odpowiada szef Teatru Provisorium. Przed nami także premiery: nowy spektakl Sceny InVitro i neTTheatre oraz cztery spektakle stworzone specjalnie na Konfrontacje.

Pod hasłem „I co teraz?” kryją się cztery premierowe postpandemiczne spektakle o nadziei. Na specjalne zamówienie  festiwalu przygotują je zaproszeni do Lublina: Anna Gryszkówna, Marcin Liber, Maciej Gorczyński i Jan Hussakowski. Wszyscy twórcy pracują nad swoimi przedstawieniami w takich samych warunkach i na ich przygotowanie mają zaledwie kilka dni. Punktem wyjścia są dla nich wybrane dzieła literatury. 
Drugim zamówieniem jest „Wyliczanka” — eksperymentalny projekt Evy Rysovej, nawiązujący do jej „Siedmiu kresek” zrealizowanych w ubiegłym roku na tyskim TopOFFestivalu. Przez cztery kolejne dni przedstawienia będą dodawać się same do siebie, odliczając tym samym moment prawdziwej premiery.
Z kolei Łukasz Witt-Michałowski przygotował premierę spektaklu „Margules. Nieobecność”, inspirowanego biografią Ludwika Margulesa. To artysta polskiego pochodzenia, który był niezwykle ceniony w Meksyku i stawiany w jednym rzędzie z wielkimi polskimi awangardystami — Jerzym Grotowskim czy Tadeuszem Kantorem.
Ponadto zobaczymy „Mały las, krótki sen” w reżyserii Pawła Passiniego na podstawie „Snu nocy letniej” Szekspira. W spektaklu wezmą udział absolwenci Wydziału Teatru Tańca w Akademii Sztuk Teatralnych w Bytomiu.
W programie znalazły się też trzy spektakle Janusza Opryńskiego: „Mistrz i Małgorzata”, który otworzył festiwal na dziedzińcu Zamku Lubelskiego, „Wszystko płynie” oraz „Biesy”. Stanowią one trzy akty zmagań z myślą rosyjską na temat ludzkości — trzy spojrzenia na zło i trzy odpowiedzi człowieka na straszne podejrzenie, że to on za nie odpowiada. 
Tegorocznej odsłonie festiwalu towarzyszy forum „Czas krytyczny / Kairos. Niemożliwe się zdarza”, w którym wybitni humaniści, ludzie nauki i kultury rozmawiać będą z liderami świata biznesu.

Bilety dostępne w kasie CK oraz online.

25. Konfrontacje Teatralne
25 września-30 października 2020

Zobacz pełny program Festiwalu