W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

72. rocznica likwidacji KL Lublin

72. rocznica likwidacji KL Lublin
18.07.201618:10

22 lipca mija 72. rocznica likwidacji KL Lublin. W obozie, założonym przez Niemców na obrzeżach Lublina jesienią 1941 roku, śmierć poniosło prawie 80 tysięcy ludzi. To właśnie ich upamiętnimy, składając kwiaty pod Mauzoleum. Ceremonia organizowana przez Państwowe Muzeum na Majdanku rozpocznie się o godzinie 13.00. W jej trakcie odczytane zostaną fragmenty relacji dotyczących egzekucji więźniów Zamku Lubelskiego, których rozstrzeliwano na Majdanku w lipcu 1944 roku, tuż przed likwidacją obozu.

Ewakuacja więźniów obozu koncentracyjnego w Lublinie trwała od marca 1944 roku. W lipcu na Majdanku pozostawało jeszcze blisko tysiąc byłych żołnierzy Armii Czerwonej i półtora tysiąca chłopów z lubelskich wsi aresztowanych w ostatnich dniach czerwca 1944 roku. Ostateczna likwidacja obozu nastąpiła w godzinach popołudniowych 22 lipca. Około 800 osób wyprowadzono z Majdanka pod eskortą funkcjonariuszy SS i po kilkudniowym marszu załadowano w Ćmielowie do pociągu jadącego do Auschwitz. Następnego dnia rano, w niedzielę 23 lipca, z Majdanka wyszli niepilnowani przez nikogo chłopi. Wojska I Frontu Białoruskiego wkroczyły na teren obozu kilka godzin później, podczas trwających jeszcze walk o Lublin.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej