W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.Zamknij

Drukuj stronę do PDF Bajki Wilde - o Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i Niesamowitych Rakietach

14.05.201923:44

W Teatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie trwają intensywne prace nad spektaklem "Bajki Wilde - o Jaskółce, Księciu, Olbrzymie i Niesamowitych Rakietach". Premiera już 8 czerwca! Spektakl powstaje w koprodukcji z Centrum Kultury w Lublinie. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objęła Pani Emer O’Connell – Ambasador Irlandii w Polsce. 

Bajki Oscara Wilde’a nie są tak znane, jak inne dzieła irlandzkiego pisarza, jednak wywierają duże wrażenie na każdym, kto się z nimi zetknie. Są to wzruszające utwory pisane oryginalnym językiem o uniwersalnych wartościach jak przyjaźń, miłość i poświęcenie, a także o ludzkiej niesprawiedliwości, chciwości – czyli innymi słowy o świecie, w którym na każdą szlachetność przypada jakaś szpetność. W tym odwiecznym konflikcie tkwi prawda i siła, a wraz z nimi – morał.

Wilde wyraźnie koresponduje z Ch. H. Andersenem, przetwarzając niektóre kanoniczne motywy jego utworów. Oddaje wręcz hołd baśni o dziewczynce z zapałkami, tym samym tworząc podstawowy temat swych historii - staje w obronie biednych i słabszych. Jednak w przeciwieństwie do duńskiego pisarza wypełnia swoje opowieści satyrą i paradoksem, styl jego można dziś określić realizmem magicznym. Wyraźnie pobrzmiewają w nim, charakterystyczne dla autora krasomówcy, elegancja i finezja.

Adaptacja Daniela Adamczyka to szkatułkowa kompilacja wybranych bajek Wilde’a i jednocześnie pierwsza w Polsce próba ujęcia kilku utworów pisarza w jednym spektaklu. Artyści przenoszą akcję opowieści daleko w przyszłość, odkrywając ich ponadczasowość i podkreślając niezniszczalny charakter praw d ludzkiej natury. W spektaklu wykorzystującym kilka form wypowiedzi (teatr lalkowy, aktora, przedmiotu czy teatr cieni), podążymy w podróż za niesforną Jaskółką o dobrym sercu, poznamy historię pewnego Olbrzyma Ludojada i Samoluba, a przy okazji wylecimy w powietrze razem z Plejadą Kolorowych Rakiet. Osią spajającą baśnie będzie grupa przyjaciół, narratorów, przybyłych do nas z tajemniczego miejsca, o którym wiemy jedno - jest ono dzikie.

TWÓRCY:

 • Reżyseria i adaptacja: Daniel Adamczyk
 • Scenografia i kostiumy: Iwona Bandzarewicz
 • Muzyka: Szczepan Pospieszalski
 • Wizualizacje: Tomasz Gawroński
 • Współpraca choreograficzna: Beata Mysiak

REALIZACJA:

 • Koordynator : Anita Struk
 • Inspicjent: Arkadiusz Sławek
 • Realizacja świateł: Andrzej Brzyski i Michał Kupczyński
 • Realizacja dźwięku: Tomasz Nowakowski i Kamil Błaszczak
 • Foto: Maciej Rukasz
 • Grafika: Kamil Filipowski

OBSADA: Piotr Bublewicz, Gabriela Jaskuła, Kacper Kubiec, Kinga Matusiak, Adam Organista, Mirella Rogoza – Biel, Natalia Sacharczuk, Bartosz Siwek, Katarzyna Staniewska, Łukasz Staniewski.

PARTNERZY: Centrum Kultury w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur, Fundacja Kultury Irlandzkiej, Bilety 24
PARTNER MEDIALNY: Polskie Radio Dzieciom
PATRONI MEDIALNI: Kurier Lubelski, Polskie Radio Lublin, TVP 3 Lublin, Dziennik Wschodni, Radio Freee, Akademickie Radio Centrum, portal lubelski.pl, portal nocowanie.pl, Portal czasdzieci.pl
WSPARCIE: Dom Weselny ARTEMIDA, Woda Bystra, Cukiernia Staropolska, Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka, Piekarnia Kuźmiuk, Restauracja Zaścianek, Kwiaciarnia Grasz w zielone?