W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Bioteka ma już dwa lata!
11.01.202310:55

Bioteka, czyli „zielona” filia Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Al. Racławickich 22 już dwa lata jest otwarta dla czytelników. W tym czasie odwiedzono ją ponad 22 tys. razy, zaś łączna liczba wypożyczeń książek i multimediów wyniosła ponad 46 tysięcy.

– Dokładnie dwa lata temu, w miejscu dawnej Karczmy Słupskiej, oddaliśmy do użytku nową, miejską instytucję kultury. Mimo tego, że symboliczne otwarcie przypadło na trudny okres pandemii, Bioteka od samego początku stała się miejscem popularnym i chętnie odwiedzanym przez szerokie grono czytelników. Dzięki nowatorskiemu i nieszablonowemu projektowi architektonicznemu, mieszkańcy Lublina zyskali przestrzeń łączącą w sobie nowoczesną stylistykę z zielenią nawiązującą do pobliskiego Ogrodu Saskiego. Dlatego też w profil instytucji wpisały się działania popularyzujące ochronę środowiska naturalnego i edukację proekologiczną. Dzisiaj prężna działalność Bioteki znana jest nie tylko w środowisku lokalnym, ale też na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

Bioteka jest najnowszą biblioteką w mieście, a zarazem drugą, po Biblio, mediateką w Lublinie. Zlokalizowana jest na przestrzeni ponad 400 m2 na parterze wyremontowanego budynku przy Al. Racławickich 22. Wnętrze biblioteki w stylu industrialnym, aranżacja jak i atmosfera oraz szeroka oferta działań sprawiają, że mieszkańcy bardzo chętnie korzystają z dostępnych zbiorów książek, ale także filmów, audiobooków i innych multimediów. Aktualne zbiory Bioteki to ponad 21 tys. książek drukowanych oraz 18 tys. zbiorów specjalnych (dokumentów elektronicznych, audiowizualnych, audiobooków). W ciągu dwóch lat Biotekę odwiedzono 22 768 razy, wypożyczono 32 339 książek drukowanych i 14 003 zbiorów multimedialnych. Obecnie biblioteka posiada 3871 czytelników.

– Doskonała lokalizacja w centrum Miasta, w pobliżu wielu szkół i uczelni sprzyja prowadzeniu działalności Bioteki. Bibliotekę chętnie odwiedzają także studenci pochodzący z Polski i z zagranicy, uczący się w Lublinie na stałe lub w ramach wymiany. Dlatego w 2023 roku, w związku z obchodami Europejskiej Stolicy Młodzieży, szczególny nacisk położymy na działania skierowane właśnie do uczniów i studentów, którzy z przyjemnością spędzają czas w bibliotece – uczą się tam oraz spotykają z przyjaciółmi. O popularności tego miejsca niewątpliwie świadczą statystyki odwiedzin i wypożyczeń. Tylko w 2022 roku Biotekę odwiedziło ponad 1100 młodych osób – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

W ciągu dwóch lat, w Biotece zrealizowano ponad 340 różnych form działalności, w których uczestniczyło prawie 1000 odbiorców. Bioteka bierze udział w akcjach i kampaniach promujących czytelnictwo o zasięgu miejskim (np. „Lato w mieście”, „Zima w mieście”, „Lubelskie Dni Seniora”) i ogólnopolskim (np. „Weekend seniora z kulturą”, „Noc Bibliotek”, „Tydzień Bibliotek”), współpracuje z placówkami oświatowymi, Klubem Seniora „Wieniawa”, prowadzi lekcje biblioteczne dla dzieci o tematyce ekologicznej (segregacja śmieci, zmiany klimatyczne, smog), warsztaty plastyczne i z robotyki. Organizuje spotkania autorskie, prelekcje i wykłady na temat patronów roku, wystawy i wernisaże fotografii oraz malarskie, a także koncerty. Wśród zajęć z programu biblioteki znalazły się m.in.: Makramowe czwartki – cykliczne warsztaty wyplatania makram; warsztaty street-artu; gra terenowa w Ogrodzie Saskim – zadania polegały m.in. na segregacji śmieci, odszukiwaniu wybranych gatunków roślin, rozpoznawaniu liści drzew; Biblioteczny escape room – zagadki logiczne, krzyżówki, rebusy o tematyce botanicznej w konwencji escape roomu; Zielona robotyka – rozwiązywanie zadań z zakresu botaniki z wykorzystaniem Photonów oraz aplikacji PictureThis; warsztaty tworzenia lasu w słoiku – inspirowane książką Marcina Mortki „W szepczącym lesie”; Odnajdź swój styl na nowo – spotkania ze stylistką. Z końcem ubiegłego roku w Biotece rozpoczął działalność także Dyskusyjny Klub Książki, współfinansowany przez Instytut Książki.

Z oferty biblioteki korzystają ludzie kultury, nauki, samorządowcy, czy przedstawiciele biznesu. Jest również miejscem branżowych szkoleń i spotkań, zwiedzają ją także bibliotekarze z całej Polski. Bioteka posiada także specjalną ofertę dla osób z niepełnosprawnościami, m.in. możliwość nieodpłatnego nagrywania audiobooków na karty pamięci i wypożyczenia urządzenia Czytak z biblioteki (w ubiegłym roku nagrano prawie 1300 pozycji), komputer wyposażony w powiększającą mysz komputerową i klawiaturę przystosowaną dla osób niedowidzących i starszych. Katalog elektroniczny posiada możliwość regulacji wysokości do poziomu wózka inwalidzkiego. Cała instytucja jest przystosowana do komunikacji osób z niepełnosprawnościami.

W Biotece, oprócz głównych pomieszczeń bibliotecznych, znalazły się też inne miejsca przygotowane z myślą o użytkownikach, takie jak sale do prowadzenia warsztatów, pokój gier i sala komputerowa. W znajdującej się tuż przy wejściu galerii prezentowane są wystawy czasowe. W mediatece funkcjonuje również Kwiatodzielnia, czyli regał służący wymianie roślin. Akcja nawiązuje do profilu placówki – najbardziej zielonej biblioteki w Polsce. Uczestniczą w niej również osoby, które dotychczas nie korzystały z oferty instytucji.

Za wyjątkowy projekt architektoniczny, autorstwa GK-Atelier Grzegorz Kłoda, Bioteka otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia: 2021-2022 European Property Awards, Best Public Service Interior Poland, 2021 Best Luxury Commercial Interior Design for „Bioteka” in Poland, Luxury Lifestyle Awards 2021, 2022 A' Design Award & Competition 2021 (Iron Design Award winner in 2021-2022 Interior Space and Exhibition Design Award Category), German Design Awards 2023 (Excellent Architecture – Interior Architecture). Projekt był zakwalifikowany jako jeden z 32 najlepszych na świecie w konkursie IFLA/Systematic Public Library of the Year 2021.