W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

„Brejdaki” mają brejdaka. Poznajcie Apolla!

„Brejdaki” mają brejdaka. Poznajcie Apolla!
17.06.202115:44

15 czerwca, na południowej elewacji budynku Centrum Kultury w Lublinie zagościła nowa postać. Jeśli chcecie poznać ją lepiej, zapraszamy na spacer po zmroku w okolice ulicy Peowiaków.

Mowa o nowym neonie, przedstawiającym popiersie Apolla, greckiego boga piękna i prawdy, patrona sztuki, muzyki i poezji. Wizerunek antycznego boga dodatkowo posiada współczesne nakrycie głowy – czapkę z daszkiem. Zestawienie tych elementów łączy klasykę i nowoczesność, tradycję i innowację, statyczność i interakcję, dobrze oddając ducha naszych czasów. Twarz Apolla wyraża zachwyt pomieszany ze zdziwieniem, odczucie znane dobrze odbiorcom kultury i sztuki. W koncepcji neonu humor i groteska kontrastują z powagą i podniosłością, stając się krytycznym komentarzem do współczesnej, postmodernistycznej wizji świata.

Projekt neonu „Apollo” przygotowała Joanna Dudoń w ramach drugiej edycji festiwalu NEONart w 2020 roku, zorganizowanego przez Pracownię Sztuki Zaangażowanej Społecznie REWIRY Centrum Kultury w Lublinie. Projekt otrzymał I Nagrodę.

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach zadania "NEONart"- festiwalu sztuki projektowania i tworzenia neonów, realizowanego przez Towarzystwo Edukacji Kulturalnej w Lublinie przy współpracy z Centrum Kultury.