W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Cytat-powtórzenie-zawłaszczenie

Cytat-powtórzenie-zawłaszczenie
09.10.201300:46

W najbliższy piątek w Galerii Labirynt rozpocznie się sesja naukowa "Cytat-powtórzenie-zawłaszczenie". W debatach wezmą udział m.in. Joanna Kinowska (Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki), Agnieszka Żechowska (Fundacja Supermarket Sztuki), czy Łukasz Białkowski (BWA Sokół). Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny, konferencja jest otwarta dla publiczności.
Kopiowanie, „podrabianie“, zawłaszczanie, wykorzystywanie prac innych artystów, cytowanie czy przekształcanie obrazów to praktyki artystyczne znane od wieków. Jednak początków zawłaszczania, będącego odrębnym prądem w sztuce, należy dopatrywać się w działaniach awangardy, a przede wszystkim w twórczości Marcela Duchampa i jego słynnym dziele „Fontanna“. W odniesieniu do tradycji ready-made, na przełomie lat 70. i 80. XX wieku, w kręgach artystów nowojorskich, podchodzących krytycznie do kwestii oryginalności, powtórzenia i autorstwa, zrodził się nurt zwany dziś „appropriation art“. W dyskusjach o sztuce XX i XXI wieku temat zapożyczenia powracał stale i w różnych kontekstach – bywał wiązany z zagadnieniami czysto formalnymi i poszukiwaniem nowych środków ekspresji, innym razem rozpatrywany był w kontekście kultury popularnej i produkcji seryjnej lub w związku z kwestiami związanymi z prawem autorskim. Temat ten wydaje się wciąż aktualny, w szczególności dziś, kiedy praktyka „zawłaszczania“ i powtórzenia jest codziennością, kiedy przekształcanie „rzeczy“, ich zestawianie i wybieranie wydaje się tak samo ekscytujące i kreatywne jak produkowanie nowych.