W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dobrosąsiedzki dialog międzypokoleniowy - konferencja podsumowująca

Dobrosąsiedzki dialog międzypokoleniowy - konferencja podsumowująca
26.09.202317:38

5 października odbędzie się konferencja, która jest jednocześnie wydarzeniem kończącym ponad dwuletni projekt „Dobrosąsiedzki dialog międzypokoleniowy”, realizowany przez Fundację Działań Edukacyjnych KReAdukacja. Projekt ten realizowany jest w partnerstwie z Centrum Rzecznictwa Społecznego ze Lwowa.

- Cieszymy się na spotkanie z naszymi przyjaciółmi z Ukrainy i mamy nadzieję, że podczas ich pobytu w naszym mieście nawiążą oni dobre i trwałe relacje z uczestnikami i uczestniczkami projektu z Polski. Nasz projekt realizowany był w trudnych okolicznościach od samego początku i mamy silne poczucie satysfakcji, że udało się go w całości zrealizować. W pierwszym roku realizacji (2021) musieliśmy przez większość czasu spotykać się w grupach międzypokoleniowych zdalnie, ze względu na pandemię koronawirusa. Wtedy problemem był również przyjazd grupy ukraińskiej na wymianę, ponieważ granice były zamknięte. Na szczęście udało nam się uzyskać zgodę Głównego Inspektora Sanitarnego w Polsce na przyjazd grupy. Gdy już myśleliśmy, że najtrudniejsze czasy za nami, na początku realizacji drugiego roku projektu (2022) wybuchła wojna i kolejny raz mierzyliśmy się (a przede wszystkim zaś nasz Partner) z ogromnymi trudnościami organizacyjnymi. O ile grupy polskie pracowały bez większych zmian, o tyle grupy ukraińskie przez wiele miesięcy nie miały możliwości spotykać się. Nawet teraz, gdy sytuacja się trochę ustabilizowała, zdarzało im się mieć spotkania kilka godzin po alarmach przeciwlotniczych. A uczestnicy płci męskiej z Ukrainy w wieku pomiędzy 18 a 60 rokiem życia niestety nie zostaną wypuszczeni z kraju – mówi Ewelina Pyzik, wiceprezes Fundacji i koordynatorka projektu.

Dobrosąsiedzki dialog międzypokoleniowy

Projekt „Dobrosąsiedzki dialog międzypokoleniowy” to działanie, którego celem było przygotowanie uczestników do działalności wolontariackiej oraz integracja międzypokoleniowa. Łącznie 10 grup międzypokoleniowych (młodzież i seniorzy) brało udział w warsztatach z kompetencji społecznych (m.in. komunikowanie społeczne, krytyczne myślenie, diagnoza potrzeb społeczności lokalnych), następnie zaś realizowało wspólnie inicjatywy społeczne na rzecz swoich społeczności lokalnych. W zeszłym roku na przykład jedna z grup polskich zorganizowała kiermasz charytatywny, z którego dochód przeznaczony był na zakup karmy dla zwierząt w Ukrainie, które zostały opuszczone lub straciły swoich właścicieli w wyniku wojny. Zorganizowano także grę miejską i wycieczkę do Kazimierza Dolnego dla uchodźców z Ukrainy przebywających w Lublinie oraz seniorów. W Ukrainie zaś w 2021 roku zrewitalizowano przestrzeń wokół jeziora w wiosce Demnia – oczyszczono brzeg jeziora i nasadzono 50 drzew.

Konferencja

Konferencja jest wydarzeniem podsumowującym cały projekt. Zainteresowane osoby mogą wziąć w niej udział – wystarczy zgłosić się mailowo:  
Konferencja odbywa się 5 października w Hotelu Agit przy ulicy Wojciechowskiej 29. Start o godzinie 11.00.

Projekt realizowany jest w ramach dotacji z programu „Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy” finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://dialog.kreadukacja.org/