W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Dotacje na 435 tys. zł w ramach programu Miasto Kultury

Dotacje na 435 tys. zł w ramach programu Miasto Kultury
11.05.202310:22

Warsztaty artystyczne i dziennikarskie, festiwal reportażu, konkursy muzyczne – łącznie 28 projektów kulturalnych otrzymało miejskie wsparcie finansowe w drugim konkursie w programie Miasto Kultury. Ponad połowa z nich to projekty skierowane do młodzieży i inspirowane działaniami miasta na rzecz zwiększenia atrakcyjności oferty kulturalnej dla młodych w związku z tytułem Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

– W związku z dużą liczbą bardzo ciekawych inicjatyw zgłoszonych w pierwszym konkursie na realizację projektów w ramach zadania Miasto Kultury, podjęliśmy decyzję o zwiększeniu środków na ten cel, co pozwoliło ogłosić drugi konkurs. Dzięki temu uda się zrealizować wiele dodatkowych przedsięwzięć, w tym skierowanych do młodzieży, co w istotny sposób poszerzy ofertę kulturalną Miasta w roku, w którym Lublin jest Europejską Stolicą Młodzieży – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Do konkursu na rok 2023 zgłoszono 61 projektów. Wszystkie przeszły pozytywnie ocenę formalną. Kwota oczekiwanych dotacji wynosiła ponad 2 mln zł. Ostatecznie, na podstawie rekomendacji Komisji Konkursowej, dotacje przyznano na realizację 28 projektów, z czego 16 projektów wybrano jako realizujące założenia Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Łączna kwota przyznanych dotacji wynosi 435 tys. zł.

Podczas oceny wniosków złożonych do drugiej edycji konkursu Miasto Kultury preferowane były zadania skierowane do młodzieży i aktywizujące młodych ludzi do działania na rzecz rozwoju kultury w Lublinie. Jednym z nich jest projekt Kultury pozaformalne, którego celem jest sieciowanie osób i instytucji zajmujących się kulturą i nauką, w celu wymiany doświadczeń w zakresie innowacyjnych, nieformalnych metod pracy z dziećmi i młodzieżą. W ramach tego projektu odbędą się nie tylko warsztaty i wizyty studyjne, ale powstanie także miasteczko NGO i instytucji kultury, stanowiące przestrzeń do promocji działań zaangażowanych podmiotów.

Spośród propozycji, które wpłynęły na konkurs do dofinansowania wybrano m. in. projekt Żurawie 2023 promujący najciekawsze lubelskie osobowości kulturalne młodego pokolenia. Dofinansowanie uzyskały także inne projekty przygotowane i realizowane przez młodzież oraz na rzecz młodzieży: projekt Pracownia Otwarta LuCreate zawiera ofertę szkoleń z zakresu przemysłów kreatywnych i sztuki dla uczniów i studentów, a Miejski Klub Młodzieży oferuje wszechstronne warsztaty artystyczne. Uzdolniona młodzież będzie miała okazję wziąć udział w XII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Stanisława Serwaczyńskiego w Lublinie oraz w V Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym „Jak Wieniawski”.

Dotacje umożliwią realizację zadań z zakresu edukacji kulturalnej. Przyszli dziennikarze będą mogli wziąć udział w Młodzieżowych Warsztatach Dziennikarskich i w VIII Festiwalu reportażu w Lublinie, osoby zainteresowane architekturą w warsztatach dla młodzieży JA w mieście, a pasjonatów X muzy na pewno zainteresuje projekt Plac Filmowy.

Dotacje przyznano na projekty uwrażliwiające na tematy dostępności kultury dla młodych osób z niepełnosprawnościami, takie jak Strefa Sztuki. Czułe zmysły czy Udostępnij kulturę. Interesująco zapowiada się spektakl „Poskromienie złośnicy" - sztuka Szekspira opowiedziana na nowo, przygotowany przez Teatr Ludzi Niepełnosprawnych w kooperacji z wybitnymi twórcami i twórczyniami świata teatru. Oryginalna adaptacja sztuki Szekspira doprowadzi do spotkania młodzieży z osobami z niepełnosprawnościami, które osiągnęły sukces.

Dzięki dofinansowaniu od Miasta Lublin odbędzie się szereg festiwali, np. Arena Gier, V Międzynarodowy Festiwal Renesansu czy Demakijaż - Festiwal Sztuki Kobiet 8. edycja. Warto zwrócić także uwagę na projekty E(co)MONTION i oTWarcie Teatru Wschodniego, gdyż działania teatralne i warsztaty odbędą się w nowej siedzibie Teatru Wschodniego przy ul. Lubartowskiej.

Lista projektów, które otrzymają wsparcie Miasta Lublin jest dostępna na stronie BIP UM Lublin.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej