W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Dzień Walki z Rasizmem
17.03.201117:26

Księgarnio – Kawiarnia „Spółdzielnia” zaprasza na obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową. Święto to ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Tego dnia roku 1960 w Sharperville (RPA) w pokojowej demonstracji przeciwko przepisom przepustkowym apartheidu policjanci zastrzelili 69 osób. Dzień ten rozpoczyna Tydzień Solidarności z Ludami Zmagającymi się z Rasizmem i Dyskryminacją Rasową.
Program: 1.Spotkanie autorskie z Mamadou Diouf, autorem książki "Mała książka o rasizmie" Kultowa seria Czarnej Owcy "Bez tabu" tym razem sięga po rasizm. Mamadou Diouf w jasny i niepozbawiony humoru sposób wyjaśnia zjawisko dyskryminacji rasowej. Na konkretnych przykładach wskazuje, jakie zagrożenia powodują stereotypy i przesądy. Pomaga odkryć barwny świat ludzkiej odmienności, ucząc jednocześnie tolerancji i szacunku dla innych ras. 2. Inauguracja projektu "Przestrzeń Miasta" w Lublinie Projekt polega na usuwaniu z przestrzeni miejskiej napisów, symboli, haseł i graffiti o treści rasistowskiej, ksenofobicznej, antysemickiej, homofobicznej czy dyskryminującej inne grupy mniejszościowe. Podstawowym celem projektu "Przestrzeń miasta" jest rozwijanie postaw obywatelskich głównie wśród młodego pokolenia Polaków oraz przeciwdziałanie poczuciu wykluczenia ze społeczeństwa obywatelskiego mniejszości. Każdy może się włączyć w akcję. Wystarczy zrobić zdjęcie, wejść na główną stronę, wskazać lokalizację, gdzie znajduje się dane graffiti lub plakat i wprowadzić fotografię do bazy projektu. Zgłoszenia będą moderowane tak, aby pojawiały się tam jedynie fotografie zgodne z charakterem projektu. Następnie zgłoszenia będą okresowo przekazywane do policji lub straży miejskiej, które będą egzekwować na administratorach budynków usuwanie takich graffiti lub plakatów. www.przestrzenmiasta.pl 3. Spotkanie z przedstawicielem Stowarzyszenia Nigdy Więcej Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" przeciwdziała rasizmowi, ksenofobii i nietolerancji. Uważamy, że są to poważne zagrożenia, które w bolesny sposób dotykają wielu ludzi. Pamięć o przeszłości zobowiązuje nas do walki z odradzającym się faszyzmem. Stowarzyszenie istnieje od 1996 roku, zostało założone z inicjatywy działaczy nieformalnej, młodzieżowej Grupy Antynazistowskiej (GAN), funkcjonującej już od roku 1992. Dzisiaj Stowarzyszenie "Nigdy więcej" jest organizacją wyspecjalizowaną w monitorowaniu przejawów rasizmu, która zdobyła renomę w kraju i zagranicą. 4. Wystawa plakatów antyrasistowskich Wystawa składa się z kilkunastu plakatów kampanijnych odnoszących się do tematu walki z dyskryminacją rasową, ksenofobią, antysemityzmem czy rasizmem w piłce nożnej. Ekspozycja otwarta będzie do 4 kwietnia. 21 marca, poniedziałek, godz. 17:00