W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Ekumeniczny Koncert Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych

Ekumeniczny Koncert Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych
03.01.201914:02

Prezydent Miasta Lublin dr Krzysztof Żuk zaprasza na Ekumeniczny Koncert Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych Różnych Tradycji Chrześcijańskich, który odbędzie się 20 stycznia 2019 r. (niedziela) o godzinie 15:30 w Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, ul. Marii Skłodowskiej-Curie 5. 

Wystąpią:

  • Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie pod dyrekcją Andrzeja Boubleja
  • Archidiecezjalny Chór Chłopięco-Męski Pueri Cantores Lublinenses pod dyrekcją ks. Attili Adama Honti
  • Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie pod dyrekcją Adama Załęskiego


Słowo o muzyce: prof. Teresa Księska-Falger

Cicha noc, święta noc...

Tekst tej niezwykłej kolędy powstał już w 1816 roku. Autor, Joseph Mohr, był wówczas wikarym w Mariapfarr w regionie Lungau, niedaleko Salzburga. Melodię, dwa lata później, stworzył Franz Gruber, skromny nauczyciel i organista kościoła w Arnsdorfie. Kompozycja – według założeń obu jej autorów - miała być serdeczna, skromna, prosta w strukturze i materii harmonicznej. Tymczasem jej wykonanie podczas pasterki w kościele w Oberndorf bei Salzburg (w wersji na tenor, gitarę i głosy basowe miejscowych organów) okazało się początkiem historycznego sukcesu ... Dziś znana jest chyba wszystkim ludziom i narodom. Doczekała się wielu transkrypcji i aranżacji, wykonań i nagrań. Żyje ...
Święta Bożego Narodzenia nieustannie przypominają nam, że dobro może objawiać się w rzeczach najmniejszych, pozornie nieistotnych. Świat pełen jest Bożych znaków życzliwości, a wybory, których dokonujemy mają wpływ na naszą codzienność i że zawsze jest dobry czas, by dzielić się tym, co mamy. Tak więc i w tym roku, 20 stycznia o godz. 15.30, w sali koncertowej Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego odbędzie się ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych. Wystąpią trzy chóry: Archidiecezjalny chór chłopięco-męski Pueri Cantores Lublinenses pod dyrekcją ks. Attili Honti, Chór Katedry Prawosławnej pw. Przemienienia Pańskiego w Lublinie z Andrzejem Boublejem na czele oraz Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Lublinie z Adamem Załęskim w podwójnej roli: dyrygenta i organisty.
Kolędy, różne pieśni związane z Bożym Narodzeniem, pastorałki mają swoją wielowiekową tradycję. Powstawały w sposób spontaniczny, z potrzeby serca. Stanowiły część obrzędów, form wokalno-instrumentalnych, misteriów, dramatów liturgicznych. Pierwsze polskie kolędy pochodzą z I połowy XV wieku; odnajdujemy je w Kancjonale Jana z Przeworska (z 1435 roku), Tabulaturze Jana z Lublina (organisty i teoretyka muzyki działającego w klasztorze kanoników regularnych w Kraśniku), a także w Kancjonale Staniąteckim (z 1586 roku). Wzrost popularności tego muzycznego gatunku nastąpił na przełomie XVII i XVIII wieku, wtedy też jednoznacznie określono termin „kolęda” w znaczeniu pieśni bożonarodzeniowej. W tym czasie powstało ich wiele, także jedne z najpiękniejszych, ponadczasowych , wpisanych do kanonu polskiego dziedzictwa kultury, jak W złobie leży, Bóg się rodzi (do melodii w rytmie poloneza, autorstwa znanego kompozytora doby przedchopinowskiej, Franciszka Kurpińskiego), Lulajże, Jezuniu. Twórcami kolęd wkrótce stali się Mikołaj Sęp–Sarzyński, Andrzej Morsztyn, i - nieco później - Zygmunt Noskowski, Feliks Nowowiejski. W XX wieku - Witold Lutosławski. Szczególną wartość, także i dzisiaj, ma zbiór zatytułowany „Pastorałki i kolędy z melodiami czyli piosnki wesołe ludu w czasie Świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane” autorstwa ks. Michała Mioduszewskiego.
A ja niezmiennie, jak co roku, słucham Scherza h-moll op. 20 Fryderyka Chopina, kompozycji, której szkice powstały w 1830 roku podczas pierwszych samotnych Świąt Bożego Narodzenia w Wiedniu. Część środkowa i zawarta w niej kolęda Lulajże, Jezuniu wyrażają tęsknotę, ból, poczucie bezradności ... Skrajne części Scherza, o dramatycznym wydźwięku, łączą pianistyczną brawurę z niespotykaną głębią wyrazu; obrazują twórczy geniusz i szlachetny wymiar artystycznej wrażliwości.
Kolęda Cicha noc towarzyszy nam dokładnie od stu lat. Śpiewamy ją w kościołach i przy rodzinnym stole. Zawsze z głęboką wiarą i radością....

 

Cicha noc, święta noc,
Pokój niesie ludziom wszem,
A u żłobka Matka Święta,
Czuwa sama uśmiechnięta,
Nad dzieciątka snem,
Nad dzieciątka snem.

 

Serdecznie zapraszam, Teresa Księska - Falger

Ekumeniczny Koncert Kolęd i Pieśni Bożonarodzeniowych Różnych Tradycji Chrześcijańskich odbywa się w ramach Lubelskiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Wstęp na koncerty jest bezpłatny. 

Pliki do pobrania

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej

Wydarzenia polecane