W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejska Stolica Kultury - lubelscy rektorzy są na „tak”

Europejska Stolica Kultury - lubelscy rektorzy są na „tak”
21.06.202412:16

Wszystkie dziewięć lubelskich uczelni zadeklarowało współpracę na rzecz zdobycia przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – w czwartek (20 czerwca br.) rektorzy oraz Prezydent Miasta Lublin podpisali listy intencyjne oświadczając, że będą kontynuować działania na rzecz wspierania wkładu kultury w długoterminowy rozwój miasta. Wspólna inicjatywa, zwiększa szanse w Konkursie, a tym samym eksponuje jedność i siłę akademickiego Lublina, który potrafi mówić jednym głosem.

Zjednoczenie wokół jednego celu jakim jest uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury buduje siłę naszego miasta. Przedstawiciele biznesu, NGOsów, akademickości, samorządu łączą swoje siły i współdziałają w duchu idei przewodniej naszej aplikacji, jaką jest RE:UNION. Dziękuję Rektorom wszystkich dziewięciu lubelskich uczelni za poparcie naszych starań w konkursie i deklarację współpracy. Akademickość jest jednym z filarów rozwoju Lublina i priorytetów Strategii Lublin 2030, dlatego w kontekście ESK szczególnego znaczenia nabierają wspólne działania ze środowiskiem lubelskich uczelni. W ten sposób wyraziście podkreślamy kulturalny oraz intelektualny kapitał Lublina, przyczyniamy się do budowania pozytywnego wizerunku miasta otwartego oraz przyjaznego swoim mieszkankom, mieszkańcom i gościom, zwiększając tym samym szansę na zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – powiedział Prezydent Miasta Lublin, dr Krzysztof Żuk.

Ideą listu intencyjnego podpisanego przez uczelnie i Miasto na rzecz zdobycia tytułu ESK 2029 jest realizacja działań podejmowanych w duchu wzajemnego zrozumienia i dialogu międzykulturowego, a także przy eksponowaniu wspólnego dziedzictwa kulturowego Lublina. Akademickość jest jednym z filarów rozwoju miasta, to jeden z priorytetów Strategii Lublin 2030, dlatego w kontekście ESK szczególnego znaczenia nabiera współpraca ze środowiskiem lubelskich uczelni. Łącząc się pod jednym szyldem „RE: UNION” (motto przewodnie lubelskiej aplikacji), na zasadach partnerstwa i komplementarności, Strony pokazują jak ważna jest dla nich przyszłość miasta i dobro mieszkańców.

W spotkaniu wzięli udział członkowie zespołu opracowującego lubelską, konkursową aplikację, przedstawiciele akademickiego środowiska, a także samorządu. Poszczególne lubelskie uczelnie reprezentowali:

  • prof. dr hab. Radosław Dobrowolski – Rektor Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie;
  • prof. dr hab. Krzysztof Kowalczyk – Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie;
  • prof. dr hab. n. med. Wojciech Załuska – Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie;
  • dr Maria Mazur, prof. WSPA – Rektor Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie;
  • dr hab. Mariusz Korczyński, prof. AWP – Rektor  Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie;
  • dr Emilia Żerel, prof. ANSiM – Rektor Akademii Nauk Społecznych i Medycznych w Lublinie - Akademia Nauk Stosowanych;
  • dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL – Prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II;
  • prof. dr hab. inż. Paweł Droździel – Prorektor Politechniki Lubelskiej;
  • dr Mariusz Paździor, prof. Akademii WSEI – Prorektor Lubelskiej Akademii WSEI.

W drugim etapie konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, na tzw. krótkiej liście finalistów są: Lublin, Kołobrzeg, Bielsko-Biała i Katowice. Na opracowanie aplikacji miasta mają czas do końca lipca. O tym, kto zostanie Europejską Stolicą Kultury 2029, dowiemy się we wrześniu 2024 roku.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest przechodni, wybrane polskie miasto otrzyma go w roku 2029. Wybór zwycięzcy następuje na pięć lat przed rokiem obchodów, po czym następuje kilkuletni proces przygotowań. Miasto wraz z Centrum Kultury w Lublinie, jako koordynatorem prac nad aplikacją, już teraz planuje działania.

Potencjał akademicki Lublina:

  • blisko 60 tys. studentów,
  • 9 uczelni, w tym 5 publicznych i 4 niepubliczne,
  • ponad 200 kierunków studiów na uczelniach publicznych i prywatnych (w tym należy pamiętać o kierunkach artystycznych oraz kreatywnych);
  • ponad 9 000 studentów zagranicznych z ponad 100 krajów,
  • ponad 15 tys. absolwentów każdego roku;

Pod względem liczby studentów Lublin znajduje się w czołówce ośrodków akademickich w Polsce i jest największym we wschodniej części kraju. Działa tu 5 uczelni publicznych i 4 uczelnie niepubliczne, które wyróżniają się nie tylko największą liczbą studentów w województwie lubelskim, ale przede wszystkim imponującym dorobkiem naukowo-badawczym, docenianym w kraju i za granicą. Mimo ogólnokrajowego trendu do spadku liczby studentów, związanego m.in. z niżem demograficznym w kraju, liczba osób studiujących w Lublinie utrzymuje się na zbliżonym poziomie, zaś liczba studentów zagranicznych stale wzrasta – w roku akademickim 2019/2020 odsetek studentów zagranicznych wyniósł ponad 11%, zaś w w roku akademickim 2023/2024 – 15,5%.