W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejski Festiwal Szachowy - Lublin 2009/2016

Europejski Festiwal Szachowy - Lublin 2009/2016
27.04.200913:00

Europejski Festiwal Szachowy to kolejny atut Lublina w staraniach o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Do naszego miasta zjechały największe tuzy tej królewskiej gry, nie tylko z Polski, ale też z zagranicy. W ramach wydarzenia zaplanowano dwa turnieje: - I Międzynarodowy Arcymistrzowski Turniej Szachowy im. Unii Lubelskiej (28 maja - 6 czerwca) - Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Jana Zukertorta - I Wicemistrza Świata (8 - 14 czerwca).
Pomysł na organizację festiwalu pojawił się po cieszących się dużym zainteresowaniem w zeszłym roku Szachowych Mistrzostwach Polski Mężczyzn. Odnieśliśmy wtedy duży sukces promocyjny, wydarzenie przyciągnęło uwagę nie tylko polskich miłośników szachownicy, ale też odbiło się echem na całym świecie. Na stronę internetową promującą mistrzostwa wchodziły osoby nawet z tak odległych miejsc, jak Afryka, Australia czy Nowa Zelandia - opowiadał na konferencji prasowej w ratuszu zastępca prezydenta Włodzimierz Wysocki. Sukces zaowocował przygotowaniem festiwalu, który pomoże nam w uzyskaniu tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Zaplanowane w Lublinie na maj i czerwiec sportowo-intelektualne wydarzenie mieści się bowiem w założeniach tej międzynarodowej inicjatywy. Jej finał odbędzie się w 2016 roku, ale już teraz zachęcane są do działań nie tylko artystyczne środowiska naszego miasta, ale także i te związane ze sportem czy organizacją masowych imprez. Chodzi o integrację mieszkańców i podkreślenie wielokulturowości Lublina. Europejski Festiwal Szachowy to przedsięwzięcie wspomagające osiągnięcie tego właśnie celu. Od 28 maja do 14 czerwca będziemy gościć w Lublinie najlepszych zawodników z Polski, Rosji, Białorusi, Niemiec, Izraela i Belgii. Zawody zaplanowano w Trybunale Koronnym na Starym Mieście. Będzie je można oglądać również online. Na placu Władysława Łokietka, przed lubelskim ratuszem, przewidziano symultany (symultana - jednoczesna gra jednego szachisty z wieloma przeciwnikami) dla dzieci szkolnej i młodzieży. Dwa turnieje festiwalu również w swojej nazwie podkreślają lubelskie tradycje wielokulturowości. Pierwszy - Międzynarodowy Arcymistrzowski Turniej Szachowy im. Unii Lubelskiej - akcentuje ideę jednoczenia i współdziałania, drugi - Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Jana Zukertorta - promuje sylwetkę I wicemistrza świata, urodzonego w Lublinie polsko-niemieckiego szachisty żydowskiego pochodzenia. Do obserwacji szachowych zmagań zachęca Tadeusz Sobieszek - dyrektor Festiwalu: szachy to jedna z najstarszych gier, o tych samych zasadach na całym świecie, gra czysta, bez dopingu, gra dla wszystkich - młodszych i starszych. Jest to również pewien rodzaj sztuki, sztuki intelektu i jak słusznie zauważył Marcel Duchamp, francuski malarz i szachista: wszyscy szachiści są artystami. I Międzynarodowy Arcymistrzowski Turniej Szachowy im. Unii Lubelskiej Międzynarodowy Turniej Szachowy im. Jana Zukertorta - I Wicemistrza Świata