W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Europejski Stadion Kultury dobiegł końca

Europejski Stadion Kultury dobiegł końca
20.07.201209:49

Z początkiem lipca w Rzeszowie zakończył się Europejski Stadion Kultury. W finale polsko-ukraińskiego projektu kulturalnego brały udział dwa miasta w pobliżu granicy z Ukrainą - Lublin i Rzeszów. Finał Europejskiego Stadionu Kultury zainaugurowany został 2 czerwca specjalną edycją Nocy Kultury „Lublin – Brama Wschodu”, a zakończył się właśnie we wspomnianym już Rzeszowie.
Ideą całego projektu było włączenie się w ogromne przedsięwzięcie, jakim było EURO 2012 odbywające się w Polsce i na Ukrainie. Głównym celem było jednak nawiązanie współpracy oraz podkreślenie bogactwa oraz różnorodności kultury polskiej i ukraińskiej, uwypuklenie ich cech wspólnych, a także promowanie wzajemnego poznania. Mieszkańcy Lublina i Rzeszowa mieli okazję uczestniczyć w bogatych ofertach wydarzeń kulturalnych odbywających się w przestrzeni miast. Odbyły się koncerty, wystawy, wydarzenia teatralne, imprezy muzyczne, oraz warsztaty, działania artystyczne w przestrzeni miasta i pokazy filmowe. Wszystkie wydarzenia można było obejrzeć bezpłatnie. W ciągu trwania projektu Europejski Stadion Kultury udział we wszelkiego rodzaju wydarzeniach wzięło ponad 5 milionów widzów, 250-tysięczna publiczność blisko 450 wydarzeń, prawie 4000 artystów z Polski i Ukrainy. Znane są również statystyki oglądalności transmisji koncertu ESK w Rzeszowie w TVP 1 i TVP Kultura, powtórek emitowanych przez TVP1 i TVP Polonia (w okresie 3-13.07) oraz emisji reportażu Nocy Kultury w Lublinie w TVP 1. Oto one: Łącznie ESK w Rzeszowie oraz Noc Kultury w Lublinie obejrzało ponad 4,2 mln widzów (w tym 433 tys. reportaż „Noc Kultury w Lublinie”). Efekty działań medialnych to: 72 teksty w prasie, 522 publikacji na portalach internetowych, 67 relacji telewizyjnych, 76 relacji radiowych oraz298 tekstów w mediach społecznościowych. Informacja o wydarzeniach ESK zamieszczona została w ponad 500 serwisach i portalach tematycznych. To co wydarzylo się w Lublinie i Rzeszowie, entuzjazm mieszkańców i mieszkanek miast bioracych udział w projekcie, jak mówią sami koordynatorzy „są zdecydowanie impulsem i zarazem inspiracją do dalszego działania”. Kontunuacja projektu jest już planowana na kolejne lata. Koordynatorem projektu jest Narodowe Centrum Kultury w Warszawie.