W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Festiwal Kultury Jidysz
23.09.200712:18

Unikalne produkcje filmowe powstałe w przedwojennej Europie, obrazujące życie ówczesnych Żydów będzie można oglądać w Kazimierzu Dolnym.
Festiwal Kultury Jidysz odbywa się już po raz drugi. W Kazimierzu Dolnym zagości po raz pierwszy. W zeszłym roku projekcje miały miejsce jedynie w Łodzi. Festiwal organizowany jest przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Kultury Żydów "Wspólne Korzenie". Można na nim zobaczyć najprawdziwsze perełki filmowe z okresu przedwojennego. To nie tylko produkcje fabularne, ale także dokumentalne. Wydarzenie jest świetną okazją do tego, by poznać kulturę żydowską związaną z obyczajami, ale też codzienność z pierwszej połowy XX w. na terenach polskich. Będzie można też posłuchać oryginalnego brzmienia języka jidysz. O tym, jak dużym zainteresowaniem cieszy się ostatnio poznawanie specyfiki żydowskiej tradycji, świadczą chociażby coraz bardziej rozwijające się przeglądy muzyki klezmerskiej i filmowe. Festiwal Kultury Jidysz adresowany jest do jak najszerszego kręgu odbiorców. Co więcej - na wszystkie spotkania i projekcje wstęp jest nieodpłatny. Trzydniowa wycieczka w życie przedwojennych Żydów może zainteresować nie tylko fanów kina. Oprócz seansów będą także spotkania i prelekcje poświęcone m.in. obyczajom, mistycyzmowi i świętom. Głównymi punktami festiwalu będą jednak filmy. Ciekawostką może być "Pięć miast", czyli dziesięciominutowe filmiki nakręcone tuż przed rozpoczęciem II wojny światowej obrazujące życie Żydów w pięciu miastach: Warszawie, Lwowie, Wilnie, Białymstoku i Krakowie. Festiwalowy repertuar to często produkcje w naszym kraju zupełnie nieznane, udało się je publicznie udostępnić, dzięki temu, że zostały kupione z archiwów prywatnych na całym świecie. Etiudy z cyklu "Pięć miast" pochodzą ze zbiorów Stevena Spielberga. W tym roku Fundacja zakupiła także filmy dokumentalne z lat 30. z Kolbuszowej, Sokołowa Podlaskiego, Rzeszowa i Raniżowa, ich fragmenty również będzie można zobaczyć w Kazimierzu. Wśród filmów fabularnych zaprezentowana zostanie m.in. znakomita "Wileńska legenda", w której występują Ida Kamińska (m.in. nominowana do Oscara) i jej matka Ester Rachel Kamińska (nazywana matką teatru żydowskiego). Za miesiąc (23-25 października) festiwalowe filmy będzie można oglądać także w Łodzi. Tam wydarzeniu towarzyszyć będzie także biesiada chasydzka, czyli opowieści o mistykach żydowskich połączone ze śpiewaniem tradycyjnych pieśni. Będzie można też posmakować potraw żydowskich podczas degustacji. Marta Szczecina Gazeta Wyborcza Lublin 20.09.07