W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia zbliża się wielkimi krokami

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia zbliża się wielkimi krokami
03.07.202311:46

Jak co roku czeka na nas prawdziwa muzyczna uczta i możliwość obcowania z najciekawszymi zjawiskami muzycznymi z całego świata. Poza koncertami na uczestników wydarzenia czekają inspirujące dyskusje, premiery literackie, wystawy, pokazy filmowe oraz warsztaty muzyczne. Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

To już 16. edycja lubelskich Innych Brzmień, a 10. w ramach Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez 3 miasta wschodniej Polski – Lublin, Białystok i Rzeszów. 

– Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia towarzyszy nam już od 16 lat. Każdego roku proponując unikatową podróż przez różne gatunki muzyczne i dyskusje na ważne tematy, daje możliwość poznawania innych kultur i tradycji dźwiękowych oraz zachęca do wspólnego przeżywania koncertowych emocji. W tym wyjątkowym dla Lublina roku, kiedy jesteśmy Europejską Stolicą Młodzieży, Inne Brzmienia będą nie tylko artystyczną ucztą dla słuchaczy, lecz również podejmą próbę dyskusji nad muzycznymi wyborami młodzieży i tworzeniem warunków dla młodych ludzi do aktywnego włączania się w życie kulturalne miasta. Takie działania pozwalają lepiej dopasowywać nasze propozycje kulturalne do aktualnych trendów oraz potrzeb naszych mieszkańców i mieszkanek. Zapraszam wszystkich do udziału w koncertach oraz wydarzeniach towarzyszących i życzę niezapomnianych, muzycznych wrażeń – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Lublin ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

– „Inne Brzmienia” to dziś w muzyce najwyższa wartość i element tożsamościowy artystów i artystek. „Wschód Kultury” to z kolei wyraźny głos przedstawicieli środowisk artystycznych Europy Środkowo-Wschodniej, ale też młodych talentów. Mając tak wyraźną misję, zawartą już w samej nazwie festiwalu, staramy się każdego roku budować program tak, by nadawać tym słowom dodatkową moc. Pokażemy więc kolejne oblicza muzyki, będziemy gościć prawdziwe ikony światowych scen, ale stworzymy też przestrzeń do rozmowy, bycia razem i lepszego rozumienia się. W tym roku szczególnie będziemy się przyglądać  zjawisku pokoleniowości w muzyce, zastanowimy się zwłaszcza nad potrzebami i priorytetami pokolenia Z, jednocześnie próbując obalić mit „kiedyś to było, teraz to nie ma”. Patrząc jednak na strukturę naszej publiczności, wyraźnie widzimy, że Lublin naprawdę is Youth! – mówi Agnieszka Wojciechowska, dyrektorka programowa Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia.   

Listę tegorocznych gwiazd otwiera legendarna, brytyjska formacja Ladytron. Będzie to koncert wyjątkowy, gdyż zespół, a w zasadzie ikona światowej sceny elektronicznej, jest świeżo po wydaniu nowego albumu, a w Lublinie pojawi się na jedynym polskim występie. Artyści z Liverpoolu łączą w swojej twórczości pop, synth wave, shoegaze oraz awangardowe eksperymenty brzmieniowe.

W Lublinie pojawi się także Stian Westerhus – wybitny gitarzysta i producent, na co dzień udzielający w się m.in. w takich formacjach jak Ulver, Jaga Jazzist czy Puma, który przyjedzie ze swoim nowym, autorskim materiałem. Wydarzeniem będzie też bez wątpienia występ jednej z czołowych formacji niemieckiej sceny awangardowej, czyli tria To Rococo Rot. Ich lubelski koncert to prawdziwa gratka dla fanów, bowiem grupa pozostająca od dłuższego czasu w zawieszeniu, reaktywuje się specjalnie na Wschód Kultury – Inne Brzmienia i wykona swoje najlepsze kompozycje, w unikalny sposób łącząc żywe brzmienia instrumentalne z elektroniką. W tegorocznym programie warto zwrócić także uwagę na Dead Cat in a Bag – artystów z Turynu, którzy czerpią z bogatej tradycji wielkich songwriterów, dokładając do tego szczyptę folku, rocka czy choćby muzyki teatralnej oraz na wschodzącą gwiazdę londyńskiej sceny niezależnej – Nuhę Ruby Ra – autorkę tekstów, kompozytorkę, w kreatywny sposób łączącą elektronikę, hip hop, ale też mocniejsze brzmienia post punkowe.

Program Innych Brzmień nigdy nie byłby kompletny bez polskich wykonawców. W tym roku prym będą wiedli znakomici artyści związani ze świętującą swoje 25-lecie wytwórnią Gusstaff Records.W line-upie pojawią się wychodzące od muzyki tradycyjnej, a kończące na swobodnej improwizacji Tuleje, najnowsze post-punkowe dziecko wrocławskiej załogi związanej m.in. z Ukrytymi Zaletami Systemu, czyli znakomite Atol Atol Atol oraz poruszające się na styku jazzu, noise’u, post-rocka czy eksperymentów brzmieniowych trio szorstkie. W tym roku usłyszymy także powracające w wielkim stylu Contemporary Noise Ensemble, rozkręcającego swoją karierę w zawrotnym tempie Jakuba Skorupę, fenomenalną młodzież z grup ta Ukrainka i Kisu Min oraz znakomity jazzowo-bluesowy zespół Koń.

Ostatni rok dla artystów i artystek z Ukrainy to nieustanne zmaganie się z koszmarem wojny i niewyobrażalnie trudną sytuacją codziennej egzystencji w zagrożeniu, stresie i niepewności. Sztuka, w obliczu poważnych kryzysów, ma jednak swoje miejsce i niezwykle istotną rolę, a przypominanie o ukraińskiej kulturze i promowanie jej, jest dla nas dziś jeszcze ważniejsze niż dotychczas. Dlatego w tym roku w Lublinie zaprezentują się 3 znakomite projekty ze sceny alternatywnej naszych sąsiadów – jazzowy Hyphen Dash oraz elektroniczne The Lazy Jesus i Monoconda. Postaramy się także przybliżyć aktualną sytuację branży muzycznej w Ukrainie. Pomogą nam w tym przedstawiciele kultowego, ukraińskiego Atlas Festival.    

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia będziemy mieli także okazję zobaczyć fotograficzne podróże Zofii Jabłońskiej – pionierki ukraińskiej fotografii, feministki i reportażystki, plakaty Dominiki Czerniak-Chojnackiej, szklane negatywy Leopoldyny i Edwarda Januszów oraz wystawę okładek książek wydanych w ramach Wschodniego Expressu.

Z myślą o dzieciach i młodzieży odbędą się liczne warsztaty muzyczne, których rolą jest oswajanie młodych ludzi z różnymi gatunkami muzycznymi oraz pokazanie, że muzyka to bogate terytorium poznawcze, stwarzające ogromne pole dla pasjonującej zabawy. Nieco starsi będą mieli okazję nauczyć się sztuki beatboxu z Łukaszem „Siwym” Staniewskim, stworzyć własną piosenkę razem z Magdą Dubrowską, nagrać klip wideo oraz zaprojektować graffiti pod okiem białoruskiej artystki – Aleny Hrybianchuk. Najmłodsi wezmą udział m.in. w warsztatach umuzykalniających w duchu Music Learning Theory Edwina Eliasa Gordona, stworzą własne kartki dźwiękowe z nagraniami odgłosów wykreowanych przez siebie stworów czy zbudują nowe instrumenty na podstawie książki autorstwa Dominiki Czerniak-Chojnackiej. Małe Inne Brzmienia są  jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.

W ramach modułu literackiego Festiwalu odbędzie się sześć premier wydawniczych z serii „Wschodni Express” i „Zakotwiczone” takich autorów i autorek jak: Aušra Kaziliūnaitė, Kristiina Ehin, Lena Kudajewa, Polina Położencewa, Oksana Sawczenko, Ilya Kaminsky i Lamed Szapiro. Poza seriami ukaże się pierwsza monografia niezależnego współczesnego teatru białoruskiego – zbiór tekstów krytycznych pod redakcją Iriny Lappo. Białoruscy artyści oraz ludzie kultury w związku z narastającym represyjnym klimatem politycznym zmuszani są do opuszczania kraju i stawania się uchodźcami poszukującymi bezpieczeństwa i wolności twórczej, aby nadal móc wyrażać siebie i swobodnie tworzyć. Premierom towarzyszyć będą dyskusje związane zarówno z tematyką samych książek, jak i kontekstem społeczno-kulturowym, w jakim powstawały. Będzie można wziąć udział m.in. w czytaniu performatywnym dramatu pt. „Noc zakryje poranek”, którego prapremiera miała miejsce w Teatrze Polskim w Warszawie (reż. Svitlana Oleshko) oraz w licytacji na rzecz Ukrainy.

Podczas Festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia nie może zabraknąć ciekawych propozycji filmowych. W tym roku podczas wydarzenia zostaną wyświetlone cztery filmy: „Piosenki o miłości”, reż. Tomasz Habowski, „Przystanek – Ziemia”, reż. Kateryna Gornostai, „Co w duszy gra”, reż. Pete Docter oraz „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia daje też możliwość wzięcia udziału w inspirujących dyskusjach związanych z muzyką. Przed nami spotkanie z wytwórnią Gusstaff Records, indywidualne konsultacje dla młodych artystów i artystek z profesjonalistami z branży muzycznej, „Kids are alright” – youth and music – spotkanie dotyczące dobrych praktyk z całego świata w obszarze zaangażowania młodych osób w życie muzyczne, „Music Saves Ukraine” – dyskusja na temat aktualnej sytuacji na ukraińskim rynku muzycznym. Dyskutować będziemy także o roli muzyki w budowaniu kreatywnych miast przyszłości – „Miasta muzyki. Miasta młodzieży”, a w nowym cyklu „Debaty Wschodu Kultury” poruszymy kwestię pokoleniowości w muzyce i wraz z zaproszonymi gośćmi zastanowimy się, co w tym obszarze może dziś oznaczać hasło „Moja generacja”.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023. Międzynarodowe jury uznało, że to właśnie Lublin będzie miał okazję zaprezentować Europie wartości ważne dla młodych, pokazać ich aktywności i skierować uwagę w swoich działaniach na młodzież. Tytuł ESM przyznawany jest przez Europejskie Forum Młodzieży na jeden rok. Więcej o Europejskiej Stolicy Młodzieży na www.lublin.eu/lublin/esm2023.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia

6–9 lipca 2023 r.
Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Wstęp wolny.

Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.euotwiera się w nowej karcieotwiera się w nowej karcie oraz http://www.wschodkultury.eu/otwiera się w nowej karcieotwiera się w nowej karcie
Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin
Partner główny: STRABAG Sp. z o.o.
Partnerzy: Music Export Poland, Keychange
Patroni Medialni: Antyradio, Polityka, Gazeta Wyborcza, HIRO, Presto, nowamuzyka.pl, Kultura Enter, Onet
Sponsor: Browar Zakładowy
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
Festiwal działa na rzecz równości płci w branży muzycznej w sieci Keychange.

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej