W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Festiwalowa piosenka stworzona wraz z CeZikiem. Inne Brzmienia dla dzieci

Festiwalowa piosenka stworzona wraz z CeZikiem. Inne Brzmienia dla dzieci
12.06.201907:38

Festiwalowa piosenka stworzona wraz z CeZikiem, czyli jednym z najbardziej pomysłowych twórców muzyki jakich widział Internet. Do tego dziecięcy teledysk, orkiestra złożona z dźwięków lasu, bulgotów i trzasków, joga głosu, granie na butelkach, muzyka optyczna, czy zupa z szumów. A może warsztaty gry na ukulele, albo tworzenia instrumentów z byle czego? To tylko drobna zapowiedź atrakcji, jakie czekają na uczestników Małych Innych Brzmień w tym roku. Równolegle z dorosłym festiwalem Wschód Kultury – Inne Brzmienia, w dniach 27–30 czerwca odbywać się będzie cykl wydarzeń dla dzieci, młodzieży i rodzin.

Loop Lublin!
Warsztat, podczas którego zostanie stworzony i nagrany utwór muzyczny. Uczestnicy będą aktywnie brać udział w procesie tworzenia tekstu, muzyki i aranżowania premierowej piosenki. Tym razem czeka nas muzyczna przygoda z CeZikiem – niezwykłym wokalistą, multiinstrumentalistą, kompozytorem i aranżerem. CeZik już nieraz udowodnił, że grać można na wszystkim, a do stworzenia piosenki wystarczy wyobraźnia i poczucie humoru.
22–24.06 | 11.00–15.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7
Wiek uczestników: 4–7 lat
Premiera piosenki i teledysku: 30 czerwca, godz. 16.30–18.00 | Klub Festiwalowy

Zrób klip!
Warsztaty, podczas których powstanie teledysk do nagranej wcześniej wraz z CeZikiem piosenki. Grupa pod okiem reżysera będzie pracowała nad całością projektu: tematem, wykonaniem i późniejszym wyborem zdjęć oraz montażem. Uczestnicy odbędą szkolenie z zakresu obsługi sprzętu (kamery GoPro, drony filmujące), poznają podstawy filmowania, a także zasady i techniki montażu. Głównym założeniem jest niekonwencjonalne podejście do wybranego tematu, korzystanie z twórczego potencjału uczestników oraz oddanie wielu decyzji i działań w ich ręce. Młodzi filmowcy staną się odpowiedzialnymi twórcami, a nie tylko realizatorami cudzych wizji i wykonawcami poleceń.
27–28.06 | 11.00–14.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7
Premiera piosenki i teledysku: 30.06 | 16:30–18:00 | Klub Festiwalowy
Zapisy. Wiek uczestników: 7–12 lat

Jak mówić o muzyce i jak jej słuchać? Czy muzyka jest dla każdego?
Warsztat, podczas którego posłuchamy wspólnie różnych gatunków muzyki i zastanowimy się, jaką rolę odgrywa ona w naszym życiu. Nauczymy się mówić o muzyce tak, jak się mówi o dobrej znajomej. Zastanowimy się czy muzyka „poważna” jest rzeczywiście poważna i czy niezupełnie poważni ludzie mogą jej słuchać. Pobawimy się muzyką i może nawet stworzymy swój własny, niepowtarzalny utwór muzyczny… Zajęcia poprowadzi Izabela Urban.
27.06 | 13.00-15.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy. Wiek uczestników: 7-10 lat

Muzyka optyczna
Jak stworzyć muzykę optyczną? Należy – z pomocą twórcy animacji Normana McLarena – wymieszać podstawowe barwy z koła kolorów Isaaca Newtona, dodać pojęcie synestezji sztuk Wasilija Kandinskiego i nieco kolorowych klawiatur powstających w XVII i XVIII wieku, by w mgnieniu oka usłyszeć dźwięki inicjowane przez kropki, kreski i kwadraty. Ponieważ jednak dostępność tych składników w dzisiejszych czasach nie jest prosta, wystarczy przyjść całą rodziną na warsztat, który proponujemy Wam w ramach festiwalu. Zaczniemy od przedstawienia kilku osobistości, które przyczyniły się do powstania kolorowej muzyki, obejrzymy też kilka filmów animowanych, które w praktyce pokażą, jak kolory mogą grać, a na końcu prawdziwy crème de la crème – sami narysujemy muzykę w trakcie warsztatowego ćwiczenia pod batutą Asi Miny/Joanny Bronisławskiej i ze wskazówkami Agaty Hofelmajer-Roś.
27.06 | 11.00–13.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – II piętro, sala widowiskowa
Zapisy. Wiek uczestników: 5–10 lat

Samoróbka
Warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się jak samodzielnie tworzyć obiekty grające, wykorzystując ogólnodostępne i tanie przedmioty. Paweł Romańczuk (muzyk znany m.in. z zespołu Małe Instrumenty) pokaże, że kawałek deski, plastikowe wiaderko po ogórkach, albo puszka po pomidorach to elementy instrumentów muzycznych, na których można zagrać prawdziwy koncert!
27–29.06 | 11.00–15.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – parter, sala warsztatowa
Zapisy. Wiek uczestników: 7–18 lat

Warsztaty perkusyjne: szklana butelka + woda = muzyka!
Rysiek Bazarnik, właściciel największego bębna świata, tym razem nauczy jak zagrać piosenkę na kilkunastu nastrojonych butelkach. Przy czym “nastrojonych” oznacza w tym przypadku wypełnionych odpowiednią ilością wody każda. Uczestnicy tego wyjątkowego spotkania z pewnością będą potrafili skonstruować później taki instrument w domu.        
28.06 | 13.00–15.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy | Wiek uczestników: 7–12  lat
29.06 | 15.00–16.30 | Vivo! Lublin, Unii Lubelskiej 2
Warsztaty otwarte. Dostępne bez zapisów i limitów wiekowych.


Ukulele Orkiestra
Warsztaty gry na ukulele, podczas których uczestnicy poznają wielką moc tego małego, wesołego instrumentu, który łatwo zabrać w plecaku na wakacje! Warsztaty w ramach festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia to dobra okazja, by zmierzyć się z czterema strunami i być może odkryć w sobie nową pasję. Łukasz Rzepecki zaprezentuje możliwości tego niepozornego instrumentu i udowodni, że dźwięk wydobywa się nie tylko ze strun.
27.06 | 16.00–17.30 | Vivo! Lublin, Unii Lubelskiej 2
30.06 | 14.30–16.00 | Vivo! Lublin, Unii Lubelskiej 2
Warsztaty otwarte. Dostępne bez zapisów i limitów wiekowych
28.06 | 11.00–12.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy. Wiek uczestników: 5–7 lat
29.06 | 11.00–12.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy. Wiek uczestników: 7–12 lat

Warsztaty perkusyjne: Gotujemy zupę z szumów i trzasków
Edyta Fil przygotuje dzieci do koncertu, którego instrumentarium większość z nas ma w swoich kuchniach: garnki, miski, makarony, kasze i ryż. Okazuje się, że ważnym elementem warsztatów będą również piłeczki pingpongowe i balony – zapowiada się smacznie i kolorowo.
27.06 | 11.00–13.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy. Wiek uczestników: 3–7 lat

Orkiestra dźwięków z lasu, bulgotów i trzasków pod batutą wielkiej rodziny fletów
Podczas warsztatów prowadzonych przez Edytę Fil usłyszycie całą rodzinę fletów – od wielkiego basu do maleńkiego piccolo. Przekonacie się, czy flet może udawać wiatr i grzmot pioruna oraz czy fletem można zaklinać deszcz! Zbadamy także jakie dźwięki łączą się z brzmieniem fletów. Czy pohukiwanie sowy komponuje się z fletem basowym? Stworzymy odjazdową orkiestrę rodem z lasu!
30.06 | 11.00–13.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 5a – II piętro, sala widowiskowa
Zapisy. Wiek uczestników: 7–15 lat

Każdy kompozytorem być może! Rysujemy partyturę graficzną i ją wykonujemy
Warsztat, podczas którego spotkają się muzyka z plastyką, dwie dziedziny sztuki, które oczywiście mogą bez siebie żyć, ale często się nie lubią i do siebie tęsknią. Granie, słuchanie, rysowanie – same przyjemności dla młodych miłośników sztuki. Warsztat poprowadzi Edyta Fil.
28.06 | 16.00–17.30 | Vivo! Lublin, Unii Lubelskiej 2
Warsztaty dostępne bez wcześniejszych zapisów. Wiek uczestników: 5–12 lat

Joga głosu
Ćwiczenia oddechowe, ruchowe i emisja głosu, czyli jak nabrać śmiałości, by zaśpiewać bez wstydu i skrępowania. Warsztat prowadzony przez Edytę Fil doda odwagi, pomoże szybciej pożegnać się z naszymi blokadami, wstydami i ograniczeniami.
29.06 | 11.00–12.30 | Błonia – zbiórka przed wejściem do Klubu Festiwalowego
Zapisy. Wiek uczestników: 10–18 lat

Instrumenty świata
Warsztat, podczas którego będzie można poznać ok. 100 różnych instrumentów etnicznych – strunowe, dęte, perkusyjne, klawiszowe i takie, które trudno sklasyfikować. Dowiemy się jak się nazywają, skąd pochodzą i jak na nich zagrać. Oprócz tego, każdy uczestnik własnoręcznie wykona instrument z materiałów recyklingowych i zabierze go do domu. Tomasz Drozdek jest multiinstrumentalistą i kolekcjonerem instrumentów grających z całego świata. Zapraszamy do poznania jego niezwykłej kolekcji.
30.06 | 12.00–14.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7 – patio
Zapisy. Wiek uczestników: 13–18 lat

MAŁE INNE BRZMIENIA – WIELKI FINAŁ     
Wspólne święto muzyki i uroczysta prezentacja efektów pracy grup warsztatowych, a także teledysku i piosenki festiwalowej przygotowanej wraz z CeZikiem. W ramach finału Małych Innych Brzmień zaprezentują się także młodzi uczestnicy projektu „Słuchanie miasta – warsztaty edukacji dźwiękowej”, którzy wraz z muzykami – Arszynem, czyli Krzysztofem Topolskim oraz Rafałem Kołackim przygotują utwór oparty o nagrania terenowe zarejestrowane podczas festiwalu, na lubelskim Starym Mieście oraz w Centrum Handlowym VIVO! Lublin.
30.06 | 16.30-18.00 | Klub Festiwalowy

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE DLA DZIECI i MŁODZIEŻY:

Słuchanie miasta – warsztaty dźwiękowe dla młodzieży
Interesują cię dźwięk i brzmienie miasta? Chcesz nauczyć się obsługi mikrofonów i rekorderów? Od dawna marzysz, by zgłębić techniki nagrywania? A może masz ochotę, by wspólnie z profesjonalnymi muzykami zrealizować nagrania terenowe? Poznaj z nami Lublin od nietypowej strony i usłysz jego dźwiękowe historie!
26-30.06 | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a
Zapisy. Wiek uczestników: młodzież licealna.

Postaci z ręki – warsztaty plastyczne w oparciu o książkę „Small Poems for Little Once“ litewskiej ilustratorki Rasy Jančiauskaitė     
Rasa Jančiauskaitė to graficzka i ilustratorka pochodząca z Wilna. Pracuje nad książkami dla dzieci oraz innymi projektami ilustracyjnymi. Jako ilustratorka aktywnie uczestniczy w konkursach i wystawach artystycznych na całym świecie, w tym w Bologna Children's Book Fair we Włoszech. Warsztaty będą tłumaczone na język polski. Możliwość tłumaczenia na PJM.
29.06 | 11.00–12.30 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7
30.06 | 12.30–14.00 | Vivo! Lublin, Unii Lubelskiej 2   
Zapisy. Wiek uczestników: 5–10 lat wraz z opiekunami

Pop-up! Rozkładanki – warsztaty tworzenia trójwymiarowych ilustracji z litewską ilustratorką Eleną Seleną               
Elena Selena to młoda artystka pochodząca z Litwy. Kształciła się w Akademii Sztuk Pięknych w Wilnie, a następnie kontynuowała naukę w École Estienne w Paryżu. Od czterech lat wyposażona w nożyczki Elena Selena tworzy wyszukane przestrzenne ilustracje pop-up. Warsztaty będą tłumaczone na język polski. Możliwość tłumaczenia na PJM.
29.06 | 13.00–14.30 | Vivo! Lublin, Unii Lubelskiej 2
Zapisy. Wiek uczestników: 5–7 lat wraz z opiekunami
30.06 | 10.30–12.00 | Warsztaty Kultury, Grodzka 7
Zapisy. Wiek uczestników: 10–12 lat

Tworząc program wydarzenia, stawiamy sobie za cel rozwijanie aktywnych postaw, kreatywnego myślenia oraz umożliwianie dzieciom i młodzieży spotkań z muzykami. Wartością nadrzędną zawsze jest dialog i otwieranie się na rzeczywiste potrzeby uczestników. Warsztaty pozwalają odkryć swój potencjał twórczy w atmosferze wspaniałej zabawy.

W ramach Małych Innych Brzmień odbędą się m.in. warsztaty muzyczne z cyklu „Zagrajmy sobie!” realizowane przez Fundację Kultura Enter. Projekt „Zagrajmy sobie!” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury  oraz ze środków miasta Lublin.

Tegoroczna edycja festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca 2019. Po raz kolejny muzyka stanie się inspiracją i punktem wyjścia do swobodnej wymiany idei oraz dyskusji na temat dynamicznie zmieniającego się świata i poszukiwania w nim tego, co wspólne, odbierane zmysłowo na poziomie naturalnej ludzkiej wrażliwości. Inne Brzmienia to spotkanie różnych gatunków, stylów i harmonii, które łączą się w uniwersalnej dla wszystkich szerokości geograficznych potrzebie wyrażania siebie. To tu gwiazdy światowej alternatywy dzielą scenę z młodymi talentami zza naszej wschodniej granicy, a mistrzowie i prekursorzy kluczowych dla rozwoju muzyki gatunków spotykają się z pionierami nowych nisz i poszukiwaczami oryginalnych brzmień. Wszystko to wpływa na unikalną tożsamość wydarzenia i jego jedyny w swoim rodzaju klimat.

Wschód Kultury to projekt realizowany przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z samorządami Rzeszowa, Lublina i Białegostoku. Celem projektu jest integracja środowisk twórczych z Polski i krajów Partnerstwa Wschodniego.

Więcej informacji na temat festiwalu: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury  

Organizatorzy Wschód Kultury - Inne Brzmienia Art'n'Music Festival:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin oraz Warsztaty Kultury w Lublinie
Patroni Medialni: Trójka – Polskie Radio, Polityka, Co Jest Grane 24, Polskie Radio Lublin, Kultura Dostępna, Purpose, nowamuzyka.pl, musiclovers.pl, soundrive.pl, Going oraz ONET
Partnerzy: Litewski Instytut Kultury, Litewskie Centrum Filmowe, Ministerstwo Kultury Republiki Litewskiej
Sponsorzy wydarzenia: VIVO! Lublin oraz Perła – Browary Lubelskie S.A.

Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia dołączył do sieci Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równowagi płci 50:50 w programie festiwalu do 2022 roku.