W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Filmy z Lublinem
03.08.201112:35

Urząd Miasta Lublin wesprze finansowo pięć filmów, które będą promować pozytywny wizerunek naszego miasta. Prezydent, Krzysztof Żuk, ogłosił wyniki konkursu Lubelskiego Funduszu Filmowego 2011 r. Konkurs na realizacje produkcji filmowych jest kolejnym krokiem realizującym strategię marketingową miasta Lublin oraz jego politykę audiowizualną.
Wszystkie filmy to produkcje dokumentalne. Jednym z nich będzie "Złota 2" w reżyserii Andrzeja Titkowa, cenionego scenarzysty, reżysera i producenta. To opowieść o rodzinie Arnsztajnów i Meyersonów mieszkających w Lublinie przy Złotej 2. Historia już wcześniej została przedstawiona przez sławną reportażystkę Hannę Krall w książce "Wyjątkowo długa linia" (która zresztą pojawi się we fragmentach, w filmie). Kolejnym filmem jest "Zuzia", reż. Jerzy Bojanowski. to projekt ukazujący Lublin jako miejsce, w którym środowiska opozycji demokratycznej (w latach 70. XX wieku) podjęły, jako pierwsze w krajach tzw. Bloku Wschodniego, niezależną działalność wydawniczą sprowadzając po raz pierwszy do kraju powielacz (tytułowa Zuzia) - symbol narodzin Wolnego Słowa. Pozostałe filmy to: "Bartoszewski. Droga" - film poświęcony Władysławowi Bartoszewskiemu. Lublin pojawia się w filmie jako miejsce znaczącego wykładu Profesora, opowiadającego o Polsce, o historii "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej". Założenia produkcji zapowiadają dobrą promocję filmu przygotowywanego na 90-lecie urodzin profesora Bartoszewskiego. "La, la, la - rzecz o Marcinie Różyckim" - dokument poświęcony jednemu z lubelskich bardów, młodemu, oryginalnemu samoukowi - autorowi tekstów, muzyki i piosenkarzowi, laureatowi m.in. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, który urodził się, wychował i tworzył w Lublinie. "Prawo mojej jazdy" - film ukazujący walkę z wykluczeniem osób niepełnosprawnych - niewidomych. Bohater filmu znajduje wsparcie w lubelskiej grupie muzycznej niewidomych: Drewutnia. Pierwsze działania Lubelskiego Funduszu Filmowego ruszyły w 2009, kiedy to Prezydent Miasta Lublin wraz z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej rozstrzygnął konkurs na film dokumentalny o dziedzictwie Unii Lubelskiej, przyznając wsparcie finansowe filmowi w reż. Marka Drążewskiego pt.”Od Unii do Unii”. W tym też roku, wsparto rodzimą, lubelską produkcję filmową: w reżyserii Krzysztofa Szota „Wyłączność”, a rok wcześniej „Bal przebierańców” (reż. Krzysztof Szot) oraz „Dżunglę” Artura Brzozowskiego. Więcej informacji udziela: Grzegorz Linkowski główny specjalista ds. promocji audiowizualnej Miasta Lublin glinkowski@lublin.eu tel.81 466 1946/2006 kom. 723 440 032