W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Finał projektu "Otwarta Szkoła"

Finał projektu "Otwarta Szkoła"
12.10.202111:58

Otwarta Szkoła to projekt pomagający uwolnić kreatywność oraz zakładający zmiany estetyczno-funkcjonalne przestrzeni szkolnych. Zrealizowany dzięki wsparciu miasta Lublin, w ramach programu
Dzielnice Kultury przez Fundację Beetlebook. Projekt zakłada zmianę przestrzeni tak by spędzany przez uczniów czas na przerwach nie był stracony. By mogli w szybki sposób odpocząć, zrelaksować się
i nauczyć czegoś ciekawego przez zabawę. Autorzy zmian użyli motywów inspirowanych patronem szkoły czyli Henrykiem Sienkiewiczem. Pojawiły się inspirujące cytaty i motywy do wykreowania bardziej przyjaznej przestrzeni, uwolnione zostały z klas szkolnych instrumenty muzyczne, stworzona została morska czytelnia pod chmurką a do tego powstały przestrzenie do kreatywnej twórczości i galeria, na której dziecięca wyobraźnia może znaleźć swoje miejsce.
Więcej zdjęć z obecnej przemiany i informacji znajduje się na facebooku: Lublin - Miasto Kultury

Otwarta Szkoła - to działania artystyczno-animacyjne na terenie szkół, z udziałem uczniów, rodziców i nauczycieli, czyli całej społeczności szkoły. Otwarta Szkoła oznacza otwartość rozumianą w kilku aspektach:

  • otwarcie się mentalne i techniczne zastałych form architektonicznych szkół na nowe, niekonwencjonalne formy aranżacji przestrzeni
  • otwarcie się na dzisiejsze potrzeby uczniów.
  • otwarcie się szkół na współpracę z instytucjami kultury, organizacjami ngo, artystami i animatorami.

W działanie bezpośrednio zaangażowane są: organizator - Fundacja Beetle, partner - Dom Słów, szkoła - zarówno kadra, uczniowie i rodzice - ważny jest proces partycypacyjno-integracyjny. Szkoła partycypuje w kosztach realizacji działań jeśli jest to wymagane, szkoła udostępnia teren do realizacji i wsparcie techniczne. Organizator Otwartej Szkoły zapewnia fachową realizację wspólnie wypracowanych celów.
Projekt obejmuje:

  • Zmiany w metodologii pracy szkoły
  • Działania sprzyjające poprawie relacji szkolnych i budowaniu wspólnotowości szkoły 
  • Zmiany w funkcjonowaniu, estetyce i organizacji przestrzeni
  • Stworzenie wysp kreatywnych do spędzania czasu na przerwie i na lekcji
  • Cykl inspirujących warsztatów dla dzieci, rodziców i pracowników szkoły
  • Kontestacje edukacyjne - spotkanie podsumowujące projekt z udziałem specjalistów

Warsztaty prowadzone są przez  twórców kultury i artystów związanych w Lublinem. Projekt realizowany od 2017 roku, dotychczas Otwarta Szkoła została zrealizowana w SP nr 19 w Lublinie.

Więcej informacji o projekcie