W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.

Gala podsumowująca projekt „Uczeń i Uczennica Przyszłości”

Gala podsumowująca projekt „Uczeń i Uczennica Przyszłości”
07.06.202408:19

W auli Szkoły Podstawowej nr 58 w Lublinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca projekt „Uczeń i uczennica przyszłości”. Wydarzenie to stanowi kulminację kilkumiesięcznych aktywności edukacyjnych skierowanych na rozwijanie kompetencji przyszłości wśród uczniów i uczennic. Projekt wpisuje się w szerokie spektrum działań miasta Lublin mających na celu promowanie przedsiębiorczości i innowacyjności wśród dzieci i młodzieży. Projekt stawia na rozwój kompetencji i umiejętności technicznych uczennic i uczniów lubelskich szkół podstawowych oraz ich nauczycieli, przy wykorzystaniu możliwości jakie daje sprzęt zakupiony przez szkoły w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

Projekt „Uczeń i uczennica przyszłości” to doskonały przykład tego, jak możemy przygotowywać naszą młodzież do wyzwań współczesnego świata. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, uczniów, a także przedstawicieli otoczenia biznesowego, świata nauki i organizacji pozarządowych jesteśmy w stanie kształtować pokolenie gotowe do działania w dynamicznie zmieniającym się środowisku – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W trakcie realizacji projektu uczestniczki i uczestnicy wzięli udział m.in. w warsztatach z druku 3D, warsztatach z tworzenia neonów, wizycie w studiu multimedialnym Politechniki Lubelskiej, a także w szkoleniu z autoprezentacji. Uczennice i uczniowie mieli również okazję odwiedzić lubelskie firmy wykorzystujące zaawansowane technologie.

Jestem dumna z efektów, jakie osiągnęliśmy w ramach tego projektu. Widzimy, jak młodzi ludzie rozwijają swoje talenty, zdobywają nowe umiejętności i przede wszystkim, jak stają się pewniejsi siebie i swoich możliwości. To inwestycja w przyszłość, która przyniesie korzyści całemu naszemu miastu – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Ważną aktywnością projektową był konkurs „Lublin – moje miasto przyszłości”, w ramach którego szkolne zespoły konkursowe rywalizowały o środki na stworzenie lub doposażenie pracowni/laboratoriów zlokalizowanych w zwycięskich placówkach. Wysokość nagród to 25 tys. zł za pierwsze miejsce, 15 tys. zł za drugie i 10 tys. zł za trzecie miejsce. Zadaniem zespołów konkursowych było stworzenie prac przedstawiających wizję rozwoju Lublina, jako miasta przyszłości. Przy tworzeniu prac uczniowie i uczennice wykorzystywali m.in. drukarki 3D, mikrokontrolery oraz stacje lutownicze i sprzęt audiowizualny. W związku ze staraniami Lublina o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, w bieżącej edycji konkursu, dodatkowe punkty otrzymały prace konkursowe przestawiające Lublin, jako miasto kultury. Rozstrzygnięcie konkursu „Lublin – moje miasto przyszłości” było centralnym punktem gali. Podczas uroczystości odbyły się prezentacje zespołów konkursowych, wręczenie nagród i podziękowań oraz pokaz robotów olimpijskich przygotowany przez drużynę Spice Gears.

  • Zdobywcą I miejsca jest zespół ze Szkoły Podstawowej nr 28 im. Synów Pułku Ziemi Lubelskiej za projekt przestrzeni społeczno-kulturalnej „Koziołkowice”.
  • II miejsce zdobył zespół ze Szkoły Podstawowej nr 27 im. Marii Montessori za projekt kolejki linowo-gondolowej „Spacer w chmurach”.
  • III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 51 im. Jana Pawła za pomysł stworzenia Eko Przystanku Kultury.

Więcej informacji o zwycięskich projektach znajduje się na stronie przedsiebiorczy.lublin.eu.

Organizację projektu i gali wsparli partnerzy projektu. W tym gronie znalazły się m.in. lubelskie firmy wykorzystujące nowoczesne technologie: ABM Greiffenberger. Aliplast, Fundacja VCC i OPMobility. W projekt zaangażowały się również uniwersytety Politechnika Lubelska i Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. Sektor organizacji pozarządowych reprezentowała Fundacja Instytut Aktywizacji i Rozwoju Społecznego, a branżę edukacyjną szkoła języka angielskiego Tutlo.