W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z serwisu lublin.eu oznacza, że będą one zamieszczane w Twoim urządzeniu. W każdym momencie możesz dokonać zmiany ustawień Twojej przeglądarki. Więcej informacji znajdziesz w Polityce prywatności.
Głód Knuta Hamsuna
05.06.201011:17

Głód Knuta Hamsuna jest wspólnym projektem Teatru Centralnego i Drammen Theater z Norwegii. Szkielet realizacji stanowią fragmenty wypowiedzi starego Knuta Hamsuna z jego ostatniej powieści "Na zarośniętych ścieżkach", wplecione w rozkład dnia i jego porządek kliniki psychiatrycznej w Vindern, w której Hamsun przebywał między październikiem 1945 a lutym 1946 roku.
Hamsun przeprowadzając obronę własnej osoby wobec zarzutu zdrady ojczyzny i kolaboracji z okupantem faszystowskim, poddawany jest rozlicznym zabiegom medycznym mającym na celu wykazanie defektu psychiki jako przyczyny odpowiedzialnej za jego zachowanie. Pod wpływem medykamentów starzec zaczyna widzieć postaci, które sam stworzył pół wieku wcześniej, stając się równocześnie samemu protagonistą napisanej przez siebie powieści " Głód". Jako stary człowiek kroczy ponownie ulicami Chrystianii błagając tym razem nie o publikację własnych fantazmatów, ale artykułu tłumaczącego jego postawę w czasie napaści niemieckiej na Norwegię. Postaci " Głodu" są teraz równie nieczułe wobec noblisty- kolaboranta, jak niegdyś wobec pisarza- nędzarza. Twór wyobraźni- postacie z powieści Hamsuna oskarżają go na wzór realnych osób. Powracający co jakiś czas do rzeczywistości Hamsun przesłuchiwany jest przez komisję śledczą mającą na celu ustalenie stopnia jego winy oraz świadomości tego, jaki rezonans społeczny wywołała jego postawa. Fragmenty przesłuchań pochodzą ze sztuki " Mamut" Tankreda Dorsta. Z biegiem sztuki Hamsunowi kompletnie zaciera się różnica pomiędzy światami w których funkcjonuje. W końcowej scenie zmierza w stronę statku z powieści " Głód", który okazuje się pływać pod banderą swastyki. Hamsun odczytuje entuzjastyczne wspomnienie pośmiertne o Hitlerze i ginie zlinczowany przez książki własnego autorstwa. Wsparcie udzielone przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Realizacja: Ryszard Kalinowski, Łukasz Witt-Michałowski Muzyka: Isak Anderssen Światła: Jan Piotr Szamryk Scenografia i kostiumy: Nia Damerell Obsada: Jacek Brzeziński, Barbara Czajkowska, Ryszard Kalinowski, Wojciech Kaproń, Beata Mysiak, Anna Żak Producent: Grzegorz Reske

CreArt. Sieć miast na rzecz twórczości artystycznej